Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Prof Dr İrfan Serdar Arda

http://blog.milliyet.com.tr/driserdararda

24 Kasım '15

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
783
 

Zarife Öğretmen..

Zarife Öğretmen..
 

İlkokulda, sanırım beşinci sınıfta, anneler günü için bir müsamere yapılmasını istemişti Zarife öğretmen. Ben de müsamere kolu başkanıydım. Hangi oyunu oynayalım diye sorduğumda “her şeyi sen yapmalısın” demişti. “Öğretmen okulunda bir temsil var, git onu seyret, oradan bir fikir edinirsin” diyerek de yol göstermeyi ihmal etmemişti.

 

Öğretmen okulu dediği yer, ülkemize çok değerli öğretmenlerin yetiştiği Necatibey Eğitim Enstitüsüydü. Öğretmen adayı öğrencilerin hazırladığı, Aziz Nesin’in “Damda Deli Var” isimli oyununu sahneliyorlardı. Oyunu o kadar dikkatle izlemiştim ki, hala bugün de aynen belleğimde oyuncular ve rolleri. Eve döner dönmez kağıt kalemi alıp sanki ben yazmışım gibi oyunu aklımda kaldığınca senaryo haline getirdim. Sonra, kolda bulunan arkadaşlarımla birlikte provalara başladık. Anneler günü geldiğinde hepimiz heyecanlıydık. Öğretmenimiz ve veliler, sanırım okul müdürü de vardı, onların önünde oyunu sahneledik. Bittiğinde başta Zarife öğretmen olmak üzere, tüm seyircilerden övgüler aldık. Ben bunu hiç unutmadım. Çünkü, bana öyle bir şey öğretmişti ki öğretmenim, sonuç olarak herşeyi ile bana ait olan ve emek vererek ürettiğim birşey çıkıştı ortaya.

 

Zarife öğretmen ile üç yılım geçti. Başta küme çalışmaları olmak üzere verdiği her konuda neyi araştırmamız gerektiğini söyler ve yol gösterirdi. O zamanlar Google olmadığından, kütüphanelerde ansiklopedi karıştırarak ödevleri hazırlardık. Okul ve şehir kütüphanelerinin o kendine özgü kokusu hala belleğimde çok taze. Yaşamımda araştırmacı olmayı, doğru bilgiye ulaşma gerekliliğini, sorgulamayı ve üretmeyi onun sayesinde öğrendim. Bugün geldiğim yerde geçtiğim aşamaların onun verdiği temel sayesinde olduğunu hep hissettim. İnsanın ayaklarının yere basmasını sağlayan şeyin doğru bilgi ile donanmış olmaktam geçtiğini, cehaletin sadece geçici üstünlükler sağladığını, akıl ve mantık süzgecinden geçmeyen hiçbir bilginin doğru ve bana ait olamayacağını ondan öğrendim. Okuma ve okuduğunu anlayıp değerlendirme yeteneğini de onun öğretileri sayesinde kazandım. Ben onun yetiştirdiği öğrencilerden biriydim, o ise benim bir tanecik öğretmenimdi!  

 

Çok uzun yıllar geçti aradan O zamanlar orta yaşlıydı, sanırım şimdi aramızdan ayrılmıştır.

 

Onun gibi, öğrencisini yaşama ve geleceğe hazırlayan tüm öğretmenlerin günlerini kutluyorum.

 

Prof. Dr. İrfan Serdar ARDA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

 

driserdararda@gmail.com

http://driserdararda.com

https://www.facebook.com/ArdaCocukCerrahisiSayfasi

https://twitter.com/drserdararda

https://tr.linkedin.com/in/isarda      

 

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli öğretmeniz Zarife Öğretmeni saygıyla ve rahmetle anıyorum. Anadolu'da nice Zarife Öğretmenler vardır. Dilinize sağlık efendim. Öğretmenlerimizi anmak bir vefa borcudur...Benim de nice öğretmen ve öğrencilerim vardır...Teşekkürlerimle.

Abdülkadir Güler 
 24.11.2015 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 15416
Kayıt tarihi
: 02.03.13
 
 

Prof. Dr., Çocuk Cerrahisi Uzmanı...   "Çocuk Cerrahisi", çocuklarda tedavisinde cerrahi yöntem g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster