Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '12

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
3120
 

Zeynep Öğretmen ve İsmek

Zeynep Öğretmen ve İsmek
 

Sevgi dolu bir insan ve öğretmen


İçinizdeki yeteneği İSMEK’le fark edin sloganı ile sanat ve meslek edindirme kursları veren İSMEK için bir yazı yazacağımı hatta bunu olumlu bir içerikle ifade edeceğimi rüyamda görsem inanmazdım. 

İSMEK’in temel İngilizce sertifika kurslarına (1. Ve 2.kur)  katılmaya verdiğimde içimde oluşmuş olan ön yargı ile ayaklarım beni istemeye istemeye zoraki kursun yapılacağı binaya götürmüştü. Kursu verecek olan öğretmen dersteydi. Dışarıdaki görevli istersem beklememi söyledi ve bu arada hemen öğretmenin çok iyi olduğunu bana sufle yaptı. Dersin bitmesini bekledim. Öğretmen dışarı çıktı ve kısa bir süreli bir tanışmadan sonra bu kursa çok gelmeyi istediğimi çok az bir İngilizce bilgim olduğunu kendisine belirttim. Görüşmemiz kısada olsa Zeynep Öğretmen bana Kursun niteliği ve öğrenci profili hakkında, hem de İSMEK hakkında, doyurucu bilgiler verdi. Şaşırmıştım, böyle nitelikli başarılı iletişim modülü çok yüksek bir öğretmenin burada neden çalışıyordu.

Derken dersler başlamıştı, Sınıfımız ortalama 25 kişiden oluşmaktaydı. Ve her eğitim, yaş grubundan öğrenciler vardı. İtiraf etmeliyim ki ben yaşlılar grubundan sayılırdım. Gerçekte temel eğitimimden Üniversitedeki Lisans eğitimine kadar iş yerinde katıldığım kurslar dahil yüzlerce defa sınavlara girmiş bir o kadarda eğitimci kişi ile tanışmış, eğitimle ilgili orta yaşlı bir mühendis olarak rasyonel bir analiz yapmaya başladım.

Zeynep Öğretmeni burada kurs öğretmenliği yapmaya iten bence içindeki o muhteşem insan sevgisi ve son zamanlarda insanlarda çok az bulunan idealizm ruhudur, diye düşündüm.

Etkili ve iyi bir öğretmen;

Öğrencilerin kişiliğini kabul eden, Öğrencilerin olumlu özelliklerini vurgulayan, Öğrencilerine seçme hakkı veren, Öğrencilerini iyi dinleyen, Öğrencilerini asla utandırmayan, dünde kalanları ve bugün olanları öğrenciye aktaran bir spiker olmayan, öğrenciyi, hayata, geleceğe hazırlayan, Öğrencileri arasında ayırım yapmayan, öğrencilerine sevgisini ve övgüsünü belli eden, Sistemin adamı değil, sistem adamı olan,  yöneltici ve güdüleyicidir.

Öğrenmeyi kolaylaştırıcı; Sınıfta çalışma konusu olarak, öğrencinin gerçekten ilgi duyduğu konu ya da sorunları ele alan,  Öğrenciyi destekleyici, cesaretlendirici bir ortamı sınıfta oluşturan, Samimi ve içtenlikli, Öğrencinin cevaplarını pekiştirici tutumda olan, yani öğrencinin ne anlatmak istediğini anlayandır. Kendisini ve başkalarını değerli birer kişi olarak algılatabilen, Öğretme ve öğrenme sürecinin etkili yöneticisidir. Öğrenci arasında çok özel bir bağ oluşturabilen, Sorun çözme, işbirliği ve yardımlaşmayı esas alan, geleneksel güç dilini kullanmayan, cezalandırma, gözdağı verme, kınama, ayıplama gibi terimler yerine sorun çözme, iş birliği yapma, birlikte karar verme, yüzleşme, ortak bir amaçta birleşme, bir işi sonuçlandırma, öğrencilerle çalışma, ihtiyaçları karşılama gibi terimleri kullanandır.

Sınıfa hakimdir, kişisel bakımına ve giyimine özen gösteren, saygın, öğrencilere örnek olacak nitelikte her gün bakımlı olan, ders kıyafetiyle saygın bir görüntü sergiler. Derse girmeden önce üzerindeki ceketi çıkarıp öğretmen önlüğünü giyer.

Öğrencilerine değer verir. Sevgiyi kazandırır. Öğretmen, insan sevgisini, millet sevgisini, doğa sevgisini, hayvan sevgisini kazandırır; sevgisiz bir hayatın, yapmacık ve anlamsız olduğunu öğrencilerine aktarır.

 Model olur. Öğretmen, öğüt vererek değil, model olarak örnek olmalıdır. Çokça öğüt vermek iletişimi engellediğinden, duygu, düşünce ve davranışlarla iyi bir model olunursa sınıfta ve çevrede daha etkili ve çekici olunabilir. Sonuç olarak etkili bir öğretmen gibi her yönüyle örnek bir insan olabildiği ölçüde başarılı olur. Bu nedenle öğretmenlik mesleği sadece anlatmaktan ibaret olmayıp yaşamayı da içine alan bir bütünlük olup, İSMEK’te İngilizce Kurs Öğretmenliği yapan, öğrencilerinin hepsinin yetişkin olmasına rağmen,  Zeynep Öğretmende ifade edilen tüm bu özelliklerin hepsi vardır.

Zeynep Öğretmenin öğrencisinin başarısıyla övündüğü,  girdiği yeri güneş gibi aydınlattığı, aranan, beklenen, özlenen gözlenen bir kimliğin sahibi olduğunu gördüm.

 İSMEK Daire Başkanlığı, Eğitim Müdürlüğü, Koordinatörlüğü, Koordinatör Yardımcılığına kişisel önerimdir, Zeynep Öğretmen mutlaka kurs vermekten öte daha üst düzey görevler verilerek kendisinden azamı, etkin bir şekilde faydalanmalıdır.

Mutluluğu kum taneleri kadar çok yaşatıyor, acılarını sabun köpükleri kadar geçici kılıyordu hep. Geleceğini oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerine uygun ve onu mutlu edecek şekilde olmasını diliyorum içtenlikle. Dilerim, mutlulukların en güzelini yaşar, başarı merdivenlerini kolaylıkla tırmanır ve dilerim, yüzü hep güler, neşesini hiç yitirmez. Dünyada var olan eşsiz güzellikler onun kalbindedir. Hayatının bundan sonrası kalbinin güzelliği gibi geçmesini ve hep sevgi ile dolu kalmasını ve mutlu olmasını diliyorum.

Bu arada Kurs başarıyla bitti, sertifikalarımızı tüm sınıfça aldık. Zeynep Öğretmen, bana ve tüm öğrencilerine öğrettiği her bir İngilizce kelimeyle birlikte bir öğretmen ve insan olarak sonsuz teşekkürü hak ediyor bence.

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Nizamettin BİBER:Sizin adınıza bizde Zeynep Öğretmene teşekkür ediyoruz, onun bu başarılarının devamını diliyoruz. Zeynep öğretmen mesleği ile gurur duymalıdır,Bu Ülke Ne Siyasetle, Ne Ticaretle gelişmemiştir, Gelişmiş ise ve bir katkı yapılmış ise Bu sadece ve Sadece Milyonlarca Öğrenci yetiştiren Türkiye Cumhuriyetinin Eğitimcilerin ve Öğretmenlerin katkısıyla olmuştur.elam ve Saygılar sunuyorum..!

Mehmet Burakgazi 
 16.08.2012 16:45
Cevap :
Sevgili Mehmet Bey; Zeynep Öğretmen adına bende size teşekkür ederim. Toplu taşıma araçlarında yolculuk ederken konuşmalarını duyduğum, zaman zaman rastladığım cahil profili düşük iletişimi başaramayan öğretmenleri gördükçe utanıyorum, Öğrenciler ve toplum adına. Dolayısı ile Zeynep öğretmen gibi nitelikli bir öğretmenle de karşılaşınca hakkını vermek gerekir. Esenlikler dilerim. Sağ olun.  16.08.2012 18:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3744
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2617
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster