Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Faiz Lobisi nedir? Nasıl çalışır? Savcılık soruşturmasıyla ne ilgisi var?

Üstadım sen daha iyi bilirsin tabi ki ama Deniz Gökçe'nin lafı biraz mana nantıksız geldi. Belki yanlış değinmiş olabilir misiniz? Yüksek faiz- düşük kur olmasın o. Gerçi bugün tam tersi bir olgu var ekonomik görünümde. Faizler düşerken, döviz kuru artıyor. Ama yabancı yatırımcılar bunda pek etkilenmiyor olsa gerek. Hazine bonosu ve declet tahvili yerine hisse senedi, gayrimenkul, bankalara borç vererek kaymağı yemeye devam ediyorlar.

26 Aralık 2013 18:47
Kapitalizmi anlama(ma)k...

Sonuna "izm" eklenen her terim aslında arkasında bir şeyi gizliyordur. Kapitalizm kavramı artık içinde sadece ekonomik bir kavramı barındırmıyor. Toplum, siyaset, spor tüm alanları ilgilendiriyor. Tüm ilişkiler menfaat üzerine, akla gelebilecek herşeyi ticari bir mal olarak satılıyor. Dedim ya kâR yaratma mucizesi...Ekonomi ile ilgileniyorsanız şöyle bir kavram vardır. Pareto optimumu: "Ekonomi ideal seviyeye geldi ise bir kişinin gelirini arttırmak için bir başka kişinin gelirini azaltmak gerekir." Sanırsam dünyanın ne halde olduğu özetliyor.

20 Aralık 2013 19:30
Türkiye Ekonomisi: Kalkınmanın eşiğinden krizin beşiğine

Stratejik önem olarak sadece beşeri sermayeyi ön plana çıkarmışsınız. Çok güzel de başarılı dediğimiz hükümet bile 11 yılda 5 eğitim bakanı değiştirip, sistemi yapboz yaptı. 40 yıldır ingilizce konuşmayı öğrenmeye çalışan bir toplumuz, üretmeyi unuttuk. Ülkelere iki uç örnek empoze ediliyor. Ya Amerika gibi hem üretip hem tüketeceksin. Borç içinde yüzeceksin. Ya da Çin gibi üretip biriktireceksin, fakat halkına ürettiği şeyi bile kullandırtmayacaksın. Öyle bir şey ki her iki ülkede de halk perişan halde. Amerika'da insanlara borç verilip sözde lüks yaşamdan mahrum bırakılmıyor. Çin'de halkın refahını arttırmak yerine devletin hazinesi dolduruluyor. Modelleme yapmak çok zor. Büyüme, eğitim, teknoloji, refah vs. bunların hepsinde öncelik insanların rahatı ve refahı olmalıdır...

02 Kasım 2013 12:02
Federal Reserve Bank: Finansal terörist

Aynen öyle neyse ki çok ilgi çekmiyoruz. Yoksa sonumuz Stanley Kubrick gibi olur :)

20 Ekim 2013 18:32
Sosyalizm'den liberalizme yolculuk

Ben yazıda aslında bir neden göstermeye veya bir sonuca varmaya çalışmadım. Henüz o bilgi seviyesinde bir insan değilim maalesef :)Ufak bir beyin fırtınası yapmayı denedim. Benim gibi birilerinin de aklına bu tarz düşünceler geliyordur diye yazdım. Gerek bugün gerekse bundan yüzlerce yıl önce sınıfsız bir toplumun varlığını olanaklı bulmuyorum ben. Siz de iyi bilirsiniz ki Lenin bolşevik ihtilalini yaptığında sınıfsız bir toplum yaratmayı amaçlamıyordu. Zaten literatüre bakarsanız "Lenin Kandırmacası" diye bir kavram vardır. Ben sınıfsız toplum değil de gelir dağılımının iyileştirilebileceğine inanıyorum. Sıradan vasat bir ailede yetişmiş olduğumdan olsa gerek fazlasında değil insanca yaşamımı sürdüreceğim ve emeğimin gerçek karşılığını alabileceğim bir toplumsal yapı tek arzum. Maalesef bunu ne sosyalizm ne de kapitalizm deneyimi gerçekleştirebildi.

30 Temmuz 2013 00:48
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 977
Kayıt tarihi
: 22.05.13
 
 

Cebi delik, gönlü zengin, kahkahası bol, hayatı sıradan ve sade yaşayan bir insan evladı. Ekonomi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster