Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Dindarlar ve yeni anayasa

Sayın KAYA, Kusura bakmayın, 21. yüzyılda hala ATATÜRK ilke ve inkilaplarını evrensel mutlak doğrular" gibi sunmayın. O ilklerin de doğru ve yanlışlarının olabilceğini hatta olduğunu kabul etmemek size, bize, ülkeye büyük bir kayıptır. Netice de ATATÜRK bir insadı, her fani gibi yanılan, çağa uygun olmaya mecbur olan bir insandı. Evet, büyük bir insan, çok uzakları görebilen biri olarak kabul edilmesi başka; ATATÜRK'ü yanılmaz, bütün çağları gören ve öylece ilke koyan biri olarak görmek ATATÜRK'e de büyük haksızlık olur. Hepimizin hakları var ve buna kimse engel olmamalı. İnanan-inanmayan, Türk-Kürt-Arap vs, kadın-erkek-eşcinsel, işçi-patron vs vs... herkesin haklarına uygun anayasa bu ülke için büyük bir kazanım olacaktır.

19 Aralık 2011 18:38
Dindarlar ve yeni anayasa

Sayın ŞEN, Bir dindar olarak bütün taleplerinizi haklı buluyorum ve gereken yapılmalıdır. Bu konudaki çalışmalarınızı destekleyeceğimi bilmenizi istirham ediyorum. Saygılar.

19 Aralık 2011 14:22
Dersim Katliamı -II- İhanet mi?

Arşivler açık, ben gidip bakabildim. Kaldı ki sömürmek demişsiniz. Allah aşkına binlerce insanınkatli söz konusu, sömürmeye gerek yok ki; insanlar öldü, daha ne olsun ki: Tabi ki ağlanacak ve kahrolunacak bir acı... Selamlar.

03 Aralık 2011 23:41
Dersim Katliamı -II- İhanet mi?

Eğer töre cinayetinden dolayı yer değişikliği uygun görülmüş ise tarih sizin ifade ettiğiniz gibi değil, "vatandaşını cahil, bilinçsiz, korumasız bıraktığı ve onları memleketlerinde normale döndüremediği için yerinden yurdundan etti" diye yazabilir. Katlettiğini, sürgün ettiğini devletin resmi belgeleri söylüyor. Bana bu kınamayı yazarken bir zahmet devletin arşivlerine bakabilseydiniz o zaman yüreğinizin sesinin ağlayışını hissedebilirdiniz.

02 Aralık 2011 19:45
Suriye'ye giriyoruz, ama iyi mi ediyoruz?

Benim de acizane kanaatim böyle bir savaşa asla girmemektir.

28 Kasım 2011 00:43
Dindarlar ve "Ötekiler"

Sayın ÇOBAN, Galiba anlaşmaya başladık. Şunu bilmenizi isterim ki "dindarlar-dindar olmayanlar" ötekileştirme değildir. Ötekileştirme "öteki" "ötelenir". Benim yaptığım tanımlamadır. Yani dindar dindar olmayandan ayrıcalıklı-üstün-haklı anlamı taşımayan bir tanımlamadır. İnancım gereği hangi siyasi düşünce, inanç, mezhep, ırk vs olursa olsun diğerinden eksik haklara sahip olmamalıdır. Yeterki şiddet ve hakaret olmasın. Şeyh Sait birileri için dini, diğer biri için ırki yekdiğeri için asi liderdir. Onu tarihe ve insanlığın vivdanına havale ederiz. Ama idamını insanlık dışı buluyorum. Tıpkı diğer idamlar gibi. Selam ile.

02 Kasım 2011 13:43
Dindarlar ve "Ötekiler"

Sayın ŞAHİN, Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bana hak etmediğim ithamınızı yadırgadım. Zira ömrünü ötekileştirmelere karşı geçiren bir insanı "ötekileştirici" olarak yargılamanız çok ağır itham. Diğer bir konu ise yazıyı nasıl okumuşsanız "dindarlar"ı 1. genelleme yapmadım. 2. Dindar kesimin organize olan, ana gövdesi, yani tarikat-cemaat-siyasi yapılanmaları bu konuda işledim. Yoksa hem birey ve hem de grup olarak dindarlar mevcuttur ve her "inanç" gibi saygındır. Ama yazıda ifade ettiğim gibi 3-4 ana gövdeyi eleştiriye tabi tuttum. "Blogunuz sizi bağlar" demişsiniz. E herhalde yani. Benim yazacağım blok 2. şahısları neden ilgilendirsin ki? Tıpkı sızın bloğunuzun da yalnız ve sadece sizi bağladığı gibi. İnsanları ırk ve din üzerinden işleyerek bölermişiz. Keşke gücüm olsa da insanları etkileyebilsem, o zaman 7 milyar farklılıklarıyla bir ve beraber olur. Kaldı ki zaten insanlar din, ırk, bölge, cinsiyet olarak farklı. Şeyh Said ve Tunceli'yi konuşmak gereksiz.

31 Ekim 2011 13:06
Türkiye-İsrail gerginliği -II- İsrail Türkiye'yi vurmak zorunda

Yorum için çok teşekkür ediyorum. Temennimiz hiçbir şekilde savaş, kavga, şiddet olmasın.

13 Eylül 2011 09:37
"TSK istediği zaman operasyon yapar"

Sayın ÇALAĞAN, Sanırım o aralar sayın başbakan cuntacıların darbeleriyle ilgileniyordu. Malum kangren olan cuntacılık, ÇETİNiyle başedersin DERVİŞi devreye giriyor. TOLONuyla başedersin BALYOZu devreye giriyordu.

03 Eylül 2011 12:03
"TSK istediği zaman operasyon yapar"

Nilüfer Hanım, onur verdiniz, çok teşekür ediyorum.

01 Eylül 2011 11:27
Toplam blog
: 62
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 736
Kayıt tarihi
: 15.01.11
 
 

İnsan Hakları Aktivisti - Yazar Diyarbakır'da ikamet ediyor, Hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiçbir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster