Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

19 Ekim '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2756
 

Zübeyde Hanımın mezar taşı!

Zübeyde Hanımın mezar taşı!
 

Hüve'l-bâki. Türkiye Reis-i Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin vâlide-i muhteremeleri Züb


Tarihçi yazar Mustafa Armağan, iki haftadır Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ölümünü ve vasiyetini yazıyor. Zübeyde Hanım, dini bütün bir Osmanlı hanımı olarak, ölümüne yakın bir vasiyetname hazırlıyor. Bu vasiyetname için yazar, "Bir cenazenin bütün dinî muamele ve geleneklerin ayrıntılı olarak zikredildiği bu metnin en fazla dikkatime batan tarafı, Zübeyde Hanım'ın Kanuni'nin süt kardeşi Yahya Efendi'nin yanına gömülmek istemesidir. Tabii sadaka-i cariye olarak çeşme yaptırılması ve çeşme için vakıf kurulması istekleri de çok önemli. Bir başka nokta ise kazaya kalmış oruç ve namazları için kurban kestirmek istemesi. Tabii bu işlerin takibi işini sevgili oğluna emanet etmesi ise bambaşka güzellikte bir mesaj içeriyor. " diyor.
 
Zübeyde Hanım, ölümünden önce mevcut mal varlığını, hayır amaçlı olarak dağıtıyor... Kendisi için Kuran okuyacak olan hocalardan tutun, suyu olmayan yerlere çeşme yaptırmaya kadar, imkanları ölçüsünde vakfeyliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun annesinin bu vasiyeti yerine getiriliyor mu?.. Bu ayrı bir konu... Ancak, Zübeyde Hanımın İzmir Karşıyakadaki mezarının başına dıkilmiş bulunan Osmanlıca mezar taşının bile sökülüp atıldığı düşünülürse, samimi bir dindar olan bu hanımefendinin vasiyetinin dikkate alınmadığına kolaylıkla hükmedilebilir.
 
Bu mezar taşınının başına bu işlerin gelmesinin iki nedeni var; Birincisi, Osmanlı alfabesiyle yazılmış olması, ikincisi, geleneksel dini mesaj içermesi... Yani, merhumenin ruhuna fatiha, dileğiyle bitiyor olması...
 
Burada sorgulancak olan şudur; oğlu kim olursa olsun, neye inanmış olursa olsun, bir annenin vasiyeti ve mezar taşı, sırf oğlunun ve onun kurduğu devletin "laik" anlayışı yüzünden değiştirilebilir mi?.. Atatürk'ün laiklikten ne anladığı, bugünkü "Kemalizm" ile Atatürk'ün ne derece alakası olduğu ayrı bir tartışma konusudur; ancak tartışmanın sonucu ne olursa olsun, bir annenin vasiyeti bu nedenle tahrif edilemez!
 
Bu durum, Türkiyedeki laikçilinin zaman zaman ne denli "vahşi" uygulamalara sahne olduğunun açık bir göstergesinden başka bir şey değildir. Bugün hala, Osmanlıca yazılı ve sonu "Ruhuna fatiha" ile biten binlerce mezar taşı bulunmakta iken, söz konusu Atatürk'ün annesi olunca, bu tahrifatı yapmanın ne anlamı oluyor...? Laik devletin kurucusunun annesine de "laik" bir mezartaşı yapmak zorunda mısınız!..Bu tutum Atatürk'e ve onun ilkelerine saygı mı oluyor!
 
Aksine, Atatürk'e yapılacak en büyük saygısızlık Onun annesine bir "Fatiha" yı çok görmektir... Bunu Atatürk'ün kendisine yaptınız da annesine yapmaya ne hakkınız vardı?
 
Hüve'l-bâki. Türkiye Reis-i Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin vâlide-i muhteremeleri Zübeyde Hanım'ın ruhuna rızâen lillâhi'l-Fâtihâ. Sene 1338 (1923)."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Taşın mezarı başından kimin söktüğüyle ilgili şüphelerim var. Koçun cesedini mezardan çalan, mezar taşlarını karate darbesiyle kıran yada söküp antikayacıya satanların bulunduğu bir toplumda bu şerefsizliği Atatürkçülere yüklemek çok üzücü olur. O mübarek anne ve oğlu hep dualarımızdadır. Saygılarımla.

Ahmets 
 20.10.2008 11:39
Cevap :
Yazının sökülmesi ne yazık ki CHP nin marifeti..Ayrıntısını yazarın kendi sitesinden veya gazetedeki köşesinden okuyabilirsiniz..Selamlarımla..  20.10.2008 20:42
 

Merhaba Ali Bey...Haklısınız, her şeyin bir sınırı vardır.Bu sınırları zorlamamanın faydadan çok zararları da olabilir.Selamlar.

cdenizkent 
 19.10.2008 22:11
 

Böyle bir ayrıntıyı daha doğrusu gözden kaçırılan bir olayı gündeminize almanız iyi olmuş zira çok şaşırdım.Bir o kadar da üzücü ve bence o taşın derhal yerine konulması gerek. Anladığım kadaruyla taş muhafaza ediliyor hiç olmazsa kırılıp atılmamış. Aslında buna ilk tepkiyi göstermesi gerekenler Atatürkçü düşünceye sahip insanlardır. O mezar taşı sonradan yapılan kabartma heykelden çok daha anlamlıdır.Büyük bir hata yapılmış. Saygılar

Bumerangs 
 19.10.2008 16:48
Cevap :
Taş şu anda İzmir Arkeoloji Müzesinin depolarına atılmış durumda..İlgine teşekkür ederim Sevgili Bumerang..SElamlar..  19.10.2008 20:32
 
 
Toplam blog
: 1563
Toplam yorum
: 4120
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 759
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster