Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
543
 

Zamlara devam etmek gerek!

Zamlara devam etmek gerek!
 

Osmanlı hanedanı döneminde Hazine her sıkıntıya düştüğünde zamanın padişahı peş peşe zamlar yapar durum-vaziyeti idare edermiş. (Şimdi olduğu gibi...)

Daha sonra adamlarını halkın içine salar nabız yoklarmış.

Gelen haberler hâliyle halkın zamlara tepki gösterdiği ve ufak ufak gösteriler yaptığı şeklinde olur bunun üzerine padişah adamlarına "Durmak yok zamlara devam" şeklinde emirler verirmiş. Padişah efendimizin dalkavukları her ne kadar "Aman efendimiz halk galeyan halinde zamlara biraz ara versek" deseler bile ulu padişah "Durmak yok zamlara devam" diye buyurur peşinden yağmur gibi zamları yağdırır hatta hızını alamaz paranın içindeki altın gümüş oranını dibe çeker dururmuş.

Her zam sonrasında halkın tepkisi hemen aynı düzeyde olur sonra hayat devam edermiş.

Gel zaman git zaman para gene suyunu çekmiş Osmanlı hazinesi meteliğe kurşun atar duruma gelivermiş. Devrin ulu hükümdarı imparatorluk tarihinin en büyük zammını yapın diye talimat vermiş. Talimat yerine getirildikten sonra padişah gene adamlarını salıvermiş halkın arasına. Gelen haberler bu sefer çok farklı oluvermiş. Halk zil takıp oynamaya başlamış diğer yandan ise "Bu kadarcık zam olur mu? Daha çok zam isteriz" diye gösteriler yapmaya başlamış. Bu haberi alan padişah "Haaa... tamam zamları durdurun. İşte şimdi durum tehlikeli" deyivermiş.

Dünyada Macaristan'dan sonra en pahalı doğalgazı kullanan ikinci ülkeyiz. Akaryakıt liginde kaçıncı olduğumuzu yazmıyorum bile. Bilgisi olanlar yorumlarıyla katkıda bulunabilirler.

Yapılan son elektrik ve doğalgaz zamlarından sonra (ki... Ekim'de doğalgaz'a bir zam daha yapılacak) hep birlikte zil takıp oynamaya ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ama öyle grup şeklinde bir yerde herhangi bir şeyi protesto ediyoruz diye çete suçlamasıyla içeri atılmakta var:)) benim çoluk çocuğum var ben almıyım ama haberleşelim uygun bir zamanda evlerimizde aynı anda huni takıp zil çalabiliriz :) nasıl ?

Dilek Fuçucı 
 07.08.2008 22:22
Cevap :
Vallahi Dilek. Çok güzel fikir bir ara konuşup hayata geçirsek hiç te fena olmaz diyorum. Epeyi ses getirir haberin olsun. Esenkal...  07.08.2008 23:12
 

Deveye diken derim...daha da birşey demem...

yeşilsoğan 
 07.08.2008 20:16
Cevap :
İyi dersin be Yeşilsoğan hem de çok iyi dersin...  07.08.2008 22:10
 

yoksa başımıza huni mi karar veremedim :)

Dilek Fuçucı 
 07.08.2008 17:34
Cevap :
Aramızda bir yer ve zaman tespiti yaparak buluşalım kafamıza huniyi takalım ve zil çalalım. Nasıl fikir ama? Selamlarımla...  07.08.2008 18:00
 

Birinciliği asla kimseye bırakmayız. Bizde böyle bir maliye bakanı ve hükümet olduğu sürece. Doğalgaza birden bire %50 zam yapmak yerine yarı yarıya yapıp tam yoğun kullanımda diğer yarısını yapmak en mantıklı diye düşünmüş baş büyükler. Bence zil takıp oynamamıza daha çok var çünki şu anda sindirme politikası ince bir şekilde, nakış gibi işleniyor. bizler bu kadar çabuk unutmaya devam edersek olacağı da bu. Yüreğinize sağlık. Saygılarımla...

Güher 
 07.08.2008 14:27
Cevap :
Sevgili Güher. Zaten böyle bir tepkinin (zil takıp oynamak) gerçekleşeceğini beklemek hayalperestlik olur! Evelallah hazmede hazmede yiyoruz zamları. Selamlarımla...  07.08.2008 18:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 262
Toplam yorum
: 1320
Toplam mesaj
: 253
Ort. okunma sayısı
: 1552
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

Anadolu'nun doğusunda sonradan ismi değiştirilen köylerden birinde zemheri zamanına denk gelen bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster