Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '14

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
181
 

Zinanın suç olmasını istemek mantıksızlığın ve anlamsızlığın içerisine düşmektir

Zinanın suç olmasını istemek mantıksızlığın ve anlamsızlığın içerisine düşmektir
 

Zina nedir?
Zina, İslam dinine ait bir kavram, bir günahın adıdır.
Zina denilen bu günahın tanımı ise şöyledir: Cinsler arasında evlilik denilen sözleşme olmaksızın girilen cinsel ilişkiye denir.

Zina, İslam dinine göre büyük günahlardan biridir. Tanrı ve dinsel hükümler kesinlikle men eder.

Nur suresinin 2. ayeti şöyledir:

"Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüzer değnek (celde) vurun. Eğer Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, onlara Allah'ın dini(ni uygulama) konusunda sizi bir acıma tutmasın; onlara uygulanan cezaya mü'minlerden bir grup da şahit bulunsun."

Zina edene 'Recm' yapılmasını öneren hadisler vardır.

Recm: Taşlanarak öldürmek...

***

Zinaya suç, sadece dini hükümlerde değildi, inanışların etkisiyle ceza kanunumuzda da göstermelik olarak yerini almıştı.

Avrupa Birliğine üyelik için, Avrupa Birliğinin koşullarına uyum göstermek amacıyla ceza kanunundan çıkarıldı. Yani artık, ceza kanununda zinanın suç olduğuna dair kanun yoktu.

Avrupa Birliğine uyum süreci için zinanın suç olmaktan çıkarılması İslamcıları, muhafazakarları, milliyetçileri ve ulusalcıları fazlasıyla sinirlendirdi. Dillerine slogan ettiler, hükümete muhalefet ederken ilk önce bunu hükümetin suratına vurdular.

***

Gelelim benim kişisel görüşlerime:

Mesela benim bir sevgilim var; birbirimize deli gibi aşığız, ama evlilik denilen kurumun saçmalık ve bir tutsaklık olduğuna inanıp, bu kuruma adım atmaktan kaçınıyoruz. Peki biz sevişmeyecek miyiz, cinsel ilişkinin zevkine varamayacak mıyız, dost hayatı yaşayamayacak mıyız? Günah mıdır? O halde günahımdan sana ne? -Cennetteki köşkünün pencere camını taşla kırmadım ya- Belki ben, inandığın hükümlere inanmıyorum. Zorla mı tabii edeceksin beni inandıklarına? Hani dinin hoşgörü diniydi? Geçelim, işin metafizik boyutunu...

Gelelim günümüze, asıl olana, gerçek olana, hâk olana...

Sevgilimle aşkımızı gerçek boyuta çıkardık, yani sevişiyoruz. Alan da razı, veren de... Peki sana ne? Devletine ne? Ceza kanuna ne? Birbirini zorlayan yok ki, suç teşkil edecek olan ne?

Ha şu vardır, cinslerden birinin izni yoktur, ona zorla sahip olunur, zorla ilişkiye zorlanırsa bunun adı tecavüzdür ve suçtur. Yeryüzündeki hiçbir kanun da tecavüzü suç olmaktan çıkaramaz. Ve ceza verilmesi zorunludur.

Yani zinayla tecavüz aynı şeyler değildir.

Öyle ki. 'Zina suç olmaktan çıkarıldı' diye ateş püskürenler, ah bir görebilseler; ülkeleri çocuk gelinlerin, çocuk istismarlarının, zorla evlendirilip kocası tarafından her gün tecavüze uğrayan kadınlar cenneti olduğunu...

***

Hem Tanrı, hem din, hem devlet, hem de toplum, sevenlerin arasına burnunuzu sokmaktan vazgeçin.

-Mustafa Yıldırım - 08.05.2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bi kadın bi erkekle neden dost hayatı yaşar ki..ne kadr modern düşünürse dşünsn kadın illa ki evlenmek ister genelde erkeği elnden kaçırmmak için büyük bi ihtmalle zamnla değişecğne inanrk biz evlilik kurumuna inanmıyorz gibi bi saçmalıkla bi süre devam eden ilşki erkeğin kadının neden gittiğini anlayammasyla son bulr toplum önünde kendisine dostum sıfatını yakıştıran bi kadına erkeğe söylenecek söz yoktr

savas barka 
 08.05.2014 15:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 618
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster