Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
120
 

Zenginin doları, züğürdün çenesini yorar!

Zenginin doları, züğürdün çenesini yorar!
 

Zenginin doları, züğürdün çenesini yorar!


TL, 2016'da Dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi. Sadece gelişmekte olan ülkeler değil, son altı ayda Suriye Poundu karşısında da değer kaybetti. Üretmeyen vergiye dayalı ülke, üreten ülkelere kafa tutuyor. Sonra dolar neden yükseliyor? Siyasilerin tavırları sayesinde yükseliyor ve Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. İhracatımızın 64 milyar doları Avrupaya. Rusya'nın ambargosunda perişan olduk, birde Avupa ambargo uygularsa ülke ne hale gelir düşünün. Tehditler sadece iç piyasada etkili olur. Hayatın gerçekleri, realitesi var sıfır sorun politikalarından geldiğimiz haller, çevremizde bir tane dostumuz yok. Avrupa'nın gümrük birliğini de devre dışı bırakacağını düşündünüz mü? Gerçekleri yok sayamayız şalter onların elinde.

Hani Türkiye İMF'ye borç verebilecek durumdaydı? Hani ekonomimiz adeta uçuyordu? Ne oldu, kanadı mı kırıldı? Türkiye battı, köprüler, hava alanları yabancılardan borç alınarak yapıldı. Hiçbirinde olmayan özkaynak zaten kullanılmadı. Borçların ödenmesi lazım. Artık ülkemize dış paralar da akmıyor. Böyle bir ekonomiye sahip ülkeye zaten para gelmez. Borçları millete ödetecekler. Milyarlarca dolara üzerinden geçilmeyen köprüler yapıldı, alkol, sigara, petrol, doğalgaz, yarın bunlara bağlı olarak elektrik, su, buğday, tahıl vs. arkası kesilmez. O kadar israf edilen paraları, Suriyelilere harcanan milyarlarca doları tabii ki halka fatura edecekler.

Bu millet ne kadar acı yaşarsa yaşasın değişen bir şey olmaz. Çünkü kaderci bir toplumuz. İncelemeyen, sorgulamayan, araştırmayan, cahil bir toplumdan başka bir şey beklememeli biat eden bireyler de hiçbir şey değişmez. Helikopter, uçak ve araba yapıyoruz diye sevinenler Türkiye batıyor, yarın sofrana şu ana kadar koyduğun kuru ekmeği de alamayınca o uçak, helikopter, araba ne işine yarayacak. Bu millet akıllanıncaya kadar memleket batmış olacak. Alkolden aldığınız vergilerle yaptırdığınız müftülükler din-i bütün insanımıza helal-i hoş olsun. İnsanların zekası ile alay ediyorlar hala ve ülkede her şey yolunda diyorlar.

HÜLYA ÇAKICI

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 816
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster