Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '18

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
98
 

Zirvede misin?

Zirvede misin?
 

Şahinkaya Kanyonu


Bilenler bilir kısa bir süre önce evlenip Samsuna taşındım. Henüz adapte olamamış olsam da bu yer benim yeni tecrübeler edinmemi sağlamaya başladı bile...

Eğitim konuları dışında yazılar hiç yazmamış olsam da en yakın zamanda oldukça popüler olacağını düşündüğüm Şahinkaya Kanyonu hakkında yazmasam eksik kalırdı.

Bayramın 3. günü internetten görüp manzarasına hayran kaldığım Vezirköprü'de bulunan ve Samsun merkeze yaklaşık 2 saatlik yol bulunan Şahinkaya Kanyonuna gitmek için yola çıktık. Bu yere ulaştığımızda hiç te azımsanmayacak kadar insanın burada olması şaşırtıcıydı. Arabayı zorla bi yere park ettikten sonra resimde gördüğüm tepeye nasıl ulaşacağımızı anlamaya çalışmakla geçti bir süre.

Aşağıda tekne turları ve değişik su bisikletleri ile yapılan geziler de mevcuttu fakat ben oraya sadece tepeye çıkmak için gittiğimden tekne turu yapmadım. Çünkü buna zaten vakit ve dermanım kalmadı :) Tekne turunun yanılmıyorsam 10tl gibi bir ücreti vardı. Daha sonra öğrendik ki internette gördüğüm manzarayı görebilmek için zirveye çıkmamız gerekiyormuş. Bunun için yapmanız gereken araba ile karşıya geçip 15dk süren bir araba yolculuğundan sonra dağa tırmanmakmış... İlk bunu duyduğumda bir korkmadım değil. Kayalardan zirveye tırmanmanın nasıl olacağını pek kestiremesekte gitmeye karar verdik. Araba ile karşıya geçmek gidiş dönüş 60tldi. 

Belli bir yere kadar arabayla çıktıktan sonra ki arabayla çıkarken bile manzara sizi büyülemeye başlıyor zirveyi siz düşünün... Arabayı bir yere bıraktıktan sonra yaklaşık yarım saat yukarı tırmandık. Çok fazla zorlanmasakta patika yolları takip ederken ara ara kayaların üstünden atlamak, ağaçların, dikenli otların arasından da geçmek zorunda kaldık. Benden size tavsiye etek, şort giyip gitmeye kalkmayın bacaklarınız çizik içinde yürümek zorunda kalırsınız.

Yarım saatlik bir tırmanma sonucunda muhteşem manzaraya ulaştık. İnişimiz ise önce baya korkuttu. Çıkarken anlamadık fakat inerken nasıl ineceğimizi baya şaşırdık. Çok dik ve korkunç görünen patika yoldan atlaya atlaya indik. Sonrası yokuş aşağı zaten oldukça kolaydı. 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 157
Kayıt tarihi
: 05.03.13
 
 

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra, YGS'de 724. Olara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster