Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
30465
 

Zemzem gizemi yoktur!

Zemzem gizemi yoktur!
 

İslam'ı öğrenebileceğimiz yegane kitabımız Kur'an-ı kerim, aklımızı kullanmamızı emrederken, bu dinin mensupları akıldan başka herşeyi kullanmak ve kullandırtmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yine uzun zamandır internet aleminde dolaşan ve hatta adı şanı büyük Gazeteler ve Tv'lerde geçen Zemzem suyunu aydınlatalım.

Zemzem manası nedir?

Zemzem Arapça bir kelime olup “alçak sesle konuşmak” demektir. Aslında atların çıkardığı alçak sese'de zemzem denir. Herhangi bir şeyi muhafaza etmek için de bu tabir kullanılmaktadır. (Lisanul Arab: 12/237)

Kur'an'da Zemzem geçer mi?

En'am 38 ... Biz bu Kitap'ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık....

Yüce kitabımız olan Kur'an-ı Kerim, hiç bir ayetinde "zemzem" diye bir sudan bahs etmez. Kur'an da adı geçmediği ve tek bir ayette bahsi mevzu edilmediği halde bu kadar kutsanması cidden düşündürücüdür. Zaten bu tür kutsamalar İslam öncesindeki cahilliye dönemine ait kırıntılardır. Zemzem'de bunlardan bir tanesidir. İslam dininin yegane kaynağı olan Kur'an bu konuda bize bir emir, tavsiye yahut en küçük nokta ile işaret dahi etmemektedir.
Dolayısı ile Zemzem suyu gizemi, sırrı diye tüm yazılanlar aslında sonradan İslam dinine atf edilmiş uydurmalardır.

De ki: “Sizi ve kime ulaşırsa kendisiyle uyarmam için bana bu Kur'an vahyedildi.”
6-Enam Suresi 19


Zemzem'in kaynağı cennet mi?
Zemzem suyunun dünyada kaynağı bilinmez, kaynağı aslen cenneten gelmektedir diyerek; Zemzem gizemi, sırları vs gibi uydurmalarla insanları adeta kandırıyorlar. Tabir-i Caizse "Allah ile aldatıyorlar"! . Oysa bu suyun kaynağıda belli, nereden ne şekilde geldiği, hangi ana damarlardan beslendiği de bilinmektedir. Mekke'ye 100 km kadar uzaklıkta bulunan Taif kentindeki dağlardan gelen yağmur suları, toprak altında temizlenerek Zemzem kaynağına ulaşır. Bunda herhangi bir sır yahut keramet yoktur. Türkiye'nin her köyünde, aşapı yukarı çeşme suları yakın yahut uzak dağlardan gelir. Bu su hiç tükenmez ve gayet lezzetli olur. Bizim köyün suyu içinde yaşlılar "en sağlıklı su"derlerdi.  Zemzem cennetten değil, geolojik ve bilimsel verilerle basitçe açıklanabilinen bir sudur.
Kaynağı yok cennetten, yok bilinmeyen bir yerden geliyor gibi uydurmalarla insanları keyifleri için kandırmiyorlar illa ki. Suudi kralları bütün bunlardan büyük menfaat kazanıyor. Hac turistliği devam ettikçe...

Zemzem farklı bir su mu?
İnternet aleminde, büyük gazetelerde ve medyalarda her yıl aşağı yukarı biri çıkar, "Avrupa`da laboratuarlarda yapılan araştırmaya gore Zemzem suyu diğer sulara gore çok daha az kükürt taşımaktadır." diyerek, insanları aldatır. İnternet aleminin altını üstüne getirebilirsiniz, istediğiniz yere sorabilir, istediğiniz kaynakları karıştırabilirsiniz. Hiç bir Avrupa laboratuarında böyle bir araştırma yoktur. Zaten böyle bir araştırma olsa, bunu söyleyenler kaynağını beraberinde verirlerdi. Yoktur ki versin. Yine aynı kişiler "bu su diğer sulara göre çok daha besleyici ve cok daha fazla mineral barındırmaktadır" diyerek, sanki ayrı bir özelliği varmış süsünü yaratmaya çalışmaktadırlar. Oysa Zemzem suyu ile herhangi bir araştırma bulunmadığından bunları bilmemiz mümkün değildir. Suudi krallığı izin verir mi hiç buna...? Buna birde WHO'yu alet ediyorlar ya... WHO raporlarına göre güya dünyanın en içilebilir ve sağlıklı sularından biri olduğu söyleniyormuş.
Dikkatinizi şuraya verin şimdi "Sağlıklı sularından biri". Yani bizim köyün suyu da zemzem gibi sağlıklı, zemzemin özelliği bu açıdan WHO'ya göre yok.
Zaten dağlardan gelen sular genel olarak en sağlıklı sular olarak bilinir.

Mekke'ye bu kadar yakın mesafedeki Taif'in görmezlikten gelinmesi, bütün bilimsel gerçeklerin gizlenerek hala "Zemzem'e" gizemler yüklenmesi ve zemzemin kaynağının bilinmediği iddia edilmesi, bilimsel bulgulara ve ilmi gerçeklere ters düşmektedir.

Sonuç: zemzem içme, zemzem kutsama ve zemzeme gizem atfetmek islam dini ile bağdaşmaz. Benim ALLAH'ım kuyudaki suya haps edilmekten çok daha yücedir.  Onun için herkes aklını başına toplasın, artık şu hurafe kirliliğinden kurtulsun!

Saygılarımla
Mustafa Çelebi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MUSTAFA ÇELEBİ BEY: ŞİMDİ BUNADA YALAN DİCEKSİNİZDE:DÜNYADAKİ DİNİ UNSURLAR VE ZEMZEMDE DAHİL ;UZAYDAKİ SİRİUS DENEN IRKÇA YAPILMIŞTIR... BU AYRI MESELE.....GELELİM ÖTEKİNE:ŞİMDİ BUNADA YALAN DERSİNİZ HADİ BUNU GEÇTİM:ŞİFA-BİLİM-BİLGİ NEREDEYSE ARANIP BULUNMALIDIR....SOLCUSUNUZ DİYE,DİN KARŞITISINIZ DİYE:DÜNYADA İNSANLARA BİLİME YARARLI OLAN NEREDEYSE ONU İNSANLIĞA YARARLARINI İNKAR ETMENİZ ÇOK ACI....BENDE ALLAHA İNANMAM,ATEİSTİM FAKAT:ZEMZEMİN FAYDALARI GERÇEKTİR VE KİRLİAN ENERJİSİDE KANITLAMIŞTIRKİ BU PEYGAMBER EŞYALARINDADA VE ENERJİSİ GÜÇLÜ İNSANLARIN EŞYALARINDA ÇOK GÜÇLÜ AURALAR VARDIR VE ŞİFA-ENERJİ YAYABİLİRLER...BU GAYET DOĞAL....BU SADECE PEYGAMEBERLER DEĞİL;ATEİST MEDİTASYON USTALARINDA,TARİKAT LİDERLERİNDE DE YOĞUNDUR..YANİ ZITFİKİRLERDEDE VARDIR....bakın:bilime ilime fenne dini alet etmeden araştırın.....ZEMZEM GERÇEKTEN FAYDALIDIR AYRICA....BUNA BAZI MOLEKÜLLER DİĞER SULARDANDA FARKLIDIR...BİZİM BİLİMADAMLARIDA ÇÖZEMEZLER...ben inci:sislilerden@hotmail.com

LİDER ÖNDER 
 12.10.2012 22:27
Cevap :
Öncelikle ben ne Ateistim ne de din karsiti biri. Tam tersine ben kendimi gayet dindar biri olarak görüyorum ancak en dogrusunu ve ne kadar dindar oldugumu sadece ALLAH bilebilir. Insanlar arasinda Takva hic bir ölcü degildir, ancak ALLAH katinda bir ölcüdür. Onun icin bu kisimi gecelim. Enerji boyutlari, Zemzem söyle böyle, Sirius irklari falan falanlarla insanlarin beyinlerini yikayip, milyonlarca liralari yenildi. Herkes birseye inanabilir, bu serbestlik cok güzel birseydir, ancak bu "Inanc" baskasini sömürü aleti olarak kullaniliyorsa o zaman orada "Dur" demek gerekir. Simdi sizin dediklerinizi buyurun ispatlayin desem, ispatlayamayacaksiniz. Dolayisi ile sadece inanc olarak kalacaktir. Yok ispatlayabiliyorsaniz, bir milyon dolar alabileceginiz bir yer biliyorum. James Randi on yildan fazladir bagiriyor, olaganüstü güclerin var oldugunu ispat edene 1 Milyon Dolar ödeyecek. Onun icin birakalim bunlari, lütfen!  26.10.2012 16:52
 

MAALESEF

LİDER ÖNDER 
 12.10.2012 22:20
 

Merhaba Önemli bir konuya değinmişsiniz. İslamı işte böyle söylentiler ve hadis adı verilen uydurma sözlerle dejenere ettiler ve tanınmaz hale getirdiler. Zemzem'den başka daha bir çok kutsallık atfedilen şeyler var.: Kutsal topraklar, kutsal kentler,Peygamber'in ayak izi,Kutsal emanetler, Peygamberin sakal kılları, insanların kutsal diye içtiği Kabe'nin örtüsünden akan yağmur suları...v.b İnsanların kutsallık uydurdukları fiziki nesneler. Bu gibi şeyler yalnız İslam'da değil tüm dinlerde var. Tek kutsal: Kur'an ve Yüce Allah. Ben köşemde 5 yıldır bunun mücadelesini veriyorum. Elinize sağlık. Selamlar

SÜLEYMAN SIRRI 
 10.04.2012 15:05
Cevap :
Kesinlikle sizinle ayni düsüncedeyim. Maalesef haklisiniz. Islam dini böyle yozlastirildi zaten. Tesekkür ederim, saygilarimla  12.05.2012 23:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 130
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2230
Kayıt tarihi
: 31.10.09
 
 

1974 Almanya- Krefeld doğumluyum. Aslen Malatyalıyım. Lise mezunuyum ve Web tasarımı ile uğraşıyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster