Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '14

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
5064
 

Zeytin Tepesi de Vicdan dizisinin akibetine uğramasın.

Zeytin Tepesi de Vicdan dizisinin akibetine uğramasın.
 

Bu gece Zeytin Tepesi adlı bir dizi başlıyor. Başrollerinde Yahşi Cazibe dizisinden tanıdığımız, şivesi ve oyunculuğu ile sempatimizi toplayan Aslıhan Gürbüz ve Tayanç Ayaydın'ın oynadığı ve Ayvalık'ta geçen bu dizi gerçekten seyredilmeye değer gözüküyor.

Bu yazımı yazarken bir dönem önce aynı şeyleri yeni başlayacak Vicdan dizisi içinde söylediğim aklıma geldi. O gün Vicdan dizisinin uzun süredir çarşamba akşamlarımızı tutsak alan Muhteşem Yüzyıl dizisini sollayıp geçeceğini yazmıştım. Ne yazık ki Vicdan, Muhteşem Yüzyıl ile yarışamadı ve bu kulvardan çekilmek zorunda kaldı.

Ben bugün başlayacak Zeytin Tepesi dizisi için de aynı endişe içindeyim. Zira çarşamba akşamlarının vazgeçilmezi Muhteşem Yüzyıl ne yazık ki yerinde sağlam bir şekilde oturuyor. İzleyici her bölüm tarihin bir karanlık olayını sergileyen bu çok  masraflı, görkemli prodüksiyondan vazgeçemiyor.

Benim merak ettiğim neden kanallar diğer günler müsait iken ısrarla çarşamba gününe, Muhteşem Yüzyıl'ın saatine denk düşürmeye  çalışırlar bütün dizileri. Kanalların dizi yayın akışına göz gezdirirseniz çarşamba geceleri aynı saate denk düşen bir sürü güzel diziye rastlayacaksınız. Çok istediğim halde seyredemediğim Sevdaluk, yarıda bırakmak zorunda kaldığım Merhamet, şirin dizi Doksanlar bunlara örnek.

Salı geceleri bizi Yumurcak filmlerini aratmayacak bir çocuk dizisini seyretmek zorunda bırakan Kanal D neden ille de çarşamba akşamı yayınlar Zeytin Tepesini. Bu arada salı gecelerimizi şenlendirecek diye sevindiğimiz  Cinayet dizisi pazar akşamları çok geç saate alındı. Ertesi sabah işe gitmek için erken kalkmak zorunda olan izleyicinin seyredemediği Cinayet'i gözden çıkartmış gibi gözüküyor Kanal.

Ekonomi okuyanlar bilirler. Ekonomide Bebek Endüstri Teoremi diye bir olay vardır. Bir ülkede bir ürünün sanayii yeni kurulmaya başlamışsa onu daha önce ülke ihtiyaçlarını karşılamak için yurt dışından yapılan ithalata karşı korumak amacı ile  o ürünün ithalatı ya tamamen yasaklanır veya belli kotalara bağlanır. Amaç yurt içi talebi , yeni gelişen bebek sanayinin  karşılaması ve bebek sanayinin gelişmesidir.

Acaba Kanal Yöneticilerimiz bebek dizi uygulaması yapamazlar mı. Yeni başlayan bir diziyi  senelerdir oynayan, kemikleşmiş bir izleyici profili olan dizi ile aynı saatlere koyarak yeni diziyi yedirmenin anlamı nedir .Yoksa eski  Ispartalı'ların düşündüğü gibi 'Ölen ölür, kalan sağlar bizimdir' prensibini mi güdüyorlar. Bilirsiniz eski Isparta'da yeni doğan çocuk kara yatırılırmış. Ölen ölür, kalan sağlar yaşarmış.

Bu arada Star TV yi kutlamak istiyorum. İyi bir yayın politikası ile Muhteşem Yüzyıl'ın bitişi ile Kurt Seyit ve Şura'nın  başlamasını denk düşürüyor. Çarşamba akşamları potansiyel izleyici, ile yayına başlayan yeni dizi oldukça şanslı olacak.

Bence diğer Kanallarda yeni başlayan diziler de aynı şansı hak ediyorlar. Acaba maksat yeni dizi yayınlamak mı yoksa yeni dizileri  ne olduğunu bir türlü anlamadığım reyting canavarına kurban vermek mi?

Ben kendi hesabıma Zeytin Tepesi'ni bir başka gün örneğin salı akşamları prime timede izlemek istiyorum. Bir televizyon izleyicisi olarak bu benim en tabii hakkım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım şu dizilerdeki dede görünümlü gençlere çok sinirleniyorum nerede o pırıl, pırıl genç yüzler, o yüzden dizileri izlemek istemiyorum.Sanırım Zeytin tepesi de Vicdan dizisinin akıbetine uğrayacak. Selam ve sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.02.2014 9:20
Cevap :
Evet Sevgili Nahide Hanım, ben de dün gece Zeytin Tepesini izledim ve eşime de söyledim hatta. Pırıl pırıl genç hanımlar, karşılarında içi geçmiş beyaz saçlı, sakallı adamlar. ne oluyoruz. Erkek egemen toplum bizi iyice ele geçirdi gibi geliyor. Bir şey değil o dizileri seyreden kendini bilmez içi geçmiş adamlar da genç hanımlara musallat oluyor. Kişi kendini bilmek kadar irfan olamaz derdi büyüklerimiz. Çok haklı bir noktaya parmak basmışsınız. Sevgi ve selamlarımla  06.02.2014 11:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1043
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster