Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1356
 

Zor insanlar...

Zor insanlar...
 

İnsanlar arasındaki fark onların hayata kattığı renklerdir....


Çalışma arkadaşlarınızın bazıları kaprisli, kompleksli ve hırslı mı? Bunu değiştirmek elinizde. İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar, zor insan olarak adlandırıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar. Tüm zor insanların inatçı, hırslı ve kaprisli oldukları görülüyor. Ancak unutmayın ki, insanları değil ama davranışları değiştirmek sizin elinizde. Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda zor insan bulunur. Oysa aslında_zor insan-diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve maalesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.

Coping with difficult people-Zor İnsanlarla Başa Çıkmak kitabının yazarı Robert M.Bramson, bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor:

-Bazı insanlar karşılarındakinin performansını ve onların şevkini kırmak için bilerek zor tavırlar sergilerler. Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sizi sürekli eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı da agresif olabilir. Uzmanlar zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor:

*Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar.

*Bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini iyi sananlar.

*Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar.

*Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler.

*Yavaş düşünen ve hareket edenler.

*İşleri karıştıranlar.

*Hiç konuşmayanlar, bilgiyi zorla ağzından aldığınız kişiler.

*Yanlış anlamakta ısrar eden

*Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyen.

*Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farklılığı hissettiren kişiler.

*Karşılarındakilere saygı göstermeyen.

*Sürekli kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünen;

*Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar

*Empati kuramayanlar

*Her zaman -ben haklıyım- diyenler

Peki zor insanlara yaklaşım nasıl olmalıdır? Diye bir soru aklınıza gelebilir. Az önce sayılanların dışında daha bir çok zor insan- özelliği vardır. Ancak ben yukarıda bahsettiğim birkaç özelliğe, uzmanların bilgilerinden yaralanarak başa çıkma yöntemleri sunacağım.

*Agresif insanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu kişiye sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.

*Her şeyi bilen zor kişiler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Ama gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.

*Şikayetçi zor insanlar: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikayet eden bir tavır içine girerler. Bu insanlara -Başkalarının göremediklerini görüyorsun- şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. ona karşı savunmacı davranmayın.

Evet işte böyle.

Bu yazılanlara göre ben zor bir insan mıyım? Cevabım bana kalsın ve sizde yazdıklarımı okuduktan sonra kendinize sorun. Zor bir insan mıyım? Değil miyim? Deyin ve öz eleştirinizi yapın .Yazının başına da belirtildiği gibi -İnsan değiştirilemez belki ama yanlış davranışlar değiştirilebilir- yeter ki bunun farkında olalım, düzeltmek için kendimize çaba harcayalım. Yoksa zor insan olur adımız.... Adınız

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 803
Kayıt tarihi
: 05.02.08
 
 

İzmir'de yasıyorum. Daha dogrusu İzmir'de yasamaya yeni basladım. Kamu sektöründe calısıyorum. Müzik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster