Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '19

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
63
 

Zıtlıkların Ötesinde

Yaşam zıtlıklarla dolu ve hep bir tamamlama söz konusu. Eksi artı, yeni eski, güzel çirkin, nefret sevgi, geçmiş gelecek vs. gibi. En zıt kutuplar bile birbirlerine en yakınken ayrım yapmak zor. Sonuçta her şey zıddıyla vardır, zıddıyla fark edilir, zıddıyla değer kazanır. Asimetrilik, zıtlık olmasaydı evrende olmazdı. Her şey haktır ve kainat güzelliklerin yansımasıdır.
 
Yaşadığımız sürece olumlu ve olumsuzluklarla yaşamaya alışılmalı, aynı gülle dikeni gibi. Çünkü kainat insana olumlu veya olumsuzlukları beraber vermiş. Her akşamın bir sabahı var hem umutlu olanlar için, hem umutsuz olanlar için. Her karanlığın arkasında aydınlık var yeter ki inanalım. İyilik ve kötülük bizi insan yapan unsurlar. Belirleyici olan ise eylemin sonuçlarını öngörmekle ilgilidir.
 
Zıt kavramlar arasında mutlaka bir bağlılık vardır. Sıcak ve soğuk gibi, ikisi de sıcaklığı belirtirler ama birbirlerinin tam zıttıdırlar. Aynı şey sevgi ve nefrette de olabilir, zıt olsalar da aynı duygunun niceliğini belirtmek için kullanılırlar. Nefret sevgi sayesinde varsa soğuk ta sıcak sayesinde vardır. Bugün sıcak diye bir şey olmasaydı bizler hava soğuk veya sıcak diyemezdik ve soğuğun da, sıcağın da bir değeri olmazdı. Ama zıttını düşününce yani sevginin nefret sayesinde var olduğunu, yani sıcağın soğuk sayesinde var olduğunu düşününce o da gayet mantıklı geliyor. Her ikiside birbirine bağlı ama birbirinin karşılığı oluyor.
 
Gülü dikene, suyu güneşe, erkeği kadına, suçsuzu suçluya kırdırıyor bu dünya. Ayrılmaz ikililer, olmazsa olmazlar, hayatın tuzu biberi diyelim bizde bu zıtlıklara. Her şey güzel olur yeter ki baktığın açıyı iyi seç.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 714
Toplam yorum
: 248
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 564
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster