Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
478
 

Zeytinden gelen sağlık

Zeytinden gelen sağlık
 

Zeytinin geçmişi insanlık tarihi kadar eskidir. İspanya da bulunan bir zeytin çekirdeği üzerinde yapılan karbon testinde, 8000 yıllık geçmişi olduğu anlaşılmıştır.

Yunan mitolojisinde Athena, Akrepol e ilk zeytin ağacını diktiğinde, bu ağacın, karanlıkları aydınlattığı, yaraları iyileştirdiği, libidoyu ve üretkenliği güçlendirdiği, hastalıkları iyileştirdiği ve besleyici özellik verildiği söylenmiştir.

Yer yüzündeki en faydalı bitki olarak kabul edilmiştir. Yağ olarak , odun olarak ve ilaç olarak kullanılmıştır.

Eski mısırda ise yaprağından yağ elde edilir ve mumyalama işleminde kullanılırdı. Eski ahitte ise zeytin hayat ağacı olarak geçmektedir.

Tufanın bittiği haberini gagasında zeytin dalı taşıyan bir güvercin vermiştir. Nuh peygamber e.

Kur anı Kerim de NUR suresi (mubareketin zeytunetin)olarak geçmektedir. Nahl suresinde ise yararlı olduğu belirtilmektedir.

Zeytin çok güçlü bir antioksidandır. Antiviral, antibakterial ve antimikotik etkileri yanı sıra, doğal parazit öldürücüdür. İdrar söktürücü etkisi ile tansiyonu düşürür.Ayrıca bağışıklık sistemimizi destekler ve virüs bakteri ve mantatların üremesine engel olur. Hatta son zamanlarda Hiv pozitif aids hastalarında içerisinde zeytin yaprağı bulunan bir doğal preparat denenmektedir.

Zeytin yaprağının çayının iştah açıcı , extrelerinin, üst solunum yolları ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür.

Zeytin yaprağı çayı kötü kollestrole de iyi gelmektedir. Ayrıca şeker hastalarına da tavsiye edilmektedir.Oksidasyonu engelleyerek damar sertliğini önlemektedir.

Zeytin yaprağı yağı sürülen farelerde şua yanığı gelişmediği tespit edilmiştir.Yani kansere karşı da koruyucudur.Eklemleri iyileitirir, yaşlanmayı geciktirir, selüliti engeller.

ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI: kaynayan suya yapraklar atılır ve 10 dakika beklenir. Süzerek günde 3ve ya 4 defa içilir.

Topladığınız zeytin yapraklarını temiz bir bez üzerinde kurutulup, saklayabilirsiniz . çayını içerken içine bal ve limon da koyabilirsiniz.

Kaynak DR İ NCİ HAZNEDAROĞLU.ERKİN drincierkin@eftürkey.com Bio kimya uzmanı, EFT- MASTER.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 664
Kayıt tarihi
: 02.08.10
 
 

Mimar Sinan Üniversitesi, heykel bl. nü bitirdim. 5 kişisel sergi açtım. Bir çok karma sergilere ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster