Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
584
 

Zengin Mahallesi!

Zengin Mahallesi!
 

www.xage.ru


Efendim birkaç gündür sosyetenin göbeğinde iş yapıyoruz. Malum okul güvenliğini sağlamak için yönetimin aldığı bir kararı uyguluyoruz. Öğrenciler için herhangi bir tehlike arz etmesin diye ya hafta sonları veya akşam, okul paydosundan sonra gece 21, 00 – 22.00 ye kadar çalışıyoruz. 

Milyon dolarlık evlerin bahçesinden gelen defneyaprağı, söğüt, ladin, çam gibi ağaçların kokusu… Zengin mahallesinin kışları da, fakir fukaranın, baharına, yazına benziyor. Kapılardaki son model cipler, taksiler yoldan izinsiz geçen yabancıları neredeyse altına alıp ezecek gibi külhanbeyi duruyor. 

Öyle ya, zenginlerimiz rahatsız olmasın diye, elimden çekici düşürmekten bile korkar oldum. Sokaklarda köpek gezdirenlerin dışında pek başıboş gezeni hiç görmedim. 

İtini tuttukları Avrupa yularlarını daha bir sıkı tutuyorlar (!) itlerine zarar ve zeval gelmesin diye. Asık suratlı insanlar görüyorum, sanki bizde veba varmış gibi uzak geçiyorlar! Allahın selamı ne dolar ne Euro, yani para yapmıyor burada! 

Zengin çocuklarının yediği, 200 yapraklı 13x20 ebadında kitap kadar iri çikolatalardan arta kalanları görüyoruz yeşil çimenlerin bitki kökleri dibinde. Basket sahasının zemini taa Amerikalardan gelmiş, öyle diyor güvenlikçi. 

Adamın biri geliyor kinaye dolu! Selamsız köyün avaresi gibi. Yarım yangalak kolay gelsin diyor, yüzümüze bakmadan; Sonra: 

“Her yer kapandı hapishane gibi; acaba korkulacak bir şey mi var? Benim kızımda burada okuyor…Yarın müdür bey’e bir sorayım bakayım” derken zenginlik egosu, kinaye kokuyordu cümlelerinde. Kısacık bir sürede en az on kere kızının burada okuduğunu söyledi! Bu ne çelişki böyle, köşklerin hemen hepsinde alarm var, güvenlikçi kapıcı var. Okul yönetiminin güvenliği kontrol altına almak istemesi neden bu muhteremi rahatsız etti? 

İçimden geçmedi değil, bu şahıs kendi güvenliğini sağlama alırken, öğrencilerin güvende olmasını neden istemez? Acaba parayı okul çocuklarına lokum tozu satmaktan mı buldu? 

Tövbe tövbe… 

Oysa benim kızım gerçekten önce hapishane diye yapılan ve sonra okula dönüştürülen bir yerde okuyor! Çikolatası kitap kalınlığında olmasa da dersleri çok güzel, keşke o da burada okusaydı diyeceğim ama demeyeceğim; yanımıza selamsız gelen ve kızı bu okulda okuyan veliyi gördükten sonra; kendimle mukayese ettim. 

Bizim “Kokumuzu” bastıracak defneyaprağı, söğüt, ladin, çam ekecek bahçemiz yok ki! 

M.Talip Girgin. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir numaraya selamlarını ilettim. O'da size çok selam ve saygılarını sunuyor, ellerinizden öpüyor... Sağlıcakla Kalın İnşaallah...

Yorum Dükkanı 
 14.01.2011 11:51
Cevap :
Çok teşekkür ederim yorum dükkanı. Gerçekten onu unuttuğum için üzülmüştüm. Şimdi rahatladım :)) Tekrar sevgi ve selamlarımla...  14.01.2011 12:00
 

Üzülerek okuduğum yazınızda, zaman zaman kopukluk yaşadım. Tam olarak nerede ne yaptığınızı doğal olarak anlatamazsınız (iş gereği). Bu nedenle bu olay nerede oldu diye sormayacağım elbette. Yani sitem ettiğiniz konu (aynı zamanda blogunuzun ana fikri) genel olrak zenginlerin doğallıktan uzaklaşıp, ortalama ve alt gelir grubundaki insanları küçümsemeleri mi? Yaşamlarının gittikçe yapaylaşması mı? Saygılar.

Güz Özlemi 
 11.01.2011 17:13
Cevap :
Her ikisi de sayın Asabi kedi, her ikisi de. :) Bu arada ilk defa sayfamı ziyaret ettiğiniz için size "Hoş geldiniz" demek istiyorum. Yorum dükkanına yazdığım yorumda olduğu gibi, zenginlik mal varlığının yanında, dilde de olmalı. Adamın, üzerine diline yakışmalı. Eğreti durmamalı. Para insana, insanlığın temel kurallarını unutturmamalı. O milyon dolarlık adamların işi düştüğünde nasıl pazarlık yaptığını çok iyi bilirim! Ama daha fazlasını yazamam, zira farkım kalmaz. Bu sene inat ettim, çok çalışıp bol para kazanacağım. İnşallah zenginlik beni bozmaz :)) Selam ve saygılar...  11.01.2011 22:14
 

Olsun be Talip usta, bizde de mis gibi "insanlık"kokusu var. "Yüreği güzel insan"üstelik hiçbir defne yaprağı, söğüt, ladin, çam vs...nin bastıramayacağı "insanlık"kokusu. Varsın gayrısını onlar düşünsün... Sağlıcakla ve Mutlu Yaşa İnşaallah...

Yorum Dükkanı 
 11.01.2011 16:42
Cevap :
Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim, sağ olasın Yorum Dükkanı dostum. Tabi genelleme yapmak istemiyorum ama ben zengin adamı, hem gözünden hem sözünden tanırım :) Bir gün yazacağım. Yaklaşık 20 yıl önce yine bu muhite yakın bir adam tanıdım. Adam değil sanki benim gözümde evliya! Onun o tatlı dili gerçek bir hazineydi! Zenginlik, adam olan adama yakışmalı, üzerinde eğreti durmamalı. İstisnalar kaideyi bozmaz sevgili dostum. Arayıp bulacağız insan kokanını...zengin olmuş fakir olmuş fark etmez. İşimiz düşmeden selam vermeyi unutmuşuz çok yazık. Sevgi ve selamlarımla NOT: Bir numarayı (erkeği) unutmuşum önceki yorumumda ona da selam söyle:)  11.01.2011 21:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 439
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 121
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 07.01.07
 
 

Milliyet Blog’a hangi vesile ile kayıt olduğumu doğrusu hatırlamıyorum!  Bende birçoğunuz gibi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster