Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

15 Şubat '21

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
26
 

ZEKİ OLMAK MI?

ZEKİ OLMAK MI? KURNAZ OLMAK MI?

Bu iki kavram üzerine hep düşünmüşümdür. Zeki insan mı kurnazdır? Yoksa kurnaz insan mı zekidir?

Tanık olduğum bir olayı sizlerle paylaşayım kararı siz verin. Yakından tanıdığım biri var. Yıllar önce; önce iş, sonra eş bulmak üzere köyden çıkıp şehre ağabeyinin yanına gelir. Barınacak yeri yoktur. Ağabeyinin yanına yerleşir. Ağabeyi kendisine en iyisinden bir iş bulur. Şimdi sıra evlenmeye gelmiştir. Ne tesadüftür ki kısmeti kapalıdır. Kız bulana kadar çalınmadık kapı kalmaz. Bu arada tam üç yıl geçmiştir. “Ekmek elden, su gölden” geçinip gider. Bu arada evin giderlerine hiç ama hiç katkıda bulunmadığı gözden kaçmaz.

Neyse vakit tamamdır. Kısmeti çıkmıştır. Aile kendisine anlı şanlı bir düğün yapar. Gel zaman, git zaman ağabeyle aralarındaki sıcaklık kalkar. Biraz da ele karışmanın da etkisi olmuştur.

Yıllar yılları kovalar. Vakit tamamdır. Emekli olur. Ufak tefek gıda ticaretine başlar. Bu işi yaparken de ahbap- çavuş ilişkileri kullanır. İkide bir de yaptığı işle ve para kazanmasıyla övünür.

Buraya kadar sorun yok. Asıl sorun kilosu 25 TL’ ye aldığı bir gıdayı, kendisini köyden çıkarıp, ona iş bulan ve 3 yıl yanında barındıran ağabeyine 50 TL’ ye satar. Bunu da orada burada kurnaz olduğunu kanıtlamak için olsa gerek anlatır.

Evvelden beri tanıdığım bu kişi zeki değildi. Üç yıllık eğitmenlik sınıflarını altı yılda zor bitirebilmişti. Üstüne üstlük okuma yazma öğrenmeden.

Zeki değildi ama kurnazdı. İnsanlara bir kasabın kuzuya baktığı gibi bakar, yani bundan ne kadar pirzola, ne kadar şiş çıkar, derisi kaç para eder hesabını yapardı.

Sizce ahlaklı bir insan böyle davranır mı? Yanlış anlaşılmasın her zeki insanın ahlaksız olduğunu söylemek istemiyorum. Kelime oyunlarına girmeye gerek yok. AHLAKLI ZEKAYA CAN KURBAN.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 77
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1065
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster