Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '12

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
23114
 

Zeytinburnu'nda bulunan Sentor İskeleti, Arkeoloji Müzesine kaldırıldı.

Zeytinburnu'nda bulunan Sentor İskeleti, Arkeoloji Müzesine kaldırıldı.
 

Geçtiğimiz ay içerisinde, kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde zemin kazısı yapılan Zeytinburnu'ndaki bir binanın bahçesinde bulunan sentor iskeleti, Kültür Bakanı'nın talimatı ile Arkeoloji Müzesi'ne kaldırıldı.

Bakanlık yetkilileri, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaptıkları basın toplantısında; Zeytinburnu'nda bulunan iskeletin incelenmesi için UNESCO'dan uzman istenildiğini, bulunan iskeleti kazı yerinde bırakmanın risklerinden dolayı da müzeye kaldırılmasının kararlaştırıldığını, ancak henüz bir süre daha, ziyaretçilerin alınmadığı bir odada korunmasına karar verdiklerini açıkladılar.
Bugüne kadar sadece mitolojik bir figür olarak öne çıkan ve herhangi bir bilimsel bulgunun mevcut olmadığı sentorların, özellikle eski Yunan efsanelerinde 'insan başlı at' olarak tasvir edildiği biliniyor.
Bununla beraber, Yunanistan'da geçtiğimiz yıl içerisinde yapılan bir araştırmada, sentorların aslında Türk atlıları olduğu da iddia edilmişti.
Atın evcilleştirilmesi ve hakimiyeti konusunda Türklerin tarih kitaplarına dahi geçmiş üstünlüklerine dayanarak hipotezlerini kanıtlamaya çalışan araştırmacılar; Türklerin Orta Asya'dan göçleri ve Anadolu'da yerleşik toplum yapısına geçmeden önce varolduğu bilinen olağanüstü at binme yetenekleri ile bu iddialarını desteklemişlerdi.
Yunanistan'da yayınlanan Eleftorias Gazetesi'nin haberinde konu şu şekilde yeralmıştı;
Savaşçı Türkler, idare ettikleri atlar hızlı bir şekilde hareket ederken dahi isabetli olarak ok atabilmektelerdi. At da bu hızlı hareketi sırasında, binicisinin daha rahat davranabilmesi için başını mümkün olduğunca öne ve yere doğru eğerdi. Bu duruma uzaktan bakan birisi de atın başını farkedemez ve sadece at gövdesi üzerindeki insanın bedenini ve kafasını görebilirdi ki, işte bu durumun sentorların doğuşu üzerinde çok etkili olduğu tahmin edilmektedir.
Mevcut gelişmeler üzerine, konu ile ilgili İstanbul Valisi de bir açıklama yaparak, 2010 yılında Veliefendi Hipodromu'nda düzenlenen Gazi Kupası At Yarışı'ndan sonra aniden kaybolan ve bugüne kadar hiçbir şekilde haber alınamayan,  Sonnyguitar adlı at ve jokeyi Osman Yılmaz'ın dosyasının da, görülen lüzum üzerine yeniden açıldığını bildirdi.

Bilindiği gibi Sonnyguitar adlı at, son yarışında koşunun favorisi olduğu halde son düzlükte yavaşlamış ve tabelaya dahi giremeyip hem sahibini hem de yarışseverleri ciddi maddi kayıplara uğratmıştı.
Yarışın hemen ardından hipodromdan ayrılarak Karacabey'deki haraya gitmek için yola çıkan ekipten de daha sonra bir daha hiçbir haber alınamamıştı.
İstanbul Valisi ; Emniyet Müdürü'nün de konu üzerinde titizlikle durduğunu ve iskelet üzerinde arkeologların sürmekte olan araştırmalarının hemen ardından, Adli Tıp'ın yapacağı inceleme sırasında da, Sonnyguitar ve jokeyinin öldürülüp birlikte gömüldükleri iddiasını ayrıca değerlendireceklerini açıkladı.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1089
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Okur yazarım. Okur yazarlıktan kastım, okuduklarımı yazmamdır ki, bu yazılarımı genellikle 'kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster