Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
335
 

Zihniyet bu olduktan sonra...

Zihniyet bu olduktan sonra...
 

Başkan Bush: ''Yahudiler'i kurtarmak için keşke Auschwitz'i bombalasaydık.''


2008 yılının başında Ortadoğu turuna çıkan Başkan Bush'un ilk durağı İsrail oldu ve İsrail ziyaretinin son gününde de II.Dünya Savaşı'nda öldürülen Yahudiler'in anısına yapılan Soykırım Müzesi'ni gezdi. Beklenen bir gelişme olduğundandır herhalde, medyamızda geniş yer bulmayan bir haber. Olay sadece bir ziyaretten ibaret olsa ben de yazmazdım ama öyle değil. Müzede duygulanan Başkan Bush, ziyarette kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanı Condolezza Rice'a dönüp ''Ölümleri durdurmak için keşke Auschwitz'i bombalasaydık.'' demiş.

II. Dünya Savaşı'nın yarattığı trajediden ve Auschwitz'in bir insanlık ayıbı olduğundan bahsetmemize hiç gerek yok, sanırım. Başkan Bush'un dediği gibi o müze de ''Dünyada kötülüğün varolduğunu hatırlatan bir yer.'' Başkan Bush'un bulduğu çözümü ise korkuyla karşılıyorum: ''Ölümleri durdurmak için bombalamak'' Bu nasıl bir zihniyetin ifadesidir?

1940 yılında Nasyonel Sosyalist Parti'nin egemenliği altında bulunan Almanya'da kurulan Auschwitz'de Nasyonel Sosyalistler'in düşmanları toplanmıştı. Bu düşmanların hepsinin siviller olduğunu da unutmayalım; homoseksüeller, Yahudiler, Romanlar, Çingeneler, özürlüler ve diğerleri. Tüm dünyadan 1.3 milyon insanın getirildiği, yaklaşık 3 milyon insanın bulunduğu kampta işkenceler uygulandı, gaz odaları yapıldı, insanlar aç bırakıldı. Tahminen 1 milyonu Yahudi olan 1.1 milyon insan öldürüldü.

1933'te iktidara gelen Adolf Hitler 1933-39 arasında sistemli olarak Yahudileri ve diğer ''aşağı ırklar''ı yok etmeye başladı, II.Dünya Savaşı'nda Auschwitz'e neden oldu. Bu yıllarda yok edilen Yahudiler daha sonra ''Holocaust'' adı verilen tarihin tek soykırımını bütün dünyaya kabul ettirdiler. İşte Yahudiler'in ''Ermeni Soykırımı tezi''ne karşı çıkmalarının nedeni de budur. Tarihte başka bir soykırımın olduğunun kabul edilmesi Holokost Soykırımı'na gölge düşürecektir ve bu nedenle kabul edilemez.

Bu insanlık ayıbından dolayı hepimiz üzgünüz, utanç duyuyoruz. Peki, çözüm Başkan Bush'un dediği gibi ''bölgeyi bombalamak'' mı? Hiç sanmıyorum ama ne yazık ki Amerika Birleşik Devletleri'nin politikası da ''sorun olan bölgeleri bombalamak'' . Auschwitz'i bombalamayan ABD, dünya tarihinin en büyük felaketlerinden birisine aynı savaşın sonunda neden olmuştur. Japonya'nın teslim olmasına karşılık önce Hiroshima'ya atom bombası atan ABD, 90000 ile 140000 arasında insanın ölmesine neden olmuştur. Şehrin %70'ini yok eden ABD yine vazgeçmemiş ve üç gün sonra Nagasaki'ye atom bombası atmıştır. Nagasaki'ye atılan atom bombası da 80000 kişinin ölümüne neden oldu.

Soğuk Savaş döneminde insan değerini minimal düzeye indirgeyen, 1963'te muhtemel Küba Füze Krizi'ni Sovyetler sayesinde engelleyen ABD, günümüzde de ''sorunlu yerlere bomba atma çözümü''nü bitirmiyor. 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Afganistan'ı işgal eden ABD'nin operasyonları en az 13000 Afgan'ın ölümüne neden oldu. 5820 asker öldü, 5000'i yaralandı. 2003'te başlayan Irak Savaşı'ndaki kayıplar ise daha korkunç. 15000-20000 arası Iraklı ölürken, 20000 kadar da Amerikan askeri öldü.

ABD'nin terör suçlularını ''sorguladığı'' Guantanamo Üssü günümüzün en büyük ayıplarından birisidir ve gelecekte ''2. Auschwitz'' olarak anılması da hiç sürpriz olmaz. Bir diğer ayıp ise, Auschwitz'in mağduru Yahudiler'in Filistin halkına karşı uyguladıkları agresif politikalar ve öldürülen insanlar.

2008'de Ortadoğu'da barışa gidilmesi veya Amerikan Başkanı'nın kim olmasının dünya barışını sağlayacağı tartışılıyor. Dünya liderleri ölümleri durdurmak için bomba atmayı önümüze çözüm olarak sunuyorsa; söyler misiniz, ne farkeder? Zihniyet böyle olduktan sonra kişiler veya antlaşmalar neyi değiştirir?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

Bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin gözünden dünya ve bonusu olarak da futbol... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster