Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '20

   
  Kategori
  Sağlıklı Yaşam
   

  Obezite Cerrahileri

  Tüp Mide Ameliyatı Zirvede

  Midenin yaklaşık %80 oranında küçültülerek ince uzun bir tüp haline getirildiği tüp mide ameliyatı besin alımını kısıtlamaya yönelik gerçekleştirilen bir obezite cerrahisi türüdür. Uzun dönemli başarısı kanıtlanan bu cerrahi hastaların hızlı bir şekilde kilo vermesi için büyük bir fırsat sunar. Deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde komplikasyon riskinin azaltıldığı tüp mide ameliyatı hastaların daha az yiyerek daha çabuk doymasına ve hatta iştahlarının azalmasına yol açar.

  Bunun temel nedeni midenin çıkarılan fazla kısmında açlık hissini kontrol eden hormon salınımlarının gerçekleşiyor olmasıdır. Tüm bu avantajlar tüp mide ameliyatını en çok tercih edilen ve başvurulan obezite cerrahisi türü yapmaktadır.

   

  Gastrik Bypass Ameliyatı Zirvenin Ortağı

  Tüp mide ameliyatı ile yalnızca mide hacminin kısıtlandığını ancak bazı hastaların ek olarak besin emilimlerinin de azaltılması gerektiğinden “Gastrik Bypass ameliyatı sayesinde midenin hacmini küçültmekle kalmıyor aynı zamanda hastalarımızın tükettiği besinlerden daha az kalori alabilmelerini mümkün hale getiriyoruz. Mide bypass ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon sırasında midenin üst kısmında küçük bir kese oluşturuyor ve midenin geri kalan kısmını sindirim sürecinden çıkarıyoruz.

  Daha sonra oluşturduğumuz yeni mide ile ince bağırsakları doğrudan bağlıyoruz. Bu anatomik değişiklikleri ince bağırsakların emilim yapan kısmını kısaltarak yaptığımız için hastalarımızın besin emilimlerini de azaltıyoruz. Özellikle diyabet 2 hastalığı olan hastalara uygulamayı tercih ettiğimiz gastrik bypass ameliyatı sayesinde hızlı ve etkin sonuçlar alabiliyoruz” açıklamasında bulundu.

   

  Mide Balonu Obezite Hastalarına Konfor Sunuyor

  Fazla kilosunu veremeyen hastaların her zaman ameliyat için uygun sağlık şartlarına sahip olmadığını veya hastaların cerrahi seçenekleri değerlendirmek istemeyebildiğinde mide balonu uygulamasının bu hasta grubunda büyük bir konfor sağladığını söyledi. “Mide balonu uygulaması obezite cerrahisi çeşitleri arasında sayılsa da doğası gereği cerrahi bir işlem değildir. Endoskopi yöntemiyle gerçekleştirilir ve obezite ameliyatlarından farklı olarak gerçekleştirilebilmesi için hastaların vücut kitle indeksi değerlerinin 25 ve üzerinde olması yeterlidir. Mide içerisine yerleştirilen balonlar mide hacmini kısıtlar ve hastaların doygunluk hissine hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Seçilen balon türüne göre hastalar 6 ay ya da 12 ay sonra balonu çıkarttırabilirler. Mide balonu sonrası cerrahi komplikasyonların oluşmaması ve hastaların dikkatli oldukları takdirde hızla kilo vermesi bu uygulamanın da tercih edilme sıklığını arttırmaktadır, obezite cerrahileri sonrası kilo verebilmenin hasta kararlılığı ile doğru orantılı olduğunu vurguladı.

   
  Toplam blog
  : 1
  : 178
  Kayıt tarihi
  : 27.05.20
   
   

  1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'ne girmiş ve 2002 yı..