Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
379
 

Zeytine koşan sağlık bulur...

Zeytine koşan sağlık bulur...
 

net'ten... Zeytin güzelleri...


Haydi zeytin yiyin gaaari...

Hayat zeytine...

Asırlar öncesinde bilginler:' zeytin ülkelerine koşunuz' diye, zeytin ağaçlarını  hedef göstermiştir.

Sosyal paylaşım sitelerinin yararı da burada... Güzellikleri paylaştığımızda milyonlarca insanın bir 'TIK'ta bilgilendiğini hissediyoruz..

Haydi okuyalım; paylaşalım...

....

Aşağıda okuyacağınız makale Bulgar ve ABD li bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar temel alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırmaların hepsinde zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan mideye inene kadar eridiği gerek denekler üzerinde yapılan çalışmalar gerekse cihazlarla
tespit edilmiştir.

Otorite olarak kabul edilen uzmanlar en gelişmiş şartlarda dahi bir ilaç yapsa bu ilacı insanlar üzerinde test etmeden, senelerce hatta birkaç nesil gözlemlemeden neticesi net olarak şudur diyebilmek imkânsızdır.

Zeytin çekirdeğinin yutulması günümüz insanları arasında yeni duyulan bir şey olmasına rağmen eskilerin birçoğunun yaptığı bir uygulamadır. Yani olumlu etki ve tesirleri senelerdir hatta asırlardır bilinmektedir.
1985'li yıllarda başlayan araştırmalar bugüne kadar devam ettirilmektedir. Yaklaşık 25 sene süren neticede karşılaşılan hadiseler hayret vericidir. Bu neticelere bin kişi değil belki yüz binlerce insan tarafından karşılaşılmıştır demek daha doğrudur:

Midesinde yanma olan herkes zeytin çekirdeğini yuttuktan sonra rahatladığını ifade etmiştir.

Gastrit... Reflü düşmanı kara zeytin...

Zeytin çekirdeğini yutan kimseler sindirim yolu rahatsızlıklarının bittiğini(kabızlık gibi) ifade etmişlerdir.

Zeytin çekirdeği yutan kişilerde basur problemiyle karşılaşılmamış, hatta basuru olup ta yutanlar iyileştiklerini ifade etmişlerdir.

Zeytin çekirdeğini senelerdir yuttuğunu bildiğimiz insanlarda kanser hadisesine nadiren rastlanılmıştır.

Son günlerde gelen yoğun telefon trafiğinden dahi birkaç gündür zeytin çekirdeklerini yutmaya başlayıp ta yukarıdaki benzeri rahatlamaları hissettiklerini söyleyen onlarca insan vardır.

Tavsiyemiz bizzat kendinizin denemesidir. Günde yediğiniz 5–6 tane zeytin çekirdeğini yutun ve kararı kendiniz verin. Ne biz nede bir başkası değil bizatihi kendi vücudunuz buna karar versin. Faydasını görürseniz lütfen çevrenizdekilerle de, evinizdeki küçük çocuklarda dâhil olmak üzere, bu uygulamayı yapın.

Bizim elde ettiğimiz verilere göre aklımızın almayacağı kadar şifalı bir doğal uygulamadır. Yapmanın zarar değil fayda verdiğine inanıyor ve çevremize şiddetle tavsiye ediyoruz.

Zeytinyağı asırlardır en iyi, en mükemmel yağ olarak bilinen gıda maddesidir. Hatta reklâmlar da bile mucize olarak lanse edilir.

Yemeklik zeytinyağı normal şartlar altında muhafaza edilirse bozulmadan yenilebilecek evsafta asırlarca kalabilen yegâne yağdır. Nitekim arkeolojik kazılarda 3 bin, 5 bin yıl önce olduğu tahmin edilen mezarların yanında bozulmamış evsafta zeytinyağı da bulunabilmektedir. Zeytinyağında +10 derecelerde donmayı temin eden de bu maddelerdir.Yani evinize satın alacağınız zeytinyağının buzdolabında donabilen olmasına dikkat ediniz.

Zeytinyağından sabun yaparsanız yağlı ciltlerde yağ dengesini, kuru ciltlerde ise yağlandırma özelliği temin eden bir hususiyet olduğunu tespit edersiniz. Yağ içerisinde antioksidan (bozulmadan kalabilme), sabun içerisinde re-oily (geri yağlandırıcı) olarak tabir ettiğimiz özellikleri sağlayan bu madde veya maddelerin ne olduğu bugün dahi bilinememektedir. Bu maddelerin ne olduğunun bilinmesi belki de çok uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamanın da ipuçları olabilecektir.

Zeytinyağını diğerlerinden farklı kılan bu madde veya maddeler en yoğun halleri ile zeytin çekirdeğinin içerisindedir. Herhangi bir zeytin çekirdeğinin her iki ucunu hafifçe törpülerseniz çekirdeğin içinin oyuk olduğunu ve içerisinde pıhtılaşmış veya çok koyu kıvamlı bir yağ olduğunu görürsünüz. Bahse konu olan maddelerin burada ki konsantrasyonu %80'lere varan miktarlardadır. Zeytin çekirdeği muhteviyatında ki bu faydayı elde etmek için ise zeytin çekirdeklerini atmayıp yutmak gerekir.

En gelişmiş cihazlarla yapılan araştırmalar zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan geçip mideye ulaştığı anda eridiğini tespit etmiştir. Hazmı en kolay olan yiyecek maddesi zeytin çekirdeğidir. Bu uygulamanın insan vücuduna faidelerinin ise:

1-Ülser gastrit gibi mide problemlerini bitirdiği;
2-Bağırsak ve sindirim yollarını düzenlediği;
3-Basur ve prostatı engellediği;
4-İç organlarda oluşabilecek kanserojen hücre riskini binde birlere indirgediği.

***********

Zeytin gibi bereketli olunuz...Saygılarımla...

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hatırladığım kadarıyla siz zeytinle ilgili bir yazı daha yazmıştınız Mesut hocam. Ben de Süleyman Demirel kahvaltıya altı zeytinle başlıyor demiştim. Bu yaşa kadar hapı yutmadığına göre zeytin çekirdeklerini yutuyordur herhalde. Zaten kendisi de bütün imparatorların başındaki dallara bakın hepsi zeytin dalıdır demişti. Ben de bir deneyeyim bakalım. Ne olacak? :) Saygılar, sevgiler...

Erol Özışık 
 09.11.2014 17:19
Cevap :
Yaşadığım Ege yöresinde dağlardan yağ; ovalarından bal akıyor.Kasım Ayı zeytinin en güzel zamanıdır.Bizim en büyük parkımızın adı Zeytinli Parktır.Bahçemizdeki zeytinleri toplamaya başladık...Zeytin yağımız da ünlüdür.Kedimizin adı :Zeytin :) Daha yenile 6000 zeytin agacı katledildi....Ayağına kurşun sıkan bir ülke düşünmek bile istemiyorum!..Demirel de az zeytin kesmedi...O vitaminleriyle 100 yaşına girecek; ama izinden gidenlerin hiç biri zeytin ağacı gibi 1000 yıl yaşayamayacak...Erol Bey, zeytin üzerine yazılarım çok...Türkülerimiz de var...Okuyup destek veren sizlere minnattarız...Teşekkürler...sevgiyle selamlar :)  09.11.2014 21:10
 

Tam bir zeytin delisiyim aslında hocam:) Çekirdeklerini de ziyan etmeyeyim bari. Peki, hemen mi yutmak gerekiyor yoksa bir kavanozda biriktirip ilerleyen zamanlarda da yutulabilir mi? Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 09.11.2014 15:51
Cevap :
ATA Bey, Merhaba....Zeytini sevmeniz size her zaman şifâ verecektir...Çekirdeğini, bir tane ve hemen taze taze yutmak faydalı...Zira bekleyince odunlaşır...Kimyası bozulur...Daha bogazdan inerken eriyor ve midide şifa dağıtıyor...Teşekkürlerimle, sağlıklı günler diler, sevgilerimi iletirim :)  09.11.2014 16:16
 

Gerçekten bunu deneyen çok insan var ve etkili olduğu söyleniyor. Ben de bir kaç kez denedim, elinize sağlık teşekkürler Mesut bey, saygılar selamlar

Cemile Torun 
 07.11.2014 22:20
Cevap :
Zeytin, kökünden, dalına; yaprağından meyvesine kadar, şıfâ ve bereket sembolü...Kutsiyeti yönünden de kesen eller onmuyor...Cemile Hanım, teşekkürler...Sağlık ve şifâ dileklerimle saygılar, selâmlar.  08.11.2014 13:50
 

YUTUNUZ DEMEK KOLAY DA, BANA, PEK YUTABİLİRMİŞİM GİBİ GELMİYOR SAYIN SELEK, YOKSA GASTRİT, REFLÜ BENDE MEVCUT, HAP İÇİYORUM. BİLGİLERİNİZE TEŞEKKÜRLER. ADADAN, SELAMLAR

Göksel47 
 06.11.2014 8:43
Cevap :
Hap içer gibi yutunuz ef... Cok faydalı...sevgiler...selamlar:)  06.11.2014 12:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1615
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster