Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ağustos '11

 
Kategori
Türk Mutfağı
Okunma Sayısı
230
 

Zordur vejateryen olmak

Zordur vejetaryen olmak. İlk kez 7-8 yaşında öğrendim bunu. Annemle beraber misafirliğe gitmiştik. Ev sahibi hep etli şeyler yapmıştı. Yüzüm asıldı, annem farketti,  

Şey dedi annem, bizim oğlan et yemez de…. 

Ev sahibi kadın yanağımdan bir makas alıp: Vah yavrum deme lezbiyensin, dedi. 

İşte o gün öğrendim lezbiyen olduğumu ve hayatın et ürünleriyle beraber zorluklarla geçeceğini. Sonradan uzunca bir süre kimseye söylemedim lezbiyen olduğumu, çünkü ben ete bakamıyor, kokusundan rahatsız oluyor, görmek bile istemiyordum. 

Büyüdükçe sorular çeşitlendi. Hiç mi yemedin? Ne zamandır yemiyorsun? niye yemiyorsun? balıkta mı yemiyorsun ? Sen yaşamıyorsun, otla mı besleniyorsun. Hepsine tek bir cevabım vardı,  

Hayvanları sevdiğim için değil, bitkilerden nefret ettiğim için vejetaryanım. 

Ortaokul ve lisede mangal partilerinin istenmeyen elemanıydım artık. Sadece domates, biberle beslemek çok zordu beni. Ne yapmalıydı, hep domates, biber olmazdı ya. Hadi bir kere oradaki arkadaşların hatırı için yesem ya baskıları altında, gruptan uzaklaşır kendimi yeşilliklerin arasına atardım. Arkamdan konuşulanlar kulağıma kadar gelirdi, hah yerini buldu yeşilliklerin arasında ot yer artık…. 

Askerlik tam bir eziyete dönüştü. Doğunun en doğusunda bisküvi, patates, peynir , ekmek yemekten içimde ağaç çıkacağını iddia eden arkadaşlara inat kilo vermeden döndüm. Vejetaryenlik zordu, açlığa bile alışmıştım bu uğurda. 

Kız isteme olayı da az daha faciaya dönüşüyordu benim için. Bugün evli ve de bir çocuğum var ise o gün bana yapılması düşünülen ama, son anda vazgeçilen karar sonrasıdır bu. Allahın emri Peygamberin kavliyle, kızınızı istiyoruz repliğinden sonra, ama bir parça et yerse veririz karşı atağını nasıl savuşturabildim ki. İnsafa gelen aile büyükleri sayesinde bugün hala mantının tadını bilmiyorum. 

Yaşım 39, hala et ve et ürünlerinin tadını bilmiyorum. Kokusundan rahatsız oluyorum, kurban bayramlarında zorunlu tatile çıkıyorum, evde balık yapılan günler kokusuz bir bölgeye geçip, ekmek arası peynir yiyorum. Velhasıl zor, çok zor vejetaryen olmak. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 291
Kayıt tarihi
: 02.08.11
 
 

1973 Ankara doğumluyum. Jeoloji Mühendisiyim. Evliyim 1 oğlum var. Olaylara, insanlara, tabiata fark..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster