Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '06

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1270
 

Zihnin şalterini kapatmak

Zihnin şalterini kapatmak
 

Ani sorunlar karşısında mesela bir sağlık sorununda , bir parasal sıkıntıda, zihnimiz bir çare üretmek için çırpınır, durur, hatta kitlenir. Acil bir çözüm için kurtuluş yolları arar. Korku ve sıkıntıdan ancak dış şartları değiştirebildiğinde kurtulacağını sanır. Ama kimbilir dış şartlar ne zaman değişecektir ? 10 gün mü, 10 hafta mı, 10 ay mı ? Peki endişeyi yaratan sorun nerede, o zaten zihinde değil mi ? Öyleyse meseleye başka türlü bakabisek, zihnin ötesine geçsek bu endişeleri 10 saniyede giderebiliriz.

Mesele dış şartların değişmesini beklemek değil, endişeyi zihinden defetmektedir. Bizler dışımızdaki olaylara hükmedemiyebiliriz. Ama zihinde oluşan bir soruna karşı, içimizdeki huzur hazinesini devreye sokabilirsek ( sanıldığı kadar zor da değil ) zihnin olumsuz düşünce şalterini otomatik olarak kapatabiliriz.

Bilgisayarın kitlendiğini, ne yaparsanız yapın çalışmadığını düşünün. Diyelim yakınlarda bir tamirci , size yardım edebilecek biri de yok. Ne yaparsınız ? Fişi çeker ve kapatırsınız değil mi ?

Zihnimizi biz kontrol altına alamazsak onu egomuz yönetir. Ego ise kendi varlığının tehlikeye düştüğünü hissettiği her an size sıkıntı, çaresizlik, korku, öfke, üzüntü, hayal kırıklıklığı gibi duygular yaratmayı sürdürecektir. O halde egonun zihninizle olan bağlantısını kesin, devreden çıkarıp iç gücünüzle bağlantı kurun. Beynimizdeki bilgisayarda mevcut ama henüz kullanmadığımız bir çok program var. Bize doğru çözüm sunan programlarından beri en büyük iç güçlerimizden biri olan olan huzurla ilişkilidir.

Bilgisayarınızı tekrar açtığınızda huzur programını download edin, pişman olmazsınız. Eğer " Benim içim daralırken sen kalkmış huzurdan bahsediyorsun " demez bu şartlanmadan etkilenmezseniz, sorununuz büyük ölçüde yokolacak en azından varolan soruna daha sakin yaklaşabileceksiniz.

Sıkıntılı zamanlarda içimizde bir daralma olur. Bu iç gücü kullanmayı bilmediğimizdendir. Egonun fişini çekip zihnimizden atamazsak, sıkıntı orada kaskatı durmaya devam eder. Dikkatimizi dışarda olup bitenden uzaklaştırıp içimizdeki benliğe güvendiğimizde ise bambaşka bir durum ortaya çıkacak, birden içinizdeki daralmanın yokolduğunu ve tüm benliğinizi bir huzurun kapladığını göreceksiniz. Egonun fişini kendi seçimimiz ve irademizle çektikten sonra iç gücümüz olan huzur otomatik olarak devreye girecek ve bizi rahatlatacaktır. Bu rahatlama içinizde hem olumlu hem de yüksek titreşimler barındırdığından sorununuza doğru çözümler üretme kapasiteniz de o kadar artma olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

içimize dönebilirsek belki yoksa çok zordur zihni boşaltmak.

Ali BAKMAZ 
 22.01.2007 9:39
Cevap :
Çok doğru söylemişsiniz. Eğer korkmaz ve içimize bir yolculuk yapmayı doğru dürüst öğrendiğimizde orada başarısızlıktan daha çok yetenek olduğunu keşfederiz. Sevgilerimle. Mine KAVALALI  25.01.2007 0:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 103
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2178
Kayıt tarihi
: 26.07.06
 
 

 Hacettepe Üniversitesi'nde Psikoloji okudu. İ.Ü. Gazetecilik mezunudur. Öğrencilik yıllarında İn..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster