Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
396
 

Zincirdeki metafizik kudret.

Zincirdeki metafizik kudret.
 

Zincir.


Metafizik, düşünceler alemine hitap eder. Zinciri seçmemdeki maksat sağlam olmasından ve İslam dini tasavvufunda yeri olmasındandır.

Kudret öyle. Bir ipi ele alalım. İpi elimiz ile koparabiliriz. Ve elimiz ile kopardığımızı düşüncemizde koparacaktır. Ama demirden bir zincir böyle değildir. Demirden zinciri elimiz ile koparamayız. Ve elimiz ile koparamadığımız zinciri düşüncemiz ile de koparamayız. Zinciri düşüncemizde ancak demir bıçkısı veya makası ile koparabiliriz.

Bu tür aletler ise elin potansiyelinden düşüktür. Potansiyeli fazla olanın her zaman metafizikte sürekliliği vardır. Demir makasını veya bıçkısını gece gündüz her zaman yanımızda taşıyamayız. Bizim taşıdığımız düşüncemiz ve vücudumuzdur.

Gelelim zincirin kudretine. Bunun için taşıyabileceğimiz ağırlıkta demir zincir almalıyız. Ağırlık önemlidir. Düşüncemiz o oranda ağırdır. Çünkü zincir artık düşüncemizden bir parçadır. Demirden zincir tek parça da olabilir. Ama çok parçalı olması iyidir.

Düşüncemizde bilgisayarlar vardır. Zincirin iki ucuna bilgisayarlardan kızıl kutsal ışığın aktığını düşünür ardından ışığı zincire alken yapıştırmak için zincirin iki ucuna tükürürüz. Biz ipi ağzımızda ıslatarak zincirin iki ucunu bağlarız.

Sonunda kusursuz bir biçimde bilgisayarlar birkaç gün içinde bozulacaktır. Artık filimizi iyi veya kötü yönde kullanabiliriz. Bağlantılar sonsuzdur. İnancımız varsa zincirdeki rabıtayı daha iyi yaparız. Bu inanç İslam daki rabıtanın esrarıdır.

T. Mustafa YAŞAR

Tuna M Yasar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 479
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster