Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '15

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
72
 

Zekilikler ve salaklıklar

Zekilikler ve salaklıklar
 

google


Soru 1:

Hepimiz zeki olsaydık, dünya nasıl bir yer olurdu?

Dünya aptalların değil, zekilerin yapacağı hatalarla dolu olurdu. Onlar da sakar veya beceriksiz olabiliyor, aptal insanlar gibi. Onlar da hırslı veya sapık olabiliyor, aptal insanlar gibi. Aptal insanlar hatalarını bilmeden yaparlar çoğunluk, zeki insanlar hatalarını bilerek yaparlar çoğunluk.

Soru 2:

Neden bu kadar salağız?

Hem zekiliğin gerektirileri giderek artıyor, hem de 50 bin yılda ancak bu kadar zeki olabildik. İnsanların yavaş ve 4-5 aşamada öğrendiği gibi bir gerçek ortada mevcut. Ayrıca, insan türünün bazı şeyleri öğrenmiş olduğu da belli. Krallığı ve köleliği ortadan kaldırabildi örneğin. Artı, insan türünün birincil ölüm nedeni olan salgın hastalıklara da ilaç ve derman buldu. Ortalama yaş, doğal koşullardaki 20’den 80’e çıktı, aynı sürede.

Soru 3:

Akıllı insanlar, salaklardan daha mı ahmak?

Hayır. Özgüvenleri daha yüksek olduğu için, hatalarını daha zor görebiliyorlar.

Örnek olarak irdelenen Çernobil ve örnek olarak irdelenmeyen Challenger felaketleri, çok çok zeki insanların yapıtğı hatalara olarak tarihe geçti. ABD, bunun üzerine 2. Mekik hazasını da becerdi. Olağan koşullarda, her 2 kazaya da neden olanların toptan asılması gerekirdi, 20 bin kişi falan yani. O insanlar, uzaycılık tarihine neredeyse 100 yıllık bir zarar verdiler.

Burada en ahmakça olan şey, birinci kazanın, yalnızca bir conta nedeniyle olması ve bunu da bin kişinin değil de, tek bir kişinin görebilmesi idi.

Soru 4:

Çok çalışanlar, sokak serserilerinden daha mı salaktır?

Yanıtı zor ve alengirli bir soru.

Çok çalışan biri, eğer limitin iyi koymuşsa ve buna uyarsa, 40’ında bile emekli olur ve 50 yıl bir serseri gibi ama zengin bir sersergi gibi özgürce yaşar.

Ancak, bunu koyabilen çok çalışan oranı limit sıfırdır ve çok çalışanlar, serserilerden epeyi önce kanser olup veya kalp krizi geçirip mezarı boylarlar. Geriye kalan parayaı da, beleşçiler yer.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akıl nasıl beslenirse öyle gelişim gösterir;ilime dayalı beslenme oluşturmuşsa meyvaları da ilime dayalı oluşacaktır.Yok etme duyusu da bilimsel açlıktan doğar.Kendi oluşumu için bazı bilgileri yok edebilir;metafizik kavramlar öne geçebilir.İnsanın çok zeki olması insanlığın yararına gelişecek anlamını taşımaz.Yokedici,dayatmacı,diktatör bir yapıya da dönüşebilir. İnsanın düşünme yetisi kayboldukça dumanlaşan belleği doğruyu ve yanlışı karıştırmaya başlar.Şeytanlar yaratır ve bu yarattığı şeytanlarla dünyaya fırtınalar göndertir;savaşlar yaratır..İşte onun için ''akıl Belenmesi''çok önem taşır..

meral oprukcu 
 10.03.2015 13:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster