Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
774
 

Zarafet ve nezaket = Erdal İnönü

Zarafet ve nezaket = Erdal İnönü
 

Erdal İnönü;

SODEP’in kuruluşu tamamlanmış, il ve ilçe örgütleri oluşturulmaktaydı. Askerlik dönüşüme denk gelen bu günlerde, “SODEP’in ilçe örgütü kuruluşunda görev alır mısın?” önerisi geldiğinde büyük bir heyecanla kabul etmiştim. 12 Eylül günleri... siyasete girmekte ikircikli davrananlar çoğunluktaydı.

Daha sonra, bilinen gelişmelerin ardından Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ye dönüştü, bu büyük siyasal örgütün adı. Erdal İnönü, 12 Eylül faşizmini ancak o zaman(!) aşmış olacaktı.

1989’daki yerel seçimlerde büyük başarı sağlayan SHP’nin, bir belediyesi de bizimki olmuştu. Şabanözü Belediyesi tarihinde ikinci kez sol eğilimli bir partiye geçmiş oluyordu.

Ve bugün hala o ekibin içinde yer almanın onuru ve gururunu yaşamaktayım. Daha sonra, bir süre de ilçe başkanı olarak görev yaptım.

Türk siyaseti; bir zarafet, bir estetik ve bir nezaket çizgisi yakalıyordu Erdal İnönü’yle.

Bu niteliklerin ayırdına, ‘o’ siyasetten çekildikten sonra varabildi bir çok kişi.

Ulusal kurtuluşa önderlik etmiş bir babanın oğlu olmanın asaletine özen gösterdi. Asil ama, halktan biri oldu. Bunun örneklerini anlatan birçok blog yazıldı bugün, ben tekrarda yarar görmüyorum.

Saygın bir bilim adamıydı...

İnsanlarla olan ilişkilerimde, görev ve ünvanı ne olursa olsun, yazı ve konuşma dilimde iyelik eki kullanmaktan hiç hoşlanmadım. Bu özel kuralımı ‘iki önemli yurttaşım’ için bozdum; Birisi Genel Başkan(ım) Erdal İnönü, diğeri Cumhurbaşkanı(m) A.Necdet Sezer’di.

Anılarını yazmıştı; kendine özgü, zarafeti, nezaketi ve nükteleri içinde barındırmaktaydı.

Önce siyaseten ayrıldı aramızdan...

Ve bugün o’nun son haberi geldi: ‘Erdal İnönü’yü kaybettik’

Sadece Erdal İnönü’yü değil, onunla birlikte, siyasette onunla ilişkilendirdiğimiz değerleri de yitirdik!

Başın sağolsun ulusum!..

Işıklar içinde yat sevgili Genel Başkanım.

Fotoğraf: milliyet.com.tr arşiv

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Işıklar içinde yatsın. Çok değerli bir bilim insanı ve siyasetçimizi yitirdik. Yazınız mükemmeldi. Sevgiler, selamlar...

Özlem Akaydın 
 01.11.2007 19:05
Cevap :
Teşekkür ederim. Ender hayranlık duyduğum insanlardandı, sevgili genel başkan(ım). Selam ve sevgiler...H.H.Dulun  01.11.2007 20:13
 

BÜ de öğretmenim olmuştu bir yıl boyunca. Nazik ve onurlu bir bilim adamıydı. Makalelerine ve çalışmalarına yüzlerce atıf yapılmış değerli bir bilim adamı. Işıklar içinde yatsın.

Ezgi Umut 
 01.11.2007 5:23
Cevap :
Efendim, Erdal İnönü bulunduğu her yerde, ilgili branşı nitelikleriyle temsil etmiştir. Karşıtları bile İnönü'nün hakkını teslim etmek zorunda kalmışlardır. Paylaşımınız için teşekkürler. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  01.11.2007 11:06
 

''Türk siyaseti; bir zerafet, bir estetik ve bir nezaket çizgisi yakalıyordu Erdal İnönü'yle''...Bu cümleniz yetiyor Hüseyin Bey..Farkı ortaya çıkarmaya.....Nur içinde yatsın.. Saygılarımla.

Tuğba 
 01.11.2007 0:00
Cevap :
Yani...bu kadar mı fark olur Türk siyasetinde nitelik farkı? İşte o farkı ortaya çıkaran kişi; onu görünce diğerleri 'alenen' gözüktüler. Türk siyaset sahnesinden bir yıldız kaydı...Teşekkür ederim katkınıza, saygılarımla.H.H.Dulun  01.11.2007 8:09
 

ve gidip olmadik birsey yazdim. Iki gün önce gidip baba Inönü'nün karargahini solumak, bugün de ogul Inönü'nün son nefesini verdigi haberini almak... Cok fazla geldi bana. Yazinda abartilmamis duygularimi buldum. Cok tesekkür ediyorum. Sevgiyle.

pirmete 
 31.10.2007 21:56
Cevap :
Onlar, Türk siyasetinin parlayan yıldızları oldular. Onları en çok 'karanlık çöktüğünde' (siyaset çirkinleştiği dönemlerde) parlarken gördük. Olanaklarıyla, etkileri ve yetkileriyle, dahası 'kılıçlarının her iki tarafının da kestiği dönemler' de nasıl merhametle, saygıyla, demokratça davranılabileceğinin örneğini vermiş iki İnönü'ler oldular. Ben de size teşekkür ederim, benim duygularımı kabarttınız yine. Selam ve saygılar. H.H.Dulun  01.11.2007 8:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1089
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster