Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
28
 

Zirvede ateş var

Yorumlara bakınca insan şaşırıyor. Fenerbahçe yenerse çokda önemli değilmiş, 3 puanlık sistemde 9 puan fark çok şey ifade etmezmiş. Hayır, 9 puanlık fark çok şey ifade eder. Zaten kadro genişliği, kenardan gelen oyuncuların oyuna ve skora katkısı, sahada oynanan oyunun istatistiklere yansımış olan ciddi üstünlükler Fenerbahçe yi doğal favori yapmışken, üzerine ortaya çıkacak 9 puanlık fark ciddi bir kazanç sağlıyacaktır. Galatasaray ın kazanması sadece Galatasaray ın yarışa tekrar ortak olmasını sağlıyacaktır.

Diğer taraftan şaşırtıcı olan bir diğer yorum ise Fenerbahçe nin ciddi rakiplerle oynamadığıdır. Mevcut durumda ligin ciddi rakiplerini bize en net verecek tablo puan cetvelidir. İşin ilginç olanı Fenerbahçe  puan cetvelinde ilk yedi sırada olan toplam altı rakibinden dördü ile bu maça kadar oynamıştır ve bu maçla bu rakam beşe çıkacaktır. Burda söylenebilecek tek mantıklı görüş, bu beş maçtan üçünü kendi sahasında oynamış olacağıdır. Yoksa daha ciddi rakiplerle oynamadığı düşüncesi içi boş bir balon olmaktan fazla bir anlam taşımıyacaktır.

Geçen akşam spor programlarının birinde Drogba ve Kuyt a ait istatistkleri verdiler. Her ikisininde ne kadar önemli futbolcular olduğunu bizim söylememize gerek yok. Ancak bu istatistikleri yorumlamak, yada yorumlarken nereye baktığınız çok önemlidir. Aslında istatistikler takımların mevcut durumunuda anlattığı gibi, adı geçen oyunucularında takım içerisindeki rolünüde ortaya koymaktadır. Drogba nın Kuyt dan daha yetenekli olduğu aşikardır. Ama Kuyt ın da daha takım oyuncusu olduğu ve aslında Drogba ya göre katkısının daha fazla olduğuda aşikardır. Yapılan yorumda Drogba nın Kuyt a göre çok daha fazla şut attığı iletilmiştir. Ama esas olan Drogba nın kaleyi bulan şut yüzdesinin, Kuyt ın yüzdesinden çok geride kaldığıdır. Yani Kuyt daha elverişli durumda bulunan arkadaşına pas atma tercihini kullanmıştır ve boşa şut atmamıştır. Kuyt yetenek konusunu yanındaki Sow, Emenike ya da Webo ya bırakmış ve sorumluluğu birlikte taşımayı tercih etmiştir. Diğer taraftan Drogba belkide pas atacak arkadaşlarını bulamamıştır. Bu da zaten takım oyunun kimin tarafından doğru uygulandığını gösterir.

Evet Galatasaray yorgundur. Fenerbahçe dinlenmiştir. Ama unutmamak lazım ki , Fenerbahçe elindeki kadro yapısı ile hafta arasıda oynasa  sorun teşkil etmiyecektir. Galatasaray açısından sorunun esası yanlış kadro yapılanmasıdır. Düşünün FB geçen hafta orta sahada maça Christian- Topal- Alper ile başlamışken, bu hafta Emre - Topal - Merielles ile başlıyacaktır. Peki şartlar zorlasa ve Fenerbahçe maça  yukarıda adı geçen toplam 5 oyuncu ile başlıyamıyacak olsaydı ne yapabilirdi?  Hasan Ali yi solbeke alsa ve orta sahada Holmen, Salih, Caner le başlasa çok şey değişir miydi?  Bu durumda bile hala Selçuk ve Topuz orta saha alternativleri olarak kenarda bekliyecektir. Volkan sakatlansa bundan endişe duyacak Fenerbahçe li olacak mıdır?  Yada Gökhan ve Alves olmasa defansta sorun olacağı düşünülürmü?  Geçtiğimiz senenin en garanti oyuncusu Yobo daha hiç sahaya çıkmamışken, milli takımında direkt oynayan Kadlec ise sadece 2 kez oynama şansı bulmuştur.

Ama, unutmamak lazım ki, Galatasaray bu sezon iki kez sıkıntılı çıktığı zirve maçlarından (Beşiktaş ve Juventus) istediği sonucu alarak ayrılmıştır. İşte bu istatistik bile tek başına Galatasaray'ı maça ortak etmektedir. Yukarıda yazdığımız diğer faktörlerse yarışın bundan sonraki sürecinde hafta sonundaki maç ne şekilde biterse bitsin Fenerbahçe'yi ligin favorisi olarak göstermektedir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 38
Kayıt tarihi
: 24.08.13
 
 

Meslek : Elektrik Mühendisi Eğitim : İstanbul Erkek Lisesi ( 1981) - İTÜ Elektrik Fakültesi ( 198..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster