Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '06

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
3515
 

Zeyrek Mahallesi

Zeyrek Mahallesi
 

Kim olursanız olun!

Mutlaka hayatınızın büyük bir bölümü bir mahallede geçmiştir. İlk arkadaşlar, ilk oyunlar.. Evler arasında kalan boş arazinintop sahası olduğu, komşunun eriklerinin gizlice ceplere dolduğu bir mahalle.. Unutulmayan anlar, unutulmayanlar..

Ve sonra ilk çarpıntı.. İlk aşkın kalp mahalinde sizi sıkıştırması..

Yaşadığınız yer ister küçük bir kent olsun ya da kokusu üzerinize sinen bir köy.. Veyahut koskoca bir metropol. Hiç farketmez! Yaşadığınız şehrin en sevdiğiniz bir mahallesi ya da sokağı vardır mutlaka.. Bu hem yaşadığınız şehirde vardır hem de kendi ruhunuzda yeri ayrı olan özel bir mahalde..

Sizin bir ruhunuz olduğu gibi şehirlerin de bir ruhu vardır vesizi yaşadığınız yerden (mekandan), kendi ruhunuzda içsel bir yolculuğa başlatır.

Bu yolculukta kimi zaman mutlusunuzdur, daima gülümsersiniz etrafa, kimi zaman şehrin kendisi gibi karamsarsınızdır, başınızı kaldırıp bakmazsınız yolculuk boyunca..

Bazen de yaşadığınız şehrin ruhu sizi geçmişe götürür.. 2000 yıl öncesine gidiverirsiniz anında! Kral Midas'la tanışır, Ezop'la oturup uzun uzun sohbet edersiniz.

Ya da Yıldırım Beyazıt'a gelin giden Devlet Hatun'un çeyizleri arasında buluverirsiniz kendinizi.

Herşeyi bırakıp da bir anda, bir keşfe çıkarsınız.O şehrin havasına, suyuna ve toprağına karışırsınız..

Böyledir şehirler ve şehirlerin içindeki bazı mahalleler.

Ve aslında gerçekte İstanbul'un en eski ve en özel mekanlarından biri olan ZEYREK, Zeyrek Mahallesi başlığı altında yaşadığınız mahalden sizi içsel mahalinize götürmeyi başarabilen mekan, olay, yapı, şehir, vb.. herşeyi konu alıyor.

En güzel şehirlerin mahallelerinde sokak sokak gezmeye hazırsanız, ilk olarak zihninizin fotoğraf makinasını yanınızdan ayırmayın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

4 yılımı Kütahya'da geçirdim, bir çok ilki orada tattım.Bunların en güzeli anne olacağımı Kütahya Devlet hastanesinde öğrendim,bir 14 Mart günü aynı hastanede oğlumu kucağıma aldım... Kuşlar Özlem de anne oluyor dediğinde çok sevindim çok.Sevgiler.

hayat güzeldir 
 25.08.2007 11:03
Cevap :
Çok teşekkür ederim sevincime ortak olduğunuz için... Kütahya benim için de hayatımın ilkleriyle dolu bir şehir ve galiba hep öyle olmaya da devam edecek.. Oğlunuzu benim için öpün.. Bebeğimi kucaklamak için darısı başıma :)) En içten sevgilerimle...  09.09.2007 10:49
 

Şimdi Kütahya'yı merak ettim.

esmermavi 
 23.07.2007 15:49
Cevap :
Merak edenlere açık bu şehrin kapıları.. Ayrıca hâlâ da akıyor pınarları.. Şehir yenilenirken değerlerini de kaybetmemeye özen gösteriliyor.. Bu yüzden Hisar bir başka güzel şimdi... Bi de konaklar tabi.. Sevgiyle..  25.07.2007 9:45
 

Yolculuğunuzun devam etsin… Unutulmaya mahkum olmuş, Arnavut kaldırımlarını,at arabalarını ,sakaları,sokak yoğurtçularını……….ve o mahallelerde yaşanan komşulukları , ben çok özledim. Umarım sizlerde….

Latif 
 01.07.2006 11:05
Cevap :
Bu özleminizi ilk fırsatta vuslata dönüştürün bence.. Size Kütahya'yı öneriyorum..  03.07.2006 11:33
 

ne hoş yazmışsınız. her mahallenin ayrı bir kimliği, havası, biraz gizli kalmış, keşfetme niyetiyle gezildiğinde ancak görülebilen tarihleri, kapalı kapılar ardında binlerce öyküsü vardır gerçekten de... bunlardan biri olan zeyrek'i en kısa zamanda yaşama isteği uyandırdınız bende..

yaseminnnnnn 
 28.06.2006 13:05
Cevap :
Aslında sadece Zeyrek'te değil, Tükiye'nin küçük gördüğümüz bir çok yerleşim yerinde sorduğumuzda bize çok şey anlatacak, bir dokunduğumuzda bize çok şey yaşatacak nice mekanlar var. İş sadece içine sıkışıp kaldığımız kabuğumuzdan biraz çıkıp mahalleleri, sokakları dinlemekte.. Zeyrek Mahallesi aslında sürekliliği olan bir yazı başlığı olacak benim için.. Zeyrek Mahallesinden yola çıkarak anlatacağım bir çok şeyi.. Bu yolculuğun ilk adımında eşlik ettiğiniz için çok teşekkürler..  28.06.2006 13:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2065
Kayıt tarihi
: 27.06.06
 
 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tarih bölümü mezunuyum ve aynı bölümün yakınçağ anabilim dalında yük..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster