Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '18

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
63
 

Zorla Güzellik Olur mu?

Zorla  Güzellik Olur mu?
 

    Eskiler,  "Zorla güzellik olmaz" demişlerse de günümüzde geçerliliğini korumakta oldukça zorlanan bir söz haline gelmiştir bu klişe... 

    Estetikçiler ise bağıra bağıra karşı çıkmaktalar bu söze, "Zorla da güzellik, pekala olur", diyerek; estetiğin elinden hiçbir çirkinliğin kurtulamayacağını iddia ederek.

    Geçenlerde internet haberlerinde "Ken Bebek" olmak isteyen adamın ısrarlı ve trajikomik çabası ile ilgili haberi okuyunca, zorla da olsa güzelliğin elde edilebileceğini gördüm. Öncesinde kendi beğenisi ile ilgili olarak ciddi sorunlar yaşayan adam "Çocukluğumda ve gençliğimde şişman ve çirkin görülmenin acısını çok çektim", diyerek bu çabasının gerekçesini açıklamaktadır.

    Bu gerekçeyi akla yatkın bulsak da "Ken Bebek" olma ısrarına anlam vermek mümkün mü? Vardır elbet kendince gerekçeleri bunun için de...

    Tarih boyunca insanların güzeli arama ve güzel olma çabası hep var olmuştur. Bunun için de hiçbir masraftan kaçınmamışlardır.

    Günümüzde de estetik biliminin çözüm üretmediği çok az kusur kalmıştır kuşkusuz. Bir insanı adeta yeniden yaratır hale gelmiştir.

    İnsan psikolojisinin sağlığına olan katkılarından dolayı estetiğe karşı olmak anlamsız. Ama diğer yandan insan fiziğini kişiliksizleştiren ve aşırıya kaçan estetik uygulamalar da hoş bir görüntü sunmuyor olsa gerek. Atalarımız "Çoğu zarar, azı karar", demişlerdir.

    Alman yazar ve şair Goethe, "Güzellik her yerde aranan bir misafirdir", demiştir. Hayatın acı ama gerçek olan kuralını hatırlatarak...

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 17.09.17
 
 

Okumayı ve hayatı sorgulamayı seven, yüksek lisans mezunu bir eğitimciyim. Öğrenmenin sonunun olm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster