Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

24 Eylül '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
12873
 

Zeki Müren'in ilk aşkı (Beyaz Düşlü Öyküler)

Zeki Müren'in ilk aşkı (Beyaz Düşlü Öyküler)
 

''Bir demet yasemen'' ve Zeki Müren.

Bir demet yasemen, aşkımın tek hatırası
Bitmiyor ayrılık, dinmiyor gönlümün hicran yarası
Ağlasam, inlesem, silinmez bahtın karası
Bitmiyor ayrılık, dinmiyor gönlümün hicran yarası.

Beste: Zeki Müren
Makam: Nihavend

Türk Sanat Müziği'nin bu zarif şarkısı '' Bir Demet Yasemen''. Sanat Güneşi Zeki Müren Beyefendinin kalbinin sızısı olan, '' İlk Aşk'ı'' için bestelediğini biliyor muydunuz?

Bu duygu dolu '' Aşk Hikayesi'ni'' benim kulağıma fısıldayan da yine o hoş kokulu yaseminler oldu..

Gazeteci-yazar Arslan Mengüç, yıllar önce İsveç Devlet Radyosu adına yaptığı bir röportajda, bu güzel bestenin öyküsünü Zeki Müren'den aynen şöyle dinlemiş..

" Efendim, o gün çok sevdiğim Yakacık'ta oturmuş, yorgunluk atmış ve çok sevdiğim yasemen çiçeklerinden toplamıştım. Akşamüstü Kartal'dan arabalı vapur ile Yalova'ya geçecek, oradan Bursa'ya gidecektim.
Arabamla vapura girdim. Az sonra yanımızdaki sıraya, içinde benim Bursa'dan çocukluk aşkım olan hanımefendinin bulunduğu,bir otomobil geldi durdu. Bir an onunla göz göze geldik. O artık evli bir kadındı ve eşiyle bambaşka bir dünyaya aitti. İşte o sırada, lise çağlarımda onun için topladığım yasemen çiçekleri geldi aklıma. Onlar ilk aşkımın çiçekleriydi. Yol boyunca hep onu düşündüm. Vapurumuz Yalova'ya vardığında, daha sonraları dillerden hiç düşmeyecek olan o meşhur nihavend şarkımı bestelemiştim.''

Bu hüzünlü aşk öyküsünden doğan şarkıyı ve hikayesini sizlere niçin mi anlattım? O zaman, yazının devamına buyurmaz mısınız efendim?

Bir kaç günlüğüne dinlenmeye kaçtığım Kıbrıs'a, Ercan Havaalanına akşam saatlerinde vardım.

Havaalanının kapısında konaklayacağım otel olan, JASMİNE COURT'ta götürmek için, bir görevli beni bekliyordu.

Bavulum ve ben otomobilde yerimizi aldıktan sonra, o an radyoda çalmakta olan '' Bir Demet Yasemen'' adlı şarkısını okuyordu, o eşsiz sesiyle Zeki Müren. (Ne güzel bir tesadüf)

Hava, geceye doğru yavaş yavaş nemini alıyorken bende otomobilin camından, havaya rayihalarını veren yaseminlerin kokusunu süzüyordum burnumla, ta ki ruhumla da hissedinceye kadar.

Kalbimde tatlı bir heyecan, mırıldandım şarkının bütünlüğünde ve işte dedim. '' Yaseminler Adası Kıbrıs'' tayım..

Her yanımı yasemin çiçeklerinin inanılmaz büyüsü sarmıştı. Müthiş bir şeydi bu, şaşkınlığım diğer bir şaşkınlığıma kapı aralıyordu sanki.

Kıbrıs'a ayak basar basmaz rahmetli Zeki Müren ilk aşkıyla birlikte ellerinde yasemin çiçekleriyle ve bir yandan da '' Bir Demet Yasemen'' şarkısıyla beni karşılamışlardı..

Otomobille Kıbrıs'ın yollarında ilerlerken, evlerin bahçelerindeki yasemin çiçekleri, kokularını bana ulaştırmak istercesine adeta yarışıyorlardı. Ben öyle hissediyordum..

En önemlisi de adını yaseminden alan JASMİNE COURT Hotele bu mutlu tesadüflerle yaklaşıyordum.

Havaya rayihalarını veren yeseminlerin adasındaydım artık, yani Kıbrıs'taydım..

Evet burası '' Yaseminler Adası Kıbrıs ''

Sadece ben mi? Kıbrıs ve yaz akşamları da tanıklık eder burada yasemin çiçeklerine.. Sokaklar, bahçeler birbirlerine hasret giden sevgililerin ruhları da tanıktır..

Oysa yasemin kar beyazı rengiyle saflığını ve insanın içine işleyen o kokusunu sessizce anlatıp durmuştur bize çağlar boyunca.. Yasemin çiçeklerinden başka kim var ki bunca uzun yaşayan ve anlatan bize Kıbrıs'ı ve Kıbrıs'ta yaşanılanları? Burada nefes alıp vermiş Kralları, Kraliçeleri yaşanmış zehirli aşkları, gerçekte kazanıldığı sanılan, aslında kaybedilen savaşları, hiçliğin bitirdiği hayatları?

Yasemin sırf bu yüzden Kıbrıs'la helallidir artık. Buranın büyükleri yasemin çiçeğini bunun için hep uğur bilmişler, hangi evin bahçesinde yoksa yasemin çiçeği, o ev hep eksik bilinirmiş. Hele de bahçe kapısının altından geçerken tutulan iyi niyetli dilekler?

Şimdi anladınız mı neden ruhuma huzur çekiyorum Kıbrıs'ta?

'' Melekler Yüreğinden Öpsün Zeki Müren'' Olduğun yerlere nurdan yıldızlar yağsın ve Allah sana rahmet eylesin..

Kendi sesinden dinleyerek, izlemeye ne dersiniz efendim?
Bugün ''Zeki Müren Beyefendiyi'' hakikate yolculadığımız günün yıldönümü.. :(

''Zeki Müren'' sizlerle efendim.. http://www.youtube.com/user/SabihaRana

Fotoğraflar:Gitti gidiyor com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İtiraf ediyorum; küçüklüğümden beri Aşık olduğum tek kişi... Nur içinde yatsın.... Şiirlerin de çok güzel....

N Aglağu D 
 22.02.2008 9:36
Cevap :
Sevgili AGLAĞU, Bende sizinle birlikte itiraf ediyorum! Ben ona hala aşık hala hayran hala özlüyorum! :( Allah rahmet eylesin.. Nur içinde uyusun.. Teşekkür ederim..  22.02.2008 10:27
 

Hayatın hakikatinden bir hakikat, güzelliklerinden enfes bir güzellik, hatırlamak, hatırlanmak...
Rahmetli Zeki Müren bizim neslin şansı itibariyle dolu-dolu paylaştığ,ı birlikte güzellikleri yaşama şansı bulduğu güneş gibi içimizi ısıtan bir sanat güneşimizdi.
Ne güzel ifade: *Hakiki Hayata Gitmek*...
Bize de hakiki hayata vesile güzel hayatından sevgiyle, bütün kabiliyetinin, kendisini dünya durdukça yaşatacak ve yaşayacak eserlerini, meyvelerini cömertce sundu, kulaklarımızda ezgisi, içimizde dinmeyen sevgisi kalarak hakiki mekânına gitti... Allah(CC) mekânını Cennet eylesin...
Yazdığınız bu güzel eseriniz, yazınızın zamanı ne zaman olursa olsun; hatırası bütün zamanları içine alıyor, sizin tabirlerinize uygun düşerse:
*Zaman bu günkü zaman* ve Zeki Müren dün içimize sinmişti bu gün de içimizde diniyor... Selâm, sevgi ve saygıyla kalın efendim... Bu güzel tedâilere vesile olduğunuz için şükranar...

Mustafa Benkli 
 27.09.2007 13:06
Cevap :
Saygıdeğer Büyüğüm Mustafa Benkli Hocam, Ben ne şanslı bir çingeneyim beni sizin güzelliklerinizle donatıyorsunuz Allah'ın yarattığı tüm güzellikler var olduğunuz ve olacağınız bütün alemlerde aydınlatıp erdirsinler sizi en yüce makamlara.. Sonsuz sevgi ve saygılarımla. Sabiş.  27.09.2007 21:22
 

Rahmetli Zeki Müreni sizden önce ben andım ya... Allah nuh içinde yatsın mekanı cennet olsun.

Ahmet Üstündağ 
 24.09.2007 16:33
Cevap :
Amin. Sayın Üstündağ. Ben Rahmetli Zeki Müren'i çok seviyorum.. Onun sesi gibi bir ses duymadı şu dünyalık kulaklarım.. Size teşekkür ederim onu andığınız için, gördüm sevindim ve okudum efendim.. Bu yazımı çok önce yazmış ve yayınlamıştım.. Bugün de anmadan geçemedim.. Sevgiler saygılar...  24.09.2007 16:40
 

Ben Zeki Müren'in şarkılarını ve kendisini  çok seviyorum.Nur içinde yatsın.Teşekkürler onu bir kez daha andığınız için.:))

deniz rüzgarı 
 24.09.2007 15:24
Cevap :
Ben teşekkür ederim efendim. Çok naziksiniz. Saygılarımla.  24.09.2007 16:14
 
 
Toplam blog
: 1984
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4529
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster