Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Haziran '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
121
 

Zihnimizin ev sahibi ''beyin''

Zihnimizin ev sahibi ''beyin''
 

Normal bir zekaya sahip bir insan beyninin sadece yüzde 1'ini kullandığını biliyor muydunuz? Bir dakika içinde en az 100.000 elektro -kimyasal reaksiyon meydana gelmekte olan bir organ. Hayatımız boyunca aralıksız her saniye on yeni bilgi gönderseniz bile dolum noktasına ulaşmayan müthiş bir kapasiteye. Yeni bir şeyler öğrenmek nöronlar arası bu bağlantıyı sürekli çalıştırıyor, beyni ve belleği güçlendiriyor. Çok iyi hafıza diye bir şey yok, eğitilmemiş ya da eğitilmiş hafıza var. Beynimizi çalıştırmak için nasıl bir güce sahip olduğumuzu gösteren örnek, Londra'da çalışan taksicilerin beyinlerini ölçmek için yapılmış bilimsel bir araştırma. Bir şehrin karmaşık yapısını ezberde tutmak, binlerce başlangıç ve bitiş noktası arasındaki en hızlı noktayı her zaman bilmek zorundalar. İngiliz bilim adamlarına göre, cadde, sokak isimlerini ezberleyerek bunu sürekli kullanan şöförlerin hafızaları güçleniyor.

1993'te taksi şöförü Tom Morton, Lancashire bölgesinden 16.000,  telefon numarasını hatırlayarak, Britanya olympia telefon santrali bilgisayarını yenmiştir. Psikoloji'de hafıza, organizmanın bilgiyi depolama saklama ve sonrasına geri çağırma yeteneği olarak tanımlanmıştır.

Beyin müthiş bir organ. İnsan düşünceleri ile kendini hasta edebiliyor ya da iyileştirebiliyor. Beynimizi eğitmeli ve geliştirmeliyiz, yoksa bizim yerimize düşünenler olacaktır. Bilgisayar, tv, limitsiz ve amaçsız kullanımı sayesinde beynimizi çalıştırmaktan uzaklaşıyoruz. En çok tv'deki diziler hayali senaryolarla beynimizin uyuşturulması. Sürekli yeni bir şeyler öğrenmemiz şart.

Sevgiyle kalın 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok ilginç gerçekten...

Kerim Korkut 
 14.02.2015 20:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 743
Kayıt tarihi
: 03.12.12
 
 

Bir kadın, bir anne, kırk yıllık eş... Resim yapmak, yazı ve şiir yazmak, her gün yeni şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster