Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '11

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
818
 

Zehirlenen köpekler çöplüğe atılan kedi yavruları

Zehirlenen köpekler çöplüğe atılan kedi yavruları
 

Zehirlenen köpekler


Her yıl milyonlarca aşırı üreyen köpekler zehirleniyor, kedi yavruları çöplüklere başka mahallelere atılıyor. Buna rağmen köpekler kediler her yıl milyonlarca yeni yavrular dünyaya getiriyor.

Hayvanlar bilinçsiz olduğu için bunu yapıyor. Peki bilinçli dediğimiz insan nesli aynı gaflete düşmüyor mu? Çocuklarının başka ülkelere iş dilenmeye gideceğini veya sefil bir hayat süreceğini bildiği halde yeni masum yavruları dünyaya getirmiyorlar mı?

Bırakın hayvanlara bu konuda yardımı cahil halkı eğitmek uygar nüfus planlaması yapmak için uzanacak eller de yok denecek seviye de az. Popülist politikacıları ise sadece alacakları oy ilgilendiriyor.

Akın Tekin

Sosyolog Çevreci Yazar

www.akintekin.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sokak kedileri eğer çok zorlu ve vahşi ortamlarda yaşıyorlarsa yani yavrular çok sık ölüyor ve çok azı hayatta kalıyorsa giderek daha çok yavru yapmaya başladılar bence. Önceden 2-3 yavrulayan sokak kedileri şimdilerde 5-6 yavru yapıyor ki nesilleri devam etsin. Bir sokak kedisinin sokakta ortalama hayatı iyi ihtimal 2 yıldır. İnsan korumasında 17 yıl yaşayabilen bir hayvan sokakta tek başınayken yetişkin olduğunda ölüyor ne yazık ki. Bu süre içinde çiftleşip gen aktarabildiyse şanslı. Kendilerini vahşi şehir yaşamına uyarlamaya, daha çok yavrunun hayatta kalma olasılığını arttırmaya çalışıyor zavallılar. Bir yandan psikopat insanlar kedilere eziyet ediyor katlediyor, bir yandan trafik katliamları. şehir doğadan daha vahşi bir yer. selamlar.

Başak ALTIN 
 13.03.2011 11:10
Cevap :
Merhaba Başak Bu konuya eğilmenizi takdir ettim. İnanın her yıl bu adam doğasever diye bahçemize pek çok kedi yavrusu atılıyor. O yavrulara bir müddet bakmak sonra da eşe dosta rica minnet yerleştirmek bize düşüyor. Türkiyenin sokak köpekleri kedileri yürekler acısı.  22.03.2011 19:55
 

yöneticilerden hayvan sevgisi bekleyemeyiz. Önemli olan koltuk altlarından kaymasın, onlar her zaman maskeli gezerler, işin vehametine göre maskelerini değiştirirler. Bir bakarsınız kadınları savunurlar, bir bakarsınız hayvan sevgileri depreşir. Hele seçim zamanları onları tanıyamazsınız, biz yanlış insanlarımı tenkit ettik diye bile düşünebilirsiniz. Saygılarımla..

Hasan Göksu PBahçe 
 09.03.2011 11:54
Cevap :
Tam isabet ettirmişsiniz Hasan bey,politikacıların gittikleri yerde çocukları kucaklarına alıp gülme maskesi göstermeleri ,hayvanları yalancıktan sevmeleri çok hoşuma gidiyor, İnanın gözlerim yaşarıyor. Ve onların oyunculuk yetenekli olmaları da benim de onların da koltuklarını kabartıyor. Yorum için teşekkürler selamlar.  09.03.2011 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 469
Kayıt tarihi
: 10.02.09
 
 

09.06.1944 Gürün doğumluyum. İst. Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji mezunuyum. Uzun yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster