Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
528
 

Zordur dünyada, ülkemizde kadın olmak

Zordur dünyada, ülkemizde kadın olmak
 

Bir erkek olarak bayan üzerine yazmak zordur. Zor bir durum değil midir dünyada kadın olmak? Hele ülkemizde durum daha da vahimdir. 4-5 yıl önce doğu da bir yerlerde, bir bayan yaşlı biri ile evlendirilmiş, mutlu olamayan bayan, daha sonra sevdiği birine kaçıyor. Aile bu durumu uygun görmüyor. Kendinden küçük erkek bir kaç kardeşi tarafından İstanbul!da yakalanıyor. Hazin sonunu tahmin edebiliyor.

Erkek kardeşleri tarafından bir viyadüğe çıkartılıyor. Ablalarının son sözü "Beni öldüreceksiniz biliyorum, ama gözlerimi kapayın canım yanmasın." oluyor. Öyle de yapılır, gözler kapatılır, abla viyadükden aşağıya atılarak, öldürülür. Erkek kardeş de yaptığı iyi bir şey mi gibi akşam haberlerde son isteği "gözlerinin kapatılması idi, onu da yerine getirdik." diyor. Polis ve savcıya olayı anlatırken gayet soğuk kanlı idi. Ailenin namusunu, dünyanın namusunu kurtarmış, izleninimi vardı üzerinde.

Türkiye de durum böyle idi. Çok kimse kadını anlamıyordu. Tüm kadınların aleni yada bastırılmış istekleri olabilir. Tüm kadınların, en azından insan olarak yaşama hakları da vardır. Aslında kadın herşeydir hayatımızda. Kadın doğurgandır, kadın fedakardır, kadın yuvayı kuran dişi kuşdur, ailenin görünmez yöneticisidir.
Kim inkar edebilir, Osmanlı imparatorluğunun yıllarca bayan sultanlar tarafından yönetildiğini?

Kadın namusunda timsalidir. Birine baksa hemen kolayca namussuz olabilir. Erkek baksa, yada bir şeyler yapsa bir şey olmaz, olsa olsa "elinin kiridir." Özellikle ülkemizde, özellikle dinimizde kadın baştacı edilir. Ama en ufak bir yanlışında kadın uçurumdan sürüklenir.

Ülkemizde kadın için de insanlar ölür. Bir kadın için bazen aileler birbirlerine girerler. Onlarca insan ölebilir. Bazen de kadın cinayet sebebidir, kadın bazen de faili meçhul bir cesettir. Bazende kadın töre kurbanıdır. Bazen de kadın hayat kurbanıdır. Sonuç olarak, kadının hep vebal altında olup, günah ve sevaplarının sürüncemesindedir.

Nitekim zordur dünyada ve özellikle ülkemizde kadın olmak

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet dediğiniz gibi aynen öyle. Burada ki süç erkekte değil maalesef kadında oluyor. Hiç erkekte suç yok mu? Bence var. Nasıl mı? Kadın olmadığımız için onun ruhsal durmunu anlayamayız. Doğurur çocuk büyütür okula gönderir, evlendirir. Çocuğuna analık yapar, adamına kocalık yapar ama ne yazık ki yaşamaya hakkı yok gibi yalnış bir davranışla infaz edilir. Halbu ki biz erkekler kadınkarımız için yaşamalıyız sevgi ve sefkat göstermeliyiz. Biz erkek çocuklarımızı yetiştirirken birazda kızlarımıza bakış açılarını değiştirmeliyiz. Sevgi ve saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 17.08.2007 10:39
Cevap :
ihşallah zamanla dedikleriniz olur diyelim  18.08.2007 19:41
 

:) evet delikanlı ile delilik yaptık. evlendik. akıllı biri dururken... Nedense hep deli gibi sevip delikanlılarlarla evleniyoruz.. delimiyiz neyiz biz acep? Hikaye mutlu sonla bitti desemde inanmayın.. illa ki her filmde olduğu gibi bir aksilik çıkıyor ama çok harika iki sonuç kötülükleri unutturuyor.

Halide 
 14.08.2007 22:07
Cevap :
iki harika sonuç galiba çcuklar olsa gerek. Unuttuysanız yine de şanslısınız demektir  14.08.2007 23:12
 

kadın sorunlarını hatırlattığınız için teşekkürler.amaç bunları hiç unutturmamak ve aydınlık bir türkiye için bunlara bir son vermek.bir de güldünya'mız vardı..ah güldünya güleydin ya,ey dünya gülmedin ya...

Derya'ca 
 14.08.2007 12:35
Cevap :
ümit ederim öyle olur  14.08.2007 22:38
 

Aslında kadınlarımız da biraz bunu teşvik ediyorlar. gözlemlediğim kadarı ile ortalığı bulandıran çok zaman kadınlar oluyor, çözemediğim bir şey bu. sevdiğim delikanlıyı onlarla tanışmak için eve getirdiğimde annemden büyük bir tepki alırken eve gelen baba, bu uyanık neden gelmiş diye gülerek sormuştu.(tabiki yıllar önce bendeki deli cesaretine bakarmısınız vede sevdiğim delikanlının kahramanlığına.))

Halide 
 13.08.2007 22:09
Cevap :
evet delikanlı gerçekden DELİ kanlı imiş, sonrası ne oldu peki?  14.08.2007 10:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 712
Toplam yorum
: 1698
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster