Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2506
 

Zekat neden İbadet? Zekatın hedeflediği Ekonomiye ve sosyal yaşama katkıları nelerdir?

Zekat neden İbadet? Zekatın hedeflediği Ekonomiye ve sosyal yaşama katkıları nelerdir?
 

Gözümüzü kapadığımız Gerçekler, Zekatsızlık ve Yetimler


"Zekat ve İnfak (Fakirlere yapılan Parasal Yardımlar), Ekonomik Durağanlık ve çatışmaların Düşmanıdır, Toplumsal Barışın teminatıdır"

"Enflasyon, Resesyon, Krizler; Faizin Evlatlarıdırlar"

Zekat, İslamın şartlarından biri ve en az %2, 5 olarak Yetimlere, Dullara, yaşlı fakirlere, İşsizlere verilmesi emredilen Parayla ilgili bir İbadettir. İnfak ise kişinin Paranın yanında verebileceği, kitap, bedava eğitim vb hatta içten ve samimi bir güleryüz, olarak kişinin başka bir insana katkısıdır. 

Bu iki konu gerçekten çok önemlidir, zira insanlar sahabenin cimri zekat dediği %2, 5 zekatı veremez olmuşlardır, İnfak nerdeyse unutulmuş durumda. Zekat ve infak karşılık beklemeksizin vermek demekken, Faiz karşılık bekleyerek vermek fazlasıyla istemek demektir. Faizin toplumun başına açtığı en büyük belalar; 

-Resesyon ( Ekonomik durgunluk) 

-Enflasyon,  

-İşsizlik,  

-Suç oranlarının buna göre artması,  

-Paranın hak etmeyen ve üretmeyenlerin ellerinde oyuncak olup, üretime katkısının olmamasıdır. 

Tabiki enim bu sözlerim beyinleri İktisat ve İşletme Fakültelerinde Adam Smith ve onun sistemini ehlileştiren Keynes'lerle yıkanmış ekonomist ve İktisatçılar kabul etmeyeceklerdir. 

Faiz tehlikesinin ne menem bir pislik olduğunu İlk Müslümanlardan daha sonra görenlerden biride büyük düşünür Karl Markstır. 

Zekat ve İnfak paranın belli ellerde şişkinlik yapmasını engeller, paradan maksimum faydanın alınmasını, toplumun huzur ve refahını arttırır. İnsanlar alın teri dökerek, kendi emekleriyle zengin olmuş kişilere düşman olmaz. ( Gerçi böyle zengin olmak Kapitalist Ekonomik modelde çok zordur).. 

Zekat ve İnfak alan ihtiyaç sahibi garibanlar, zekat ve infak paralarıyla satın alacakları mal ve hizmetlerle toplumda ekonomik canlanma sağlarlar, işsizlik azalır. 

"Bir simitte siz alın ekonomiye can verin" saçmalıkları yerine her zaman faizi enflasyon oranının biraz altında tutmak Ekonominin hızlanmasına canlanmasına katkı sağlar. 

Zekat ve İnfak fakirlere verildiğinde toplumda aile içi şiddette azalır, zira gazetelerde okuduğumuz aile içi şiddet ve cinayetler, cinnetlerin en büyük kaynağı yoksullukla gelen ümitsizlik ve yılgınlıktır. İşte zekat ve infak bunu yok eder. Zenginlerden cinnet geçirenleri hiç okumadım gazetelerde. Siz okudunuz mu? 

İşte, ister inanın isterse ret edin, toplumsal huzurun en büyük kaynağını paylaşım sorunlarını en adilce çözmüş olan İslam'ın Yobaz ve Sömürü aracı olmamış versiyonu yanı Hz. muhammed'in KUL yönünü daha çok örnek almış toplumcu din çözer. 

Postlarının üzerine oturup sağa sola himmet dağıttığını söyleyen sahte yalancı şeyh takımı değil. Onların yürekleri sokak çocuklarını görünce sızlamaz, kendini satmak zorunda kalan dullara sızlamaz. Varsa yoksa faşistçe bir anafor içine düştükleri ve kendilerini kör eden cemaatleri vardır ( Samimi olanlar yardımda bulunan cemaatler müstesna). Kapitalizmin en büyük çanak yalayıcılarıdıa işte bu güruhtan çıkmakta. 

İslam, Kapitalizmin dostu değildir Düşmanıdır, o yüzden kapitalist memleketler onun en büyük düşmanlığını yapmaktadırlar. ÇÜNKÜ İSLAMIN ZEKAT VE İNFAKI,  

FAİZİN VE ADALETSİZCE ZENGİNLEŞENLERİN VE ZENGİNLEŞMELERİN ÖNÜNDE EN BÜYÜK ENGELDİR. 

Karar sizin, ya kendinize lider seçtiklerinizin masallarını dinlersiniz,  

Ya da Kuran'ı iniş sırasına göre yavaş yavaş okur ve anlar bu sahtekarların foyasını ortaya çıkarırsınız... 

Saygılarımla,  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3643
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster