Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Terapist Kubilay Göksel Eren

http://blog.milliyet.com.tr/kubilaygokseleren

07 Ocak '15

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
4393
 

Zayıf noktalar nedir ? Zayıf noktalarınızla başa çıkabilirsiniz.

Zayıf Noktaların Önemi ve Zayıf Noktalarımız 
 
Zayıf nokta dediğimiz duygusal oluşum nedir, ilk önce onu açıklayarak başlayalım.''Zayıf nokta'' hassas bölge demektir. Nasıl vücudumuzda kulak, karın boşluğu gibi yerlere baskı uygulandığında insanın vücudunu sarsa biliyorsa, zayıf noktalara da baskı uygulandığında ruhu sarsa bilmektedir. 
Zayıf noktalarınız, herkese göre değişkenlik gösteren duygulardan oluşur. Kimisinin Ailesidir, kimisinin evidir, işidir vs. gibi durumlardan oluşmaktadır. Bu durumların tespitini başka bir birey yapmışsa ve siz bunun farkında değilseniz, zayıf noktanızı kullanarak size her şeyi yaptırabilmektedir. 
 
Bir şirket düşünün ve o şirkette çalışan çalışma arkadaşları var. İki kişide mesaiye kalıyor ve işlerini bitirmeleri lazım. Bir kişinin zayıf noktası '' kahve '' olsun.. O kişinin zayıf noktasını yanındaki kişide biliyor. 
 
- İkimize kahve alıp geleyim ama biraz uzak gideceğim yer, bu arada çok vakit kaybedebilirim. Ben kahveleri alıp gelene kadar sen benim işlerimi de yapar mısın. Dediği an o kişi tüm kahve almaya giden kişinin işlerini de zevkle yapmaya başlar. Lakin diğer iş arkadaşı kullanıldığının farkında bile değildir. Onun yanına biri gitse '' sen kullanılıyorsun, bu adam seni kullandı '' dese bile, doğruyu söyleyen kişi ters tepkiyle karşılaşabilir.. 
O bakımdan zayıf noktalarımızı diğer insanlar kullanırken illa ki acı çekeceğiz anlamına gelmez! 
 
Zayıf noktalarımızı nasıl fark edebiliriz ? 
 
Bir olay ve durum karşısında canınız diğer duygulara göre daha acıyorsa, arabanızın çizilmesi, aileden birine bir şey olacak kaygısı yada anneniz,babanızın ismi geçtiği andan itibaren kendinizi çılgına dönmüş gibi hissediyorsanız zayıf noktalarınızın bunların olma oranı yüksektir. 
 
Peki zayıf noktalarımız niçin bu kadar önemli? 
 
Herkesin bir yaşam tarzı ve karakterize özelliği vardır.Bazılarımızın kendine ait yanlışları ve doğruları mevcuttur. Bu olayların olmaması için çok fazla çaba sarf edilir ve mücadele verilir. Sizin sevmediğiniz bir şeyi karşı tarafın yaptırması için zayıf noktalarınızı kullanması yeterlidir. 
 
O bakımdan ki, zayıf noktalarınızı tespit ederek, kimseye söylememeniz sizin için daha iyi olacaktır. 
 
Zayıf noktalarımızı nasıl kontrol edebiliriz ? 
 
Zayıf noktaların kontrolü güçlü bir irade gerektirmektedir. O durum karşısında olmadan tespit edilmiş olan Zayıf noktlarınızın üzerinde çalışarak neden sizin için bu kadar mühim olduğunu sorgulayabilirsiniz. Sonra ki süre zarfında bu durumu mantıksal zekanızla değerlendirip, duygusal zekanızla harmanlanız gerekecektir. Bireyin kendi zayıf noktasını bu tip profesyonel bir şekilde işlemesi mümkün değildir. Bu durum için bir uzmandan yardım alması onun kendisini daha iyi fark etmesi ve tedavisinin hızlanmasında önemli bir rol oynar. 
 
Genel olarak zayıf noktalarımıza baktığımızda ,duygusal zekamızın bir ürünü gibi dursa da , bilinçaltımızın kaygılarıyla ve olumsuzluklar karşısında doğan travma sonrası oluşumlardan meydana gelebilmektedir. 
Hayatta daha kaliteli bir yaşam sürmek isteyen herkesin Zayıf Noktalarını tespit etmesi ve tedavi ettirmesini öneririm... 
 
Sevgilerimle.. 
 
Uzman Terapist 
Kubilay Göksel Eren 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2433
Kayıt tarihi
: 22.11.12
 
 

Kubilay Göksel Eren PEYEM Psikolojik Yaşam Merkezi Kurucusu-Terapist   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster