Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Diyetisyen Sedanur Macit

http://blog.milliyet.com.tr/sdnr
Tarçın

Alışkanlık haline getirdikten sonra kullanımı daha kolay oluyor tabi. Mutfaktan eksik etmemekte fayda var Göksel hanım mecburum demişsiniz umarım bir rahatsızlığınız yoktur. Varsa da diyabeti kontrol altında tutmak bilinçli insanlar için çok daha kolay. Sevgilerimle.

06 Mart 2013 08:14
Metabolizma nasıl hızlandırılır ?

teşekkür ediyorum güzel sözleriniz için.

06 Mart 2013 08:11
Bulgur neden önemli?

sıkmadan daha dikkat çekici olur diye düşünüyorum kısa kısa. selamlar.

27 Şubat 2013 21:38
“O” kan grubuna göre beslenme olabilir mi?

Kan grubuna göre beslenme oldukça yanlıştır. İnsanı tek tip beslenmeye yöneltir ve tamamen gündem yaratmak adına ortaya atılmıştır. Tavsiyemiz her zaman 4 besin grubundan da(süt,et,tahıl,sebze-meyve) almak. Belli bir besin tipini kısıtlamak ancak hastalık durumunda olur. Örneğin laktoz intoleransı olanların süt grubunu tüketmemesi, çölyak hastalarının buğday, arpa, yulaf tüketmemesi gibi. Ancak sağlıklı bireylerde sen 0 grubusun şu sebzeyi tüketme gibi bir yaklaşım çok gereksiz ve insanları yanlış yönlendiren bir yaklaşım . Sevgilerimle.

19 Şubat 2013 15:38
İnsülin direnci de bir yalan mı?

Yılmaz bey hemen ilaca başlatmak yerine keşke bir diyet uygulamanızı önerselerdi. Diyabetik olmadığınız halde neden metformin kullanmak durumunda olasınız. O zaman Allah korusun diyabet olsanız ne kullanacaksınız hemen insülin mi? İnsülin direnci diyetle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır. Tedavisi de düzgün ve her gün aynı saatlerde düzenli ana ve ara öğün yapmaktır. Geçmiş olsun.

19 Şubat 2013 15:23
Metabolizma nasıl hızlandırılır ?

Ben teşekkür ederim saygılar Göksel hanım. Yılmaz bey yorumunuz üstüne biraz değinmeye çalışmıştım aslında sabah sporuna kendi yorumumda. Sadece bu konu üzerinde de bir yazı yazmak isterim tabi, sayıgılarımla.

19 Şubat 2013 15:19
Çağın sorunu; fiziksel hareketsizlik

Evet Yılmaz bey maalesef özellikle sabahları aç karnına spor yapmak oldukça yaygın. Aç karnına yapılan spor zaten oldukça tehlikeli iken vücudun 8-10 saat aç kaldığı sabah saatlerinde bunun yapılması daha da tehlikeli. Kilo verilmiş gibi gözükse de bunun kas ve su kaybı olduğunun bilincinde olunmalı. Temelde yapmamız gereken ana öğünden 1-1,5 saat sonra veya ara öğünden sonra sporumuzu yapmamızdır. Ara öğünden kastımız protein grubu (süt, yoğurt vb)ile birlikte alınan karbonhidrat grubudur(meyve, galeta vb). Spor sonunda ise saatine göre ana öğünümüzü ya da ara öğünümüzü tüketmeliyiz. Seçimlerimiz hafif ve dengeli bir menüden yana olmalı, spor yapmış olmanın verdiği rahatlıkla aşırıya kaçmamalıyız. Spor sonrası yenecek öğün boşalan glikojen depolarını doldurmamız için elzemdir ve bu şekilde kilo kaybı daha sağlıklı olacaktır. Kilo vermek adına kendimize eziyet etmemize hiç gerek yok. Ben teşekkür ediyorum, saygılarımla.

14 Şubat 2013 12:04
Propolis nedir?

haklısınız ne zaman doğallıktan uzaklaştık kanser, diyabet, kalp hastalıklarına davetiye çıkardık.

13 Şubat 2013 13:33
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3118
Kayıt tarihi
: 31.12.12
 
 

Mesleğim olan diyetisyenliğin yanı sıra sağlıklı beslenmeye dair araştırmak, okumak, yani tarifle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster