Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
791
 

Zil çaldı

Zil çaldı
 

Çanlar ve ziller üzerine refleks manyağı olmuş köpek..

Pavlov'un köpekler üzerinde yaptığı klasik koşullanma deneyleri ünlüdür. Köpeğe ilk olarak birkaç kez zil çalınır. Fakat köpek tepki vermez. Sonradan et verilir. Köpeğin salyaları akar. Sonra et ile birlikte zil çalınır. Daha sonra et verilmediği halde zil çalındığında köpeğin ağzının suyunun aktığı görülür. Şartlı ya da şartlandırılmış refleks denen olay da budur.

Bir tarafta demokratik hakkını savunan üniversite gençliği, diğer tarafta Maraş'da ki anma töreninde, hariçten gelen, ne olduğu belli olmayan, neden gösteri yaptığı anlaşılamayan bir grup.

Neden ordasın, ne yapmak istiyorsun?

Zili, yine kim çalıyor?

Şartlı refleks...

Maraş

salya akar

alevi

salya akar,

Bir numara! balkonundan seyreder, ''yumurta eyleminden farkı yok'', der.

Oysa yumurta eylemini yapanlar, ne katildi, ne cani...

Ülke gündemi karıştı, bir yumurta için...

Öyle ya, üniversite gençliği hakları için yumurta attı.

Peki, siz ne yapmaya geldiniz?

Maraş, alevi kelimelerini duyunca ininden çıkan, başka varolma sebebi bulamayan, şartlı zavallılar...

Üniversite gençliği yumurta attı diye reva görülen şiddeti, karışan siyaseti, bir yumurta için birbirine giren ülkeyi düşününce, şimdi ki sessizlik, çok anlamlı geldi bana.

Maraş' ı ben katlettim, şimdi olsa yine yaparım, onlar yeryüzünde olduğu sürece ben, onları yok etmek için yaşayacağım, diyen bir gruba, polisin, siyasetin, halkın gösterdiği tahammül inanılmazdı.

Dövüldüğü için bebeğini kaybeden bir kızın yaşını, nasıl hamile kaldığını sorgulayan bir hükümetten, caniliği sorgulaması beklenemezdi tabii.

Oysa Başbakan ne demişti: ''yumurta atan gençlere, polisimin gösterdiği tahammülü takdir ettim''.

Şimdi sormak lazım; yumurta attı diye, neredeyse linç edilecek olan üniversite öğrencileri, nasıl bir tahammüle maruz kalmıştı ki...?

Ben katlettim, ben öldürdüm, yine öldüreceğim demek için toplanmış olan kalabalığa tahammül etmek, daha kolay tabii..

''Bana dokunmayan yılan bin yaşasın. Bana söz söyleyene tahammülüm yok'' mu demek istiyorsunuz?

Birşey demek istemiyorsunuz, açık açık söylüyorsunuz.

Maraşta, protestocu zavallıların yaptığının, Pavlov' un şartlı refleks deneyinde psikolojik bir açıklaması var. Beyin tek bir şeye çalıştığı için, çok görmemek lazım. Şimdi zili çalan da, zamanında çalanla aynı. Olayın eski kahramanı, şimdilerde balkonda boy gösterip, kendine yakışır saçmalıkta konuşurken, gerilerde gözükmeyen yüzler, demokrasi naraları atıyor.

Ya sessiz kalanlara ne demeli?

Asıl halkın şiddete, şiddeti savunana, çifte standarta, en önemlisi kandırılmaya tahammülü kalmadı...

Yapukay bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın GÜNEŞİNSULARI; yorumuma cevaben yazıldığına inandığım yorumuna "Sayın" diye başladığınız için bende cevaben yazmış olduğum bu yoruma Sayın diye başlama gereği duydum yada içimden öyle geldi. Yazdıklarınıza katılıyorum sadece yazdıklarınızın bu yazı ile tam olarak bağdaşmadığına inanıyorum. Evet güzel bir yorum ama bu yazı okadar güzel bir yorumu hak edecek bir yazı değilki ben onu anlatmaya çalışmıştım. Melda kendi kafasına göre birşeyler yazmış sizde görmek istediğinizi Meldanın yazmış olduğu bu yazıda görmeye çalışmışsınız ve görmeye çalıştığınız şeyi yorumunuzda gayet güzel yansıtmışınız. Bu benim anladığım yada algıladığımdır...ee saygı meselesi bişey demiyoruz ki...Hadi kalın sağlıcakla, sevgilerimle.

Ceyhun İnce 
 23.04.2011 16:31
Cevap :
Tamam:)) Kavga çıkmasın, benim yazı kötüydü:)) Ben de güzel yorumlar alacak yazılar yazmayı öğreneceğim Ceyhun:)) Zaten senin istediğin kadar iyi yazsaydım, yazar olmuştum. Çalışırsam olur mu dersin? Sevgiler bizden.  05.05.2011 16:05
 

Sayın İNCE;Yorumum hakkındaki yazıyı yeni gördüm.Saygısızlık ve ukalalık olmazsa;ki amacım asla had bildirmek değil.Asla küçümseme,komik bulma vs.değil.(En çok korktuğum yanlış anlaşılmaktır.)Bir yazının ANA Fikri vardır.(baba fikri değil,Anadolu'da olduğumuzdan da Anafikir denmez:)....) Şahsım adına (ben böyle düşünüyorum benim gibi düşünmek zorunda değilsiniz)Yazının Ana fikrini kısa ve öz şekilde yazdım.Çünkü Melda hanım Kendinden olmayana karşı gösterilen davranışları,eylemleri eleştiriyordu.Bunu doğru bulmuyordu.Ayrıca buna sessiz kalmayıda doğru bulmuyor ve şiddeti eleştirmek yok etmeyi eleştirmek sevgiyi kardeşliği savunmaktır.Bana göre.Yanlış düşünmediğimide yoruma verilen yanıtlardan gördüm.Her neyse.Siz Yine ezgilerinizi söyleyin.Düş gördüğünüz dilde.Ve ben bunu savunup sizin için öleyim:))Efendim Düş ve Düşüncelerinize Saygılar.(Melda hanımcım hayal kırıklığına uğramamış olmak güzeldi.sevgiler.)

GÜNEŞİNSULARI 
 11.03.2011 17:26
Cevap :
Merhaba:))Sizi hayal kırıklığına uğratmamak da güzel:)Sevgi ve saygılarımla.  13.03.2011 0:50
 

Güneşinsuları iyi özetlemiş ama hayret, bu yazıdan öyle bir anlam çıkmaz ki! Demek ki yazıyı değil seni özetlemiş...:) Bu yazının altında neden bunu yapmış ki, sankim yazıya yorum yapar gibi...? Neyse üzerinde fazla düşünmüyorum; Allahın hikmeti. Aslında şartlanmışlık her yerde ama aslı ve asaleti ortadan kaldıramıyor, bir şartlanmışlık bir başka şartlanmışlık ile ortadan yok olup gidiyor, sanki hiç olmamış / yaşanmamış / yokmuş gibi ve bütün şartlanmışlıklar ortadan kalkınca geriye bir tek şey kalıyor onu da sadece "Gel, ne olursan ol yine gel." diyerek ifade edebiliyor insan. Ortaçağın "Elit" İnsanları vardı, yada "Elit" diye sınıflandırılmış insanlar; bilgili, kültürlü, aristokrat....günümüzde "Zengin ve Eğitimli" olanlar sınıfı... elit.... Günümüzün zenginlerinden kimseye hayır gelmez, istisnalar müstesna, Eğitim; herkes evinin yolunu bulabilecek kadar eğitilmiş...Senin anlatmaya çalıştığın "elit" ne on ola ki?

Ceyhun İnce 
 12.01.2011 22:42
Cevap :
Merhaba.. Evet,Güneşinsuları iyi özetlemiş,olması gerekeni söylemiş. Birilerini kaybetmeyi,yoksaymayı değil de,kazanılması gerektiğini söylemek istemiş.Belki benim eksikliğimdi,tamamlamak istedi.Bence yorumu yazıyla ilgiliydi bu anlamda.Elit ifadesi ortaçağda bu anlama geliyordu evet ama bugün farklı aslında.Elit insanda farklı oluyor bu anlamda.Şöyle ki: düşünen,sorgulayan,katkı sağlayan,sürü psikolojisinden çıkmış,herkesin yolunu bulacak kadar eğitimli olduğu bir dünyada eğitimini, kendini geliştirerek, boşvermeyerek sağlamış insan benim gözümde elittir. Bu açıdan baktığımda,bu blogta böyle gördüğüm insanların varlığı,benim için bir umuttur.Senin için olmayabilir,benim dünyamda elitler. Bunu sadece yorumları ile anlamayız tabii.Belki kötü yorum yazar ama yaşam tarzı,yaşama kattıkları,bana kattıkları benim için önemlidir.Herkes herşeyi muhteşem yapar,onlara da elit denir,demiyorum:)) Düşüncelerimi açma fırsatı veriyorsun.Bu yüzden teşekkür ederim sana.Sevgilerimle.  13.01.2011 11:57
 

Hiç bir şeyi ve hiç kimseyi ötelemeden kardeşçe ve sevgiyle yaşamak hasreti...Benim kaleminizden akan tümceler de gördüğüm bu.Sevgiler efendim.yanlız değilsiniz.

GÜNEŞİNSULARI 
 12.01.2011 0:28
Cevap :
Merhaba..Yalnız değilim,biliyorum ve bu iyi hissettiriyor.İnsanın umudu artıyor. Belki bir gün, geleceğe umudum da artar. Gel, ne olursan ol yine gel ile bitirmek isterim:) Sevgi ve saygılarımla.  12.01.2011 14:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 724
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2092
Kayıt tarihi
: 15.09.08
 
 

Burdayım ya, gerisi teferruat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster