Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '15

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
140
 

Zombiler-Korku Kültürü

Zombiler-Korku Kültürü
 

Zombiler-Korku Kültürü


Geçenlerde Amerika'da yapılmış bir kamere şakası izledim. Yaklaşık 15 kadar zombi makyajı yapılmış insan, birden insanların karşısına çıkıyor ve üzerlerine yürüyor ya da arkalarından koşturuyordu. Onlarla karşılaşan insanların tepkileri çok ilginçti. İnanılmaz bir şekilde korkuyor ve kaçıyorlardı. Böyle bir şeyle karşılaşma anlık korku, ürküntü yaratabilir ancak normal koşullarda anlı olur ve geçer. Oysa kamera şakasında insanların kaçtığını, koşmaya devam ettiklerini görüyoruz yani onlar için bu anlık bir boş bulunma, korku değil "gerçek bir korku" - "gerçek oldukları duygusuyla kaçıyorlar".

Son dönemde popüler olan dizi ve Amerikan filmlerinin zombiler üzerine olduğunu da şaşkınlıkla izliyorum. Bu dizilere ağırlık verdiği için izlemekten vazgeçtiğim yabancı tv kanalları vardı.
Bu konuda bir korku kültürü oluşturdular.

Bunun nedenlerini bilemem ama yoktan bir korku kültürü oluşturdukları çok açık. Artık insanlar onların "gerçek olduğuna inanıyorlar" muhtemelen.
Bu şaka Türkiye'de yapılsaydı, insanlar durup garip garip bakarlar; ilk şaşkınlık geçtikten sonra gülebilir ya da onlardan birine yumruk atabilirler ama asla Amerikalılar gibi bağırarak ve ödleri koparak kaçmazlar çünkü bizde böyle bir kültür (henüz) oluşmadı (dilerim olmaz da çünkü bana göre çok aptalca)

Algı yönetimi, her alanda geçerli. Her kültürün yapısına göre üzernde oyunlar oynanıyor. Ne yazık ki bizde de, görünürde tüketim amaçlı gibi gözükse de (altında hangi amaçlar yatıyor daha ayrıntılı incelemek gerek) kültürel değişim son hızla onların biçimlendirmesine göre dönüşmeye başladı. 
Burada özellikle korku kültürünü incelemek gerek. Hele ki siyasilerin kullandığı yöntemleri daha bir ayrıntılı gözlemlemek gerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1103
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Başlangıçta sadece su ve onun üzerinde salınıp duran sis mevcuttu.  Baba Apsu ortaya çıktı ve tat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster