Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
78
 

Aşkın Bilinç Kültü

 

“Belirmek, ortaya çıkmak, depreşmek” olarak özetleyebileceğimiz doğanın uyanışına insan  da dahildir. İnsan doğa ile büsbütün bağlı organik bir yapı olduğu kadar zihin-ruh deneyimleri- birikimine sahip bilinçli bir varlık olduğu için kendi hayat-etkinliğini, öz varlığını, varoluş amacını pratik etkinliğiyle gösterir ve eğlencelerden oluşan törenler hazırlar. Ardışık ve doğrusal olarak akan zaman anlayışının  açık bir biçimde nedensel ilişkilerini bulmak insanın dünyayla girdiği tüm ilişkilerini düzenleyen bir ilkedir.

İnsanlık tarihi;  animistik inançları doğrultusunda tüm nesnelerin bir ruhu olduğuna inanarak, onlarla eşit ilişki geliştiren atalarımızın doğanın adaletini yansıttığı sayısız öykü ile yüklüdür. İnsanlar arası güçlü bağlara kaynaklık eden Evreni, Tanrıları, insanın ortaya çıkışından  yaşama yön veren akışa  değin türlü olay ve gerçeklikleri konu alan, gerçeküstü  nitelik vererek anlatan  inanış öyküleri  ...

Bu gün 21 Mart

Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar ,Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, tarafından kutlanan  bahar bayramı mevsimsel ve liriktir. Farklı kültürlerde farklı isimler verilmiştir bu bayrama. Azerice-Novruz, Farsça-Noruz, Türklerde Nevruz, Navruz, Novruz, Sultan-ı Nevruz, Sultan-ı Navrız, Navrez, Nevris, Naorus, Novroz, Navrıs Oyıx, İlkyaz Yortusu,  Nevruz Norus, Ulustın Ulu Küni, Ulusun Ulu Günü, Ulu Kün,Ergenekon, Bozkurt, Çağan, Babu Marta, Kürklü Marta, Mevris, Yeni Gün, Yengi Kün, Yeni Yıl, Mart Dokuzu, Mereke, Meyram, Nartukan, Nartavan, Isıakh Bayramı, Altay Ködürgeni, Bahar Bayramı, Yörük Bayramı olarak adlandırılan bahar kültü  Kürtler, Farslar  ve diğer İrani veya gayrı İrani halklar –Newroz , İç-Dersim bölgesindeki Alevi Zazalar-Newe Marti  olarak adlandırılır.

 

"Aşkın bilincin alevleri  ruhunuzu sarsın. Yüce dağ burçlarındaki buzullar eriyip, kar suları çavlanlara karışsın. Irmaklarınız coşsun aksın. Yeni senenin kalbi kalbinizle bir atsın. "

 

Gaip Erenleri “Kırklar’ın” toplandığı gündür bugün.

Göynüm “Kırklar Bayramı” diye şendir bugün

Rum Erenlerinin Şah-ı Velayeti karşıladıkları gündür bu gün.

Sultan Navrız günü cemdir erenler.

 
xoşb xt bayram nevruz

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 121
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster