Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

DİYETİSYEN İREM ÖNCÜ

http://blog.milliyet.com.tr/iremmoncu

20 Ağustos '18

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
68
 

Zayıflamada Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Zayıflamada Kullanılan Cerrahi Yöntemler
 

TÜİK 2014 yılı verilerini ortaya koymuş, edinilen bilgilere göre ülkemizde nüfusun yüzde 33,7’sinin fazla kilolu, yüzde 19,9’unun ise obez olduğu saptanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi tüm dünyayı etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlamaktadır. Önümüzdeki yıllarda da giderek bu sorunun artacağı bekleniyor.

Obezitenin bu kadar artması insanları cerrahi yöntemlere sürüklemeye başlamıştır. Daha hızlı kilo vermek için yapılan bazı ameliyatlar olumlu sonuçlar verirken her operasyonda olduğu gibi risk faktörü bu ameliyatlarda da mevcuttur.

Her kilolu birey bu cerrahi yöntemlere başvurabilir mi? Cerrahi yöntem için hangi şişmanlık seviyesinde olmak gerekir?

Vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle beden kitle indeksi adı verilen bir veriye ulaşıyoruz. Beden kitle indeksinin 35 ve üzeri olan bireylerde cerrahi yöntemler yaşam kalitesini yükselten bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Yapılan bu ciddi operasyonlarda kullanılan yöntemler bireye göre hastanın şartlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Kullanılan yöntemler kısıtlayıcı, emilimi azaltıcı ve kombine yöntemler olmak üzere 3’e ayrılır:

Kısıtlayıcı yöntemler; mide bandı ve tüp mide ameliyatı uygulamalarını kapsar. Amaç, mide kapasitesinin azaltılmasıyla alınan besin miktarının kısıtlanması buna bağlı olarak bireyin kilo kaybetmesidir.

Emilimi azaltıcı yöntemler; duodenal swich  yöntemini kapsar. Amaç, alınan besinlerin bağırsaklara katılmasının daha uzak bölgelerde gerçekleşmesi ve sindirim sırasında pankreas ve safra salgılarını uzak tutmaktır.

Kombine yöntemler;gastrik bypass yöntemini kapsar. Bu işlemde kısıtlayıcı ve emilimi azaltıcı yöntemler birlikte kullanılır.

Kullanılan bu yöntemleri biraz daha detaylandıralım.

Mide Bandı (mide kelepçesi)

Uygulama yemek borusu ve midenin birleşim yerinin hemen altına, mide etrafına silikon bant yerleştirilmesiyle gerçekleşir. Bant midenin hacmini sıkarak küçültür. Bandın iç bölümü balon şeklinde olduğundan şişmeye müsaittir. Ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra bant serum enjeksiyonları kullanılarak yavaş yavaş şişirilmeye başlanır. Ameliyat, mide geçiş boyutunu değiştirdiğinden birey daha az besin tüketmeye neden olacaktır. Hasta kendini daha kısa sürede tok hissedecektir. Bu işlem daha çok laparoskopik (göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir işlem) yöntemle gerçekleşir. Hasta kısa sürede normal yaşantısına devam edebilir ve bantta sorun çıkmadığı sürece yeniden kilo alma görülmez.

 

Gastrik Sleeve (tüp mide ameliyatı)

Küçük kesilerle laparoskopik yöntem kullanılarak midenin bir kısmının alınıp tüp şekline getirilmesi prensibine dayanan bir işlemdir.

Midenin yaklaşık %80-85 lik bölümü alınarak devre dışı bırakılır. Böylece hem midenin hacmi azalacağından yenen yemek miktarı azalacak tokluk hissi çabuk gelecek hem de mideden salgılanan açlık hormonu ghrelin miktarında azalma gözleneceğinden hasta kilo kaybedecektir.

Mide Balonu

Diğer mide küçültme işlemlerinden farklı olarak ameliyatsız bir yöntemdir. Bu yöntemde endoskopi yardımıyla ağızdan yemek borusu geçilerek mide içine içi izotonik sıvı dolu bir balon yerleştirilir. Başlangıçta sönük halde bulunan balon mideye ulaştırılır ve tüp aracılığıyla balon şişirilir. Balon bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak midenin içerisine serbest bırakılır. Balonun midede kalma süresi ekstra bir durum yaşanmadığı sürece yaklaşık 6 aydır. Kilo kaybında geçici bir süreç olmasına rağmen kaybedilen kiloların korunmasında tercih edilen yöntemler arasındadır. Ameliyat olacak bireylerde operasyon öncesi zayıflatılması ve cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olduğundan tercih edilir.

Gastric Bypass

Obezite cerrahisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Midenin ince bağırsaklara dikilmesi prensibine dayanır. Bu durum besinlerin bir kısmının emilime uğramadan dışarı atılmasını sağlar. Mide hacminin küçültülmesiyle bağırsaklarda emilim zorluğu yaratılır ve buna bağlı olarak kilo kaybı gözlenir.

 

Cerrahi Yöntemlerin Riskleri

       İşlemler sırasında çeşitli risk faktörleri de mevcuttur. Kalsiyum yetmezliğine bağlı meydana gelen kemiklerde ağrılar, operasyon yapılan kesi yerinde meydana gelen enfeksiyonlar görmek mümkündür. Vücut doğal olarak yeteri kadar gıda alamayacağı için kalsiyum ve D vitamini eksikliğinden dolayı takviyeye ihtiyaç duyulabilir.

 

   Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın ameliyatların sonrasında hastanın göstereceği özen en önemlisidir. Diyetlerine uyum sağlayarak kontrollerini aksatmadan yaşam kalitesini yükseltebilir. Obeziteyle birlikte birçok hastalığın da üstesinden gelebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 217
Kayıt tarihi
: 02.10.17
 
 

Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Öncü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster