Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
818
 

Zikir

Zikir
 

Yarattığı her şey O’nu zikretmektedir. Allah (c.c) İsra suresinin 44. ayetinde bildirir.” Yedi gök, yer ve bunların içinde bulunanlar, Allah’ı tesbih ederler. O’nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir varlık yoktur. Fakat siz, onların tesbihlerini iyi anlamazsınız. Şüphesiz O, halimdir çok bağışlayandır.”

Yalnız cüz’i iradesini kullanarak Allah’ı anmak insana özgüdür. Zikir; Allah’a(c.c) yapılan en önemli ibadettir.  Allah(c.c) Ankebut suresinin 45. ayetinde bunu bize şöyle bildiriyor: “Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı bilir.” Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, Kur’an okumak, zekât vermek gibi bildiğimiz tüm ibadetler aslında birer zikir, Allah’ı değişik şekillerde anma biçimidir. Hz. Allah Kendisini nasıl edepli bir şekilde anacağımızı Araf suresinin 205. ayetinde belitmiştir. “ Sabah akşam demeden, kendi içinden, korkarak ve yalvararak, alçak sesle Rabb’ini an ve gafillerden olma.” “ Dervişin fikri ne ise, zikri de O’dur.” atasözünden de anlaşıldığı gibi insan hayatta neyi severse dilinde de hep o vardır.

Dünyayı seven dünyayı, ahreti seven cenneti, Allah’ı(c.c) seven de Allah’ı(c.c) konuşur. Bedenin gıdası malûm, ruhun gıdası da Hz. Allah’ın emrettiği ibadetlerdir. İnsanın kalben rahatlayıp, huzura ermesi ancak Hz. Allah’ı anmasıyla mümkündür. Ra’d suresinin 28. ayetinde Rabb’imizin dediği gibi, “Onlar, iman etmiş ve kalpleri Allah’ın zikriyle yatışmış olanlardır. Evet, iyi bilin ki, kalpler Allah’ın zikri ile yatışır.” Allah(c.c) zikrinin yapıldığı her yer, her şey güzelleşir. Örneğin Allah’ın(c.c) zikredildiği bir ortama su konulduğunda suyun iç yapısında değişiklik olur, su şifalı hale gelir. Zikir yapılan evde huzur olur, Allah’ı(c.c) zikreden kişinin yüzü nurlu olur. Kişinin maddi, manevi temizlenmesi, yenilenmesi, Mevlana Hazretlerinin de dediği gibi; Allah’ı (c.c) zikretmekle mümkündür. “Allah’ı anış suyuna dal, nefesini tut, sabret de eski düşüncelerden, vesveselerden kurtul.” “Allah adı temizdir. O’nu zikredince temizlik geldi mi pislik, pılını pırtısını toplayıp gider. Zıtlar, zıtlardan kaçar. Nasıl ki, güneş doğunca gece dayanamaz, kaçar gider. Allah’ın tertemiz adı ağza gelince, yani zikir başlayınca ne pislik kalır, ne gamlar, ne kederler.” (Mesnevi). Şeriatı yaşayan insan, Allah’ı (c.c) namazda anarak, tarikatta olan buna ilaveten belli sayıda Allah’ı (c.c) tespih ederek, dinin hakikat boyutunu yaşayan İnsan-ı Kâmil ise Allah’ı (c.c) her anında anarak Rabb’imizin sevdiği kullarından olur.

Allah’ı zikrediş tek taraflı değildir. Kulun anmasına karşılık,  Allah(c.c) da kulunu anar. Allah(c.c) buyurdular ki; “ Kulum beni zikreder, kulum bana aşık olur. Aşkla zikretmeye devam eder, Ben de o kuluma âşık olurum.”(Hadis-i Kudsi). Allah’ı(c.c) sürekli andığımızda O’nun istediği gibi kul olmaya başlarız. O’nu her an anmak demek, O’nun istediklerini yapıp, istemediklerinden kaçmak demektir. Zikir; Allah(c.c) ile kulun arasındaki bağdır. Bu bağın güçlü olması sürekli oluşuna bağlıdır. Allah’ı(c.c) yazarak, konuşarak anlatmak da bir zikirdir. O’nu tefekkür etmek de… Yarattığı her şey O’nu anmamıza vesiledir. Allah’ın(c.c) yarattığı eserleri gördüğümüzde, sadece eseri övüp, O’nu hatırlamıyorsak, O’nu övgü ve hamd ile tesbih etmiyorsak bu Allah’a(c.c) karşı yapılan büyük bir saygısızlıktır. Bizim Allah’ı(c.c) zikredebilmemiz, O’nun bize verdiği en büyük lütuftur. O istemezse, bizi sevmezse, biz O’nu anamayız. Sevmediği kuluna Kendi’sini anmayı unutturur. Zümer suresinin 22. ayetinde Allah(c.c) Kendi’sini zikretmeyen kulları için şöyle söylüyor: “Allah, kimin bağrını islâma açmış ise işte o, Rabb’inden bir nur üzere değil midir? Artık Allah’ın zikri hususunda kalpleri katılaşmış olanların vay haline! İşte bunlar, apaçık bir sapıklık içindedirler.”

O’nu zikretmek için, O’nu her şeyden, herkesten çok sevmek gerekir. Münafikun suresinin 9. ayetinde denildiği gibi; “Ey inananlar! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.” Zikir ibadetinde de, diğer ibadetlerde olduğu gibi samimi olmak gerekir. İnsanların arasında Allah’ı(c.c) dilinden düşürmeyen pek çok münafık vardır. Yalnız olduğumuzda da Allah’ı(c.c) anabiliyor muyuz? O’nu gerçekten mi seviyoruz yoksa gösteriş ve menfaat icabı mı? Hal zikri, dil zikrinden üstündür. Kişi davranışlarıyla, Peygamber Efendimiz'in(s.a.v) ahlakını yansıtıyorsa; bu onun Allah’ı (c.c) hep andığını ve O’na iyi bir kul olduğunu gösterir. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) söylediği üzere; “ Rabb’ini zikreden bir kimse ile etmeyenin farkı, diriyle ölünün farkı gibidir.”(Buhari, Deavat, 66) Allah’ın(c.c) zikredilmesini engelleyenlerin vay hallerine! Allah (c.c) Bakara suresinin 114. ayetinde bunu şöyle bildiriyor.”Allah’ın mescitlerinden Allah’ın zikrini men eden ve onların harap olmasına çalışan zalimden daha zalim kim vardır. Aslında bunların oralara korka korka girmeleri gerekir. Bunlar için dünyada bir zillet, ahrette de büyük bir azap vardır.” Allah(c.c), Kendi’sini zikreden kullarını Al-i İmran suresinin 191. ayetinde şöyle tasvir eder; “ Onlar, ayaktayken, otururken, yatarken hep Allah’ı zikrederler. Göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler. (Ve şöyle derler): Ey Rabbimiz! Sen, bunu boşuna yaratmadın! Sübhânsın! O halde o ateşin azabından bizi koru!” O’nu anmak, O’nu sevdiğimizi gösterir. Her ne kadar Rabbimizin yüceliğini hakkıyla anmaktan aciz isek de, Rabbimiz Kendi’sini daim anmamızı, aşkıyla, sevgisiyle mest olarak yaşamamızı nasip etsin inşallah!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1999
Kayıt tarihi
: 26.01.09
 
 

Emekli öğretmenim. Ispartalıyım. Evliyim.Yaşamdaki amacım; Allah'ı (c.c) sevmek ve O'nun en sevdi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster