Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '09

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
1035
 

Zayıflama yöntemleriyle ilgili en çok sorulanlar

Zayıflama yöntemleriyle ilgili en çok sorulanlar
 

Sağlıklı kilo vermenin, hatta bazen ne olursa olsun kilo vermenin sadece takıntı haline geldiği dönemlerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi kilo vermek amacıyla sunulan cihazlarla ilgili oluyor.

Danışanların kilo kaybetmek için epey ilgi gösterdiği bu sektör gerçekten de çok kısa sürelerde mucizeler sunuyor. Fakat üzülerek söylemeliyim ki, aslında işin iç yüzü sunulan yöntemler kadar parlak değil. Hatta bazıları sağlımız için birer tehdit.

İşte bu yöntemlerden en çok sorulanlar ve merak edilenler:

* SAUNA VE TERLEME AMAÇLI GİYSİLER:


Bu yöntemle yağları yakmanız imkânsız. Bu yöntemle elde edebileceğiniz tek şey bol bol terlemek. Yani sadece dehidratasyon(su kaybı). Bu durum özellikle zayıflamak için biz uzmanların önerisi olan su tüketimine oldukça ters. Üstelik bu yöntem genellikle fiziksel aktivite sırasında tercih edildiği için vücut ısısının dengesizce artmasına neden olarak vücut için tehlikeli bir durum yaratıyor. Yöntemi uyguladıktan sonra gerçekten ağırlık kaybı yaşanıyor. Ancak sağlanan ağırlık kaybı geçici ve su tüketimini dengeledikten sonra kaybedilmiş gibi görünen ağırlığı tekrar geri kazanılıyor.

* TİTREŞİMLİ KEMERLER VE ELEKTRİKLİ UYARICILAR:


Bu yöntemle sadece belirli bölgelerdeki (özellikle göbek, kalça vb.) belirli kas gruplarına titreşim gönderiliyor. Ancak bu titreşim o kas gruplarının enerji harcaması anlamına asla gelmiyor. Sadece pasif jimnastik yapılmış olunuyor. Ancak şu unutulmamalı. Pasif jimnastik asla enerji harcatan bir metot değildir.

* BELLİRLİ BÖLGELERE YÖNELİK İNCELTİCİ EGZERSİZLER:

Bu yöntem tek başına etkili bir yöntem olamıyor. Ancak yapılan düzenli ve bütün kas gruplarına yönelik egzersizlerden sonra (tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklet, koşma vb.) yapıldığında etkili olabiliyor. Çünkü daha öncede belirtildiği gibi esas nokta enerji harcamaktan geçiyor.

Bu yöntemlere daha birçoğu eklenebilir. Ama unutmamak gerekir ki, zayıflamak mucizevî yöntemlerle elde edilmeye çalışıldığında her zaman için sağlıksız olacaktır. Çünkü zayıflamak biz uzmanların kontrolünde ve davranış değişikliği tedavisi uygulanılarak elde edilebilecek bir süreçtir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 4807
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Profesyonel anlamd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster