Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '16

 
Kategori
Basketbol
Okunma Sayısı
441
 

Zenci Basketbolcular Neden Çok Faul Atışı Kaçırır?

Zenci Basketbolcular Neden Çok Faul Atışı Kaçırır?
 

O bile bazen serbest atış problemi yaşıyorsa...


Sıkı basketbolseverlerdenseniz eğer, sizin de dikkatinizi çekmiştir. Özellikle bazı uzun zenci basketbolcular, çok sık faul kaçırır. Bunu düşününce, biraz sezgisel, biraz da bilimsel yaklaşımlarımla şu neden-sonuç ilişkilerine ulaştım:

1) Zencilerin yaradılışlarından gelen rahatlıkları, fiziki üstünlükleriyle de birleşince, gereksiz abartılmış egolar yaratıyor. Bu ruh hali, söz konusu oyuncuların tekrar tekrar serbest atış kaçırmasını tetikleyebilir.

2) Kısaların bedensel esnekliğine karşın, uzunların daha kısıtlı hareket opsiyonlarına sahip olmaları, faul atışlarının yüzdesini düşürebilir.

3) Dizlerini kısalar kadar iyi kıramamaları, bilek esnekliklerindeki sınırlılıklar atış performanslarına olumsuz yansıyabilir.

4) Zencilerdeki; genel disiplinsizlik hali, zora gelememe, baskıdan kaçma, stresten uzak durma; üzerine gelinmesine isyan etme psikolojisi; bu konuda antrenörlerinin ya da koçlarının ısrarını, denetleyiciliğini, kontrol ve düzeltip geliştirme fonksyonlarını kısıtlayabilir.

5) Çok fazla, sık sık, düzenli çalışamama zaafiyetleri; ağır antrenman yapmama talepleri; en temel şartı ciddiyetle, bıkıp usanmadan bol tekrara, sürekli çalışmaya bağlı olan, her an, her koşulda yüksek konsantrasyon gerektiren faul atışları konusunda, zihinsel yoğunlaşma becerisi eksiklikleri göstermeleri, beyazlara göre çok daha fazla serbest atış kaçırmasına neden olabilir zencilerin...

Basketbolun efsane adamlarından biri olan Kobe Bryant'ın bile zaman zaman serbest atış problemi yaşaması, yukarıda anlatmaya çalıştıklarımı daha anlamlı hale getirebilir. Takdir sizin...

Benim bu meselede ilk aklıma gelenler bunlar. Konuyla ilgili bildiğiniz başka ayrıntılar varsa, onları bizlerle paylaşırsanız, çok mutlu olurum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eski bir Basketci olarak ilginç bir gözlem. Esenlikler diliyorum sevgili kardeşim.

Şahin ÖZŞAHİN 
 10.09.2018 16:57
Cevap :
Eski bir basketbolcunun, yazdıklarımı ilginç bulması, benim için çok önemli... Düşüncelerinize teşekkür ederim abi. Cemce sevgilerimle...  14.09.2018 11:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1235
Toplam yorum
: 3506
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1639
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster