Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Sağlıklı kilo vermede faydalı yiyecekler

Sağlıklı kilo vermede faydalı yiyecekler
 

Fazla kilolardan kurtulmanın en doğru yolu doğru beslenmeden geçiyor...

Peki, doğru ve sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız?

İşte size dünyaca ünlü uzmanların hiç de zor olmayan sağlıklı yaşam reçetesi...

1. Yalnızca acıktığımızda yemek yiemek: Her zaman söylendiği gibi az ve sık yediğimizde hiçbir zaman aç kalmamış oluruz. Yemek aralarında hafif ve sağlıklı besinler atıştırmak da öğünlerde tıka basa yemeyerek kilomuzu düzenlemenin ilk adımını atmamızı sağlarmış. Ayrıca akşam yemeğimizi yatmadan en az 3 saat önce yememiz bizin için çok faydalı olacakmış.

2. Tabaklarımızı değiştirmek: Yemeklerinizde kullandığınız büyük boy yemek tabaklarını küçük boylarıyla değiştirerek işe başlayabiliriz. Tabii bunun anlamı daha küçük bir tabakla iki tabak yemek yiyerek eşit miktarda yemek değil! Unutmayalım, daha küçük tabak kullanmak porsiyonu azaltmak için bize yardımcı olurmuş.

3. Her gün şu yiyeceklerden yemek: Toplamda 9 avuç kadar meyve ve sebze. En az 20gram fındık (bir avuç kadar) Özellikle sabahları yüksek oranda lif içeren tam tahıllı ekmek ya da kahvaltılık gevrek.

4. Haftada en az 3 kez balık yemek: Omega 3 adı verilen yağ asitleri içeren balık sağlığımıza önemli katkılar sağlayacak bir besindir. Balık yiyerek hem sağlıklı hem de ince kalabilirmişiz. Özellikle somon, sardalye, uskumru ve ton balığı tüketmek en iyisiymiş.

5. Domates yemek: Haftada en az 10 kaşık pişmiş domates ürünü yiyerek prostat ve diğer kanserlerin riskini azaltan antioksidan likopen elde edebilirmişiz. Bir haftada 10 kaşık ketçap (katkı maddesi içermeyen) ya da kendi hazırladığımız domates sosu, sağlıklı dozu almamızı sağlarmış.

6. Uzak durulacak besinler: Trans ve/veya doymuş yağ içeren bütün yiyecekler. Beyaz yiyecekler; beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz makarna, krema sosları. İçindekiler bölümünde yüksek fruktozlu mısır şurubu (high fructose corn syrup (HFCS)) içeren basit şekerler bulunan ürünleri yememek gerekiyormuş.

7. Yemek yemeden önce su içmek: Her yemekten önce 1 ya da 2 bardak su içmemiz, biraz doymamızı ve böylece fazla yemek yemememizi sağlarmış. Bu da sağlıklı kiloya kavuşmanın kolay bir yoluymuş.

8. Alınacak besin destekleri: En az 800 mikrogram folat, 400 IU D vitamini, 1, 200 miligram kalsiyum ve 400 miligram magnezyum içeren vitamin ve mineraller… Eğer balık yemiyorsanız, kalbe yararlı olan bu yağ asitlerinden 2gram içeren omega 3 besin destek ürünü almalıymışız.

Gerçi kilo sorununda, yeni araştırmalar ezber bozuyor. Ancak sağlıklı yaşamak için özen göstermekte fayda var.

 
Toplam blog
: 3842
: 3093
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..