Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '20

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
60
 

Zorba Anlatırsa

Nikos Kazancakis’in Zorba romanını çoğunuz okumuştur, henüz okumadıysanız bu yazı size bir davet olsun. Anthony Quinn’in başrolünde oynadığı ve ileriki yıllarda klasikleşen bir filmi çevrilmiş olsa da, bende filmi izlemedim. Bende kitaplar filmleri daima yener..

Zorba’yı okuyalı çok oldu. O zaman da elime alırken maksatlı ve hedefliydi, merak vardı, değerlendirme arzusu.. Bir arkadaşım bahsetmiş, sohbetin konusunu kitap ile özdeşleştirmişti.  Sonunda da bana Kadın insan mıdır diye sormuştu.

Şimdi bir kaç yıllık bir aradan sonra tekrar okurken fark ettim ki esasen o dönem pek de yakalayamamışım kitabı. Ya da olduğu kadar, bildiğim kadar. Güdük kalmışım, eksik kalan olgunluğum (hala tam değil ama az biraz çoğaldı) yetmemiş anlattıklarını anlamaya.

“Kadın insan mıdır?” idi başlangıç noktası. Sonra okudum, değerlendirdim.. Niye sormuş ki, saçmalamış demiştim..

Aslında ben nasıl da güzel saçmalamışım . Nasıl şahane yakalayamamışım karakterleri, dalamamışım derinlerine.

Ama çevresel etmenler de vardı, savunma mekanizması vardı.. Özgürlüğü seçmeyen kadın insan mıdır ile ortayı bulmuş, kendimce son dakika golü atmıştım.

Bugün bitirdiğim Zorba’da (Araya Mustafa Kemal girdi, Şahsiyet girdi) iki ayrı felsefe vardı. Belki  on  yıl sonra bir daha okusam dört ayrı da çıkar.. Klasikleri klasik yapan budur, azalmak yerine çoğalmaları, keşfedilecek alt metinlerinin hiç bitmemesi.

İpucu vermek istememekle birlikte roman kahramanları üzerinden sohbet etmek isterim, konuşmak, kafa yormak, irdelemek.

Zorba kendisine iş veren yazarı patron olarak tanımlar hikayede. İkisinin yolları bir deniz kıyısında kesişmiştir. İki farklı karakter.. Zamanla iç içe geçen ve birbirini besleyen.

Patronun bakış açısı pek çok konuya dair,  Zorba’nınsa yaşayıp özetledikleri.

Ben patronunkisine daha yakınım, belki çoğumuz?!. Her ne kadar Zorba kadar hayatın az çok içinde olsam da, kararlarım olabildiğince patron gibi, daha kitabi, daha akıl yolunda. Çünkü çevre patronu seviyor, onaylıyor. Patron her yerde kabul gören. Patron zararsız. Oysa zorba zor, düzensiz.

“Her insanın kendi deliliği vardır. Bana da öyle geliyor ki, en büyük delilik bir deliliğe sahip olmamaktır.” diyor. Büyük ihtimalle de haklı.

Gönül isterdi ki Zorba gibi olalım. İçi boş. Hafif.. Kuş gibi. Olanları, olmuşları ve olacakları bir kalıp içine dahil etme çabamız olmasın. Nizami olmasın hayat. Önyargı ve beklenti girmesin günlük akışa, sadece aksın ve hep şaşıralım günün nasıl bu kadar mucizevi olduğuna. Her gün, hep yeniden bir amatör gibi şaşıralım, keşfedelim ve mutlu olalım. Kaybetmek bu kadar zor olmasın, kaybedişlerimiz bizi mutlu sonlara daha da bir yaklaştırsın içimizde.

Hep okuduğumuz, hiç yapmadığımız gibi sadece an’da olalım. Hayat hakikaten ve en basit hali ile kabul görsün. Bu kadar zorlamayalım, deli bir koşuda kaybolmayalım.

İçimiz bir alsa, dışarısı daha kolay.

Ah bir vazgeçebilsek...

Vedalar onun ve babasının yaptığı gibi, acılı da olsa… Kısa olsa .

Kirazı çok yiyip, kirazdan midesi bulanıp bir daha kiraz sevmeyecek kadar özgürleşebilse insan. Bunu bir özgürlük kapısı olarak bilse. Midesinin çok yediği zaman bulanacağını bildiği halde yine de yiyip yiyip kusmasa, kusacağını düşünerek korkmasa..

İnsan kalbinin yedi kat yeri ve yedi kat göğü alan tek yer olduğunu bilerek onu kırmasa..

Zorba bu kez anlata anlata bitiremedi velhasıl.

Meğer ne çok anlatmış. İnsan baskı altındayken nasıl da ıskalarmış..

Üstüne yeni kitaba geçemedim. Bıraktım kafamda Zorba patron ile zeybek oynamaya devam etsin. Çünkü Zorba çok mutluysa Zeybek oynar. Yıldızlı gökyüzünü deniz kıyısına indirir. Ve sözlerle anlatamadıklarını dans ederek anlatır.

Bende öğrensem güzel olur sanki.

Ah kitaplar... Nasıl güzelsiniz ?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız bana iyi geldi, saygılarımla..

Şahin Yamaner 
 10.08.2020 9:44
Cevap :
Teşekkür ederim,bunu duymak da bana iyi geldi :)  10.08.2020 21:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1112
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster