Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hakan Karaduman (Akdenizli)

http://blog.milliyet.com.tr/akdenizli

04 Aralık '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
461
 

Zor olan

Zor olan
 

Sanıyorum yaşamdaki en kötü bağımlılık insanın kendine karşı duyduğu bağımlılık olmalı. Kendilerine bağımlı olan insanlar zamanla kendilerini tekrar etmeye başlarlar. Kendilerinin bir tarzı olduğunu-bu tekrarların- düşünerek teselli bulurlar.

Tarz ise dinamizmdir.

Dinamizm yaşamla birlikte yürür. Sizin yaşama ve yaşamlara duyduğunuz meraklardan enerjisini alır.

Ülkemizdeki yazarların büyük bir çoğunluğu aslında yaşamın içinden kopup gelmekten çok, gelmiş olanların söylemlerinden ve yazdıklarından beslenirler. Örneğin büyük yazar olabilmenin nedense şablonudur; ayrıntılı yer, isim ve mekân tanımlamaları. Öyle ayrıntılara girmeleri severler ki bu tür yazarlar, örneğin bir radyonun üzerindeki ince işlenmiş dantel örtüyü anlatırlar uzun uzun. Bütün bunlar çok iyiyken iş diyaloglara geldiğinde sıkıntılar başlar. Aslında "cansız tanım" saplantılarındaki temel neden budur zaten; yaşamla yoğun diyalog eksikliğinden kaynaklanır bu durum.

Günümüz yazarları için durum daha dramatiktir. Alış veriş merkezlerinde kentin kokusunu, sesini yakaladığını düşünen yazar, içine giremediği dünyalar hakkında yoğun önyargılarla söylemler geliştirir.

Tersi durumlarda vardır. Halka kendini yakın hissedip varoşları anlatacak başka bir yazar ise kendi düşüncelerine yakın olanlarla iletişime girip tüm varoşları anlatmaya soyunur.

İkisi de edebi ve gerçekliğe yakın olmayacağından size heyecan verecek yazılara ulaşmakta zorlanırsınız.

Tüm bu söylediklerimi de içine koyup oturdum bir roman yazdım. Yaklaşık bir ay sürdü ama eski yazılarımdan da yararlandım. Önceki günde Cinius Yayınevine gönderdim. Neden roman derseniz, en zoru dediler.

Kitabım eğer kitap halini alırsa size romanım konusunda daha fazla şeyler yazarım daha sonra.

Bu yazıyı yazma nedenim şu: Milliyet Blog’ta yazıyorum bir yıldır. Doğan Yayın adında dev bir şirketin üyesiyken Milliyet, neden hazır elinde bizler de varken oralara buralara savruluşumuza izin verirler anlamış değilim. Kendimi önemsiyorum anlamında söylemiyorum bunları. Ancak sürekli en büyük kalmanın alışkanlık olacağını düşünmekten başka bir şey değil bu. Bir gün farklı anlayışla başka bir gazete çıkıp bayrağı alabilir. Ben fikrimi söylüyorum. Sonuçta kendilerinin bileceği iş.

Bana dönersek; bir yazar olmaktan çok yazan olmayı tercih ederim: Ama özgün, benden, bana ait. Hayal dünyamın sınırlarını keşfederek yürümek; yaşamımdan kopyalamak değil(İlk defa kendimden çok fazla söz ettim, kusuruma bakmayın).

Yazdığım romanın başına neler geleceğini de bekleyip göreceğim. Bundan güzel tecrübe mi olur? Evimin bir odasını bu işe ayırdım: Doldur, imzala, boşalt! Olur ya satılmazsa. Az satılması ve çok satılması arası idealim aslında. Ateş derinse ezelden başlar sonuçta.

Bu süre içerisinde beni arayıp soran tüm dostlarıma yürekten teşekkür ederim.

sağlıcakla kalın.

not: seçkim: http://www.youtube.com/watch?v=Wuzw6TM9Skg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uBA4xO5PpCk&feature=related

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sen bitirdin şimdi bizim başlamamız lazım sevgili hakan...neye mi...yazdığın romanı okumaya, kelimelerin arasında kaybolmaya...

beenmaya 
 11.12.2007 15:32
Cevap :
çok teşekkür ederim sevgili özlem. tertemiz yüreğine selam. sağlıcakla kal.  11.12.2007 16:28
 

Çıktığınız bu yolculukta size sonsuz başarılar dilerim. Metinlerinizi severek okuduğum bir arkadaşımızsınız. Bu nedenle kitabınızı da merak ve hararetle bekliyorum. Selam ve sevgiler

Ezgi Umut 
 08.12.2007 3:18
Cevap :
çok teşekkür ederim. güzel oldu. beğeneceğinizi umuyorum. sağlıcakla kalın.  08.12.2007 17:03
 

Biraz geç öğrendim ama böyle güzel bir haber bana geç okuma nedenimi bile unutturdu. Şubatı ve romanınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Sevgiler, saygılar.

Nilgün Akad 
 07.12.2007 20:15
Cevap :
çok teşekkür ederim. sanırım daha yakın bir tarihte olacak... sağlıcakla kalın.  07.12.2007 20:42
 

Eminim ki çok güzel ve kaliteli bir roman olmuştur. Büyük bir merakla bekliyorum. Bu ülkede kültür bakanlığı ne iş yapar? kimlere destek olur ? kültür sanatın gelişmesi için halka yayılması için ne yapar ? bir kez daha düşünmeli? Sevgi ve saygılarımla...

kartal0634 
 06.12.2007 10:24
Cevap :
çok teşekkür ederim. önemli bir konuya değinmişsiniz. silahların konuşmayı sevdiği coğrafyalarda kitaplar değersizleştirilir. ama şu bir gerçektir: bir toplumun yazım tarihinin derinliği ne kadar fazlaysa demokrasiye, zenginliğe ve insan haklarına o kadar yakındır. kitap okumaksa kişiyi kendine yaklaştırır. bu erdemli dünyaya herkes merhaba diyebilmeli. üretimse çevirilerle değil içimizdeki enerjilerle olacaktır. kültür bakanlığının görevi burada önem kazanır. teşvik etmeli, destek olmalıdır. sağlıcakla kalın.  06.12.2007 14:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 470
Toplam yorum
: 1750
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 538
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Ateşten denizleri mumdan gemilerle geçmeye" benzer hayatımız. Mutlaka mavi gökyüzü görünecektir. Gid..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster