Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '19

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
84
 

Zararlı İnsanlar

Zararlı insanlar mantığa meydan okurlar. Bazıları, etraflarındakilerin üzerinde oluşturduğu olumsuz etkinin farkında değildirler ve kaos yaratıp insanların moralini bozmaktan memnuniyet duyarlar.
 
En önemlisi, farklı insanlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmektir. Size zarar veren insanlar, zamanınıza ve enerjinize değmezler - ve her birini oldukça fazla meşgul ederler. 
 
Zararlı insanlar gereksiz karmaşıklık, çekişme ve hepsinden kötüsü stres yaratır.
 
“İnsanlar size ilham verir ya da sizi tüketirler - akıllıca seçin” - Hans F. Hansen
 
Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda, zararlı insanlar; güçlü negatif duygulara neden olan olaylara maruz kalanların yaşadığı etkiyi yaşatmaktadırlar. Bilim insanları, her iki durumda da, deneklerin beyinlerinde yoğun bir stres tepkisi yarattığını buldular. Olumsuzluk, zulüm, mağdur sendromu ya da tamamen zevk için, zararlı insanlar beyninizi stresli bir duruma sokar.
 
Çalışmalar uzun zamandır stresin beyinde kalıcı ve olumsuz bir etki olabileceğini göstermiştir. Birkaç günlük strese maruz kalmak, akıl yürütme ve hafızadan sorumlu önemli bir beyin alanı olan hipokampustaki nöronların etkinliğini tehlikeye sokar. haftalarca süren stres, beyin hücrelerinde geri dönüşlü hasara neden olur ve aylarca süren stres onları kalıcı olarak tahrip eder. Zararlı insanlar sizi sadece mutsuz ederler.
 
Duygularınızı yönetme ve baskı altında sakin kalabilmenizin performansınızla doğrudan bağlantısı vardır. Özel bir araştırma firması, bir milyondan fazla insan ile araştırma yaptı, ve en iyi performansa sahip kişilerin yüzde 90'ının sakin ve kontrolde kalmak için stres zamanlarında duygularını yönetme konusunda yetenekli olduğunu gördü. En büyük armağanlarından biri, toksik insanları belirleme ve onları uzak tutma yeteneğidir.
 
Sık sık, birlikte en çok zaman harcadığınız beş kişinin ürünü olduğunuz söylenir.
 
Bu beş kişiden birinin bile toksik olmasına izin verirseniz, yakında sizi ne kadar engelleyebileceğini öğreneceksiniz.
 
İlk önce kim olduklarını öğrenene kadar kendinizi zehirli insanlardan uzaklaştırmayı unutamazsınız. İşin püf noktası, sinir bozucu veya basitçe zor olanları, gerçekten zararlı olanlardan ayırmaktır.
 
Aşağıda, ne pahasına olursa olsun uzak durmanız gereken 10 tip toksik tahliye cihazı bulunmaktadır, böylece kendiniz bir tane olmazsınız.
 
1. Dedikoducu
“Büyük beyinler fikirleri tartışır, ortalama olanlar olayları tartışır ve küçük beyinler insanları tartışır.” - Eleanor Roosevelt
 
Dedikoducular, diğer insanların talihsizliklerinden beslenir. İlk önceleri eğlenceli olabilir, ancak zamanla yorucu hale gelir, iğrenç hissetmenize neden olur ve diğer insanları incitir. Etrafınızda oldukça fazla ilginç insan vardır ve onlardan öğrenebileceğiniz çok fazla bilgi var.
 
2. Mizaç
Bazı insanlar duygularını kesinlikle kontrol edemezler. Onlar duygularını, kendi halsizliklerine neden olan kişi olduğunuzu düşündüreceklerdir. Bu tarz mizaçlı insanlar hayatınızdan vazgeçmek zordur çünkü duygularını kontrol etmemeleri sizi kötü hissettirir.
 
3. Kurban
Mağdurları tespit etmek zordur, çünkü başlangıçta onların problemleriyle empati kurarsınız. Ancak zaman geçtikçe, “ihtiyaç zamanlarının” her zaman olduğunu anlamaya başlarsınız. Mağdurlar, karşılaştıkları her hızlı düşüşü, bir dağa çarptığını sanarak kişisel sorumluluklarını aktif olarak ortadan kaldırırlar. Zor zamanları öğrenmek ve büyümek için fırsat olarak görmezler; bunun yerine, onları bir çıkış olarak görüyorlar.
 
Eski bir deyiş vardır: “Acı kaçınılmazdır, ama acı çekmek isteğe bağlıdır.” Her seferinde acı çekmeyi seçen kurbanın toksisitesini mükemmel bir şekilde yakalar.
 
4. Emici
Emici insanlar, enerjinizi umarsızca aşağı çekerler. Genelde, yalnız hissettiğiniz zamanlarda, emici insanları etrafınızda görürsünüz. Bunun nedeni, onlar ile başkaları arasında gerçek bir bağlantı kurmanın hiçbir anlamı olmadığına inanmalarıdır. Siz sadece özgüvenlerini geliştirmek için kullanılan bir araçsınız.
 
5. Kıskanç
Kıskanç insanlar için, çim her zaman her yerde yeşildir. Kıskanç insanlar için ne zaman harika bir şey olsa, bu durumdan hiçbir şekilde memnun olamıyorlar. Bunun nedeni, memnuniyetlerini manevi olarak derecelendirmelerinden kaynaklanmaktadır.
 
Etrafınıza yeterince bakarsanız, her zaman daha iyisini yapan birileri vardır.
 
Kıskanç insanlar etrafında çok fazla zaman harcamak tehlikelidir, çünkü kendi başarılarınızı önemsizleştirmeyi öğretirler.
 
6. Manipülatör
Manipülatörler, hayatınızdan zaman ve enerji emer. Başa çıkmaları zor olabilir çünkü size bir arkadaş gibi davranırlar. Ne sevdiğinizi, sizi neyin mutlu ettiğini ve neyin komik olduğunu, ne düşündüğünüzü bilirler. Ancak fark, bu bilgiyi gizli bir gündemin bir parçası olarak kullanmalarıdır. Manipülatörler her zaman sizden bir şeyler isterler ve onlarla olan ilişkinize tekrar bakarsanız, hepsini alır, alır, çok az veya hiç vermeden alırlar.
 
7. Ruh Emici
J. K. Rowling’in Harry Potter serisinde, Ruh Emiciler, insanların ruhlarını bedenlerinden çeken ve onları yalnızca insanların kabukları olarak bırakan şeytani yaratıklardır. Bir Ruh Emici gittiği yerin havasını karartır, insanlar kötü anılarını hatırlamaya başlarlar.
 
Ruh Emiciler, karşılaştıkları herkese olumsuzluklarını ve karamsarlıklarını dayatarak odadaki enerjiyi emerler. Bakış açıları her zaman camın bol yarısı olur ve en iyi huylu durumlara bile korku ve endişe verebilir. Bir üniversite araştırmasında, olumsuz düşünen oda arkadaşları verilen öğrencilerin olumsuz düşünme ve hatta kendilerini depresyona sokma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu tespit edildi.
 
8. Bükülmüş
Niyeti kötü olan, başkalarının acısından ve mutsuzluğundan mutlu olur. Ya üzmek, ya da sizden bir şey elde etmek için canınızı yakarlar; Aksi halde, sizinle ilgilenmezler. Bu türdeki tek iyi şey, niyetlerini çabucak tespit edebilmenizdir, bu da onları hayatınızdan çıkarmak için çok daha hızlı olmasını sağlar.
 
9. Yargılayıcı
Yargılayıcı insanlar size tam olarak neyin iyi olduğunu ve neyin iyi olmadığını söyleme konusunda hızlıdır. En çok tutkunu olduğunuz şeyi ele almanın ve kendinizi bu konuda kötü hissetmenizi sağlar. Onlardan farklı insanları takdir etmek ve onlardan öğrenmek yerine, yargılayıcı insanlar başkalarına bakar. Yargılayıcı insanlar tutkulu, etkileyici bir kişi olma arzunuzu bastırır, bu nedenle iletişimi kesmek ve kendiniz olmaktan en iyisi olursunuz.
 
Bir Kere Yerleştirdikten Sonra Kendinizi Nasıl Korursunuz?
Mutsuz/Zararlı insanlar sizi deli ediyor çünkü davranışları çok mantıksız. Bu konuda hiçbir taviz vermeyin.
 
Birisi ne kadar irrasyonel ve mantıksız olursa, kendinizi onun tuzaklarından çıkarmanız o kadar kolay olmalıdır. Onları kendi oyunlarında yenmeye çalışmaktan vazgeçin. Kendinizi onlardan duygusal olarak uzaklaştırın ve bir bilim projesi gibi onlarla etkileşimlerinize bakın. Duygusal kaosa yanıt vermenize gerek yok, yalnızca gerçeklere ihtiyacınız var.
 
Duygusal bir mesafeyi korumak, farkındalık gerektirir. Bunun ne zaman olduğunu bilmiyorsanız birinin moralinizi bozup enerjinizi düşürmesini durduramazsınız. Bazen, yeniden toplanıp en iyi yolu seçmeniz gereken durumlarda kendinizi bulacaksınız. Bu iyidir, farkına varmışsınız ve bunu yapmak için kendinize zaman ayırmalısınız.
 
Çoğu insan sanki birisiyle birlikte çalıştıkları ya da yaşadıkları için, kaosu kontrol etmenin bir yolu yokmuş gibi hissederler. Zararlı bir kişinin davranışları daha öngörülebilir ve anlaşılması daha kolaydır. Bu, sizi ne zaman ve nerede, harekete geçmeniz, ne zaman ve nerede yapmamanız gerektiği konusunda rasyonel olarak düşünmenizi sağlayacaktır.
 
Sınırlar oluşturabilirsiniz, ancak bunu bilinçli ve proaktif olarak yapmanız gerekecektir. İşlerin doğal olarak gerçekleşmesine izin verirseniz, kendinizi zor durumlarda bulursunuz. Sınırları belirlerseniz ve ne zaman ve nerede zor biriyle meşgul olacağınıza karar verirseniz, kaosun çoğunu kontrol edebilirsiniz.
 
Tek hile, kişi onları geçmeye çalıştığı zaman silahlarınıza bağlı kalmak ve sınırları yerinde tutmaktır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 763
Kayıt tarihi
: 06.01.14
 
 

37 yaşında, girişimci, okur, yazar, çiftçi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster