Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
330
 

Zorluklar hayırlara nasıl vesile olur?

Zorluklar hayırlara nasıl vesile olur?
 

Engelleri aşmayı bilenler için zorluk yoktur. Yerden toprakla kalkabilen için düşmek yoktur.


"Sadece güneşli günlerde yürürseniz, hedefinize asla varamazsınız... Ok ancak geri çekerek atılır. Hayat seni zorluklarla geri çekiyorsa, seni daha büyük bir şeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam et..."

Paulo Coelho

 

Hayat dediğimiz kozmik oyun iyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış gibi zıtlıkların med-cezirinin etkisinde oynanan bir sahneden ibaret. Bu gelgit doğal olarak hayatı insan için değişken, belirsiz, karmaşık ve bilinmezliklerle dolayı bir hale sokuyor.

Böyle bir ortamda limbik sisteme sahip bir memeli olarak Homo-Sapiens kökenlerimiz bizi bir konfor alanı oluşturmaya itiyor.

İnsanın kendi oluşturduğu konfor alanına veya realiteye kendi kendini ikna etmesine “hedonik adaptasyon” diyorlar. Yani kendi hazzını maksimize etmek için insan evladı kendi kendine yalan söyleyip, kendini acı ve ıstıraptan muaf tutmaya çalışıyor.

Dolayısıyla bu hayat okyanusunda insan hayırlı olan güzel olsun ister, ancak hayırlı olanın ille de güzel olması gerekmez. Hayatta iyi-kötü, güzel-çirkin varsa ve o zaman her gelenin iyi ve güzel olacak olması beklenemez. Hayat da zaten böyle çalışmıyor ki.

Bir hayat amacı ve yüksek idealler ışığında niyet, gayret, kısmet ile yürüyen insan aktif bir teslimiyet ile kendinde gizli kader çiçeğinin an be an açmasına şahitlik edebilir.

Bunu yapmak zıtlıkların med-cezirinden zihnen kurtulmak gerekir. Peki bu nasıl olur?

Doğru seçimlerle tek ve geçici olan hayatının sorumluluğunu cüzi iradenle sana izin verildiği kadar alarak ve etki alanın dışındaki olay, mekan, koşul ve insanları da oldukları gibi kabul ederek.

VE… sadece doğru olanı yaparak BEKLENTİSİZ olmak ile. İnsan hayattan büyük olmadığına göre ve eğer herkes kendinde dürülü kaderi planını sınırlı bir cüzi iradesiyle yaşıyor ise, o zaman beklentiden ziyade olacak olana şahitllik etmek en büyük erdem. Önemli olan ne olacağı değil zira beşer olan ne olacağını bilemez. Önemli olan olacak olana nasıl karşılık verdimiz. Tepki değil nasıl karşılık verdiğimiz önemli. Zira tepki verirken bir cüzi irade yok ama karışık verirken var.

Beklentisiz olmak ve secret yapmak… “Hangisi doğru?” diyor olabilirisiniz.

Bana göre insanın niyeti varsa kısmetindendir. İstemene izin verildiği için, o istediğin senin kısmetin olduğu için izin verilir. Yat, kat, çok para gibi maddesel isteklerden bahsetmiyorum. İnsanlığa hizmet, yapılmamış olanı yaparak büyük bir buluşu gerçekleştirmek gibi saf bir amaçtan, büyük bir Aşktan beslenen temiz niyetlerden bahsediyorum. Bir çocuğunki gibi koşul ve beklenti içermeyen niyetler kaderimizim bize sunacağı kısmetlerin habercisidir. İşte o zaman kısmet niyetin çocuğudur. Geleceği biz bilemeyeceğimiz için de elimizden geleni yapıp gerisini Allah’a ve ilahi düzen ve nizama bırakmaktan başka bir imkanımız da yoktur o zaman.

KABUL, TEVEKKÜL, AKTİF TESLİMİYET ve BEKLENTİSİZLİK… Hepsini yapana zorluk diye yoktur, çünkü artık hayat ile mücadele değil, Aşk ile yolda yürümek vardır. Her olan eskiden hayırlı ve en güzeli olduğu gibi gelecekte de öyle olur ve olacaktır.

Tüm bunlara ek bir de ÜMİT ve İMAN’ı da eklemek lazım.…

Hiçbirinin kolay olduğunu söylemiyorum. Zaten olsa herkes yapar. Ancak bir kişi yapabildiyse bir diğeri de yapabilir.

 

Sevgiler,

Kenan

 

https://twitter.com/Naacel

https://www.facebook.com/public/Kenan-Kolday

https://instagram.com/naacel/

http://naacel.blogspot.co.uk/

http://www.felsefetasi.org/author/kenan-kolday

 

 

Filiz Alev bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muhteşem.. hakikaten mükemmel bir yazı. Hem içerik çok iyi, zira bir taraftan bütün insanlar için, insanlık için konu çok önemli, diğer taraftan baştan aşağı doğru.. ve gerçeklerle dolu. Hem de bütün bunları bu denli mükemmel bir şekilde ifade edebilmek hakikaten bir yetenek. Onun için iki defa kutluyorum sizi, hatta az bile... Teşekkürler böyle bir yazı için...

Filiz Alev 
 31.05.2017 13:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1143
Kayıt tarihi
: 29.10.12
 
 

Çocukluğumdan beri kendimden büyük bir şeyleri arayıp durdum. Ve 1999 yılında yaşadığım şoklar il..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster