Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Zayıflamayı İstiyor musunuz Yoksa Seçiyor musunuz?

Fazla kilo sorunu olan herkes kilo vermek ister. Kilo vermeyi seçmedikçe bu yeterli olmaz. Çünkü “zayıflamak istiyorum” cümlesinde bir eylem yoktur, sadece istersiniz. Oysa kilo vermek ya da vermemek bir seçimin sonucudur.

Bugünkü hayatımıza baktığımızda sahip olduğumuz ya da olmadığımız her şey seçimlerimizin sonucudur. Şimdiye kadar başkalarının etkisinde kalarak bir şeyler yapmış ya da yapmamış olmanız, bundan sonra da böyle olacağını göstermez. Artık büyüdünüz :) Başkalarının aklına ihtiyacınız yok.

Şu an fazla kilonuz varsa ve bundan memnun değilseniz, bu durumu kendinizin yarattığı gerçeğini kabul etmeniz önemli bir adımdır. Gereğinden fazla yemeği seçtiniz, yanlış şeyler yemeyi tercih ettiniz, yeteri kadar hareket etmemeyi seçtiniz. Bunun sonucunda fazla kilolarınız oldu. Yeni seçimler yapmanız size farklı sonuçlar getirecektir. Kendi seçimlerinizin sonuçlarını yaşadığınızı kabul ederseniz, farklı seçimlerin de size farklı sonuçlar getireceğine inanırsınız.

Pasta, çikolata yemek yerine kuru meyve yemeği seçebilirsiniz. Sıkıldığınızda ya da kızdığınızda abur cubur atıştırmak yerine duş almayı, meditasyon yapmayı ya da yürümeyi tercih edebilirsiniz. Çok çeşitli, karışık yemek yerine her öğün tek bir çeşit yemeği seçebilirsiniz. Kilolarınıza kızmak yerine, onlarla barışmayı seçebilirsiniz. Oturmak yerine dans etmeyi ya da yürümeyi seçebilirsiniz. Tepkilerinizi içinize atmak yerine dozunda dışarı akıtabilirsiniz. Başkaları istiyor diye değil, sadece kendiniz istiyorsunuz diye kilo vermeyi seçebilirsiniz.

Gerçekten kilo vermeyi seçtiğinizde kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bugün ağzınıza ne götüreceğinizi, ne kadar götüreceğinizi siz belirleyeceksiniz. Bunun farkına vardığınızda işiniz kolaylaşacaktır.

İsterseniz farkındalık kazanmak için bugün bir deneme yapın. Yemek için elinize ne alırsanız alın kendinize şu soruyu sorun: “Şu an ben bu .... (tatlıyı, kuru meyveyi vb.) yemeği seçiyorum ve yarın, öbür gün bu seçimimin sonuçlarını yaşayacağım, istersem bu seçimimi değiştirerek alacağım sonucu da değiştirebilirim.”

Evet, seçim sizin, SİZ NEYİ SEÇİYORSUNUZ?

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin...

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu 

www.arzubiyiklioglu.com

www.farketuyguladegis.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 466
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster