Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '19

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
114
 

Beşeri Dillerin Dayanağı

Farklı açılardan ve bütün nitelikleriyle iletişimi sağlayan ortamı inceleyen dilbilim; dili en temel iletişim aracı olarak tanımlar. Biçimbilim,sesbilim, sözdizim,anlambilim,art zamanlı dilbilim... açısından kurallar dizgesi olan dilde yer alan sözcüklerin biçim-anlam ilişkisi rastlantısal ve uzlaşımsal kabul edilir.

Ses simgesel(yansıma) sözcüklerde anlam eşleştirmesi  doğal uyum içerir. 

Anadil konuşucuları tarafından içselleştirilen bilgi -uygulama- dil yetisini oluşturur.Anadili içselleştirme sürecine  dil edimi denir. Konuşuculuğu belirleyen dil yetisi ile dil edimi arasındaki ayrımdır. Dilin evrensel ve dile özgü kuralları bu ayrım sahasında gerçekleşir. 

Ses dalgalarının frekansları, faz kayması-çakışması, hızı... ile ilgilenen "Akustik Sesbilgisi"; sesin kulak zarından beyne aktarılışında olduğu gibi  sinirsel süreci inceleyen "Dinleyiş Sesbilgisi"; Hava akımı düzeneklerini, fiziksel hareketlerin niteliğini belirleyen "Söyleyiş Sesbilgisi" dilin canlı bir varlık oluşuna tanıklık eden dilbilim öğeleridir.

Sesbilgisi(fonetik) Seslerin diğerlerine göre kuvvetli-belirgin-baskılı çıkarılması vurgu, ses perdesinin işitsel düzeyi ezgi, seslerin oluşum süreleri uzunluk... olarak değer kazanırken parçalarüstü ses birim ton, hız, ezgi, vurgu gibi unsurlarla tekrarlı yapılara anlam yükü bakımından destek olmaktadır.

Dilin uygulama sahası, öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştıran  yapısı,   dil göstergelerinin özellikleriyle-  ses ve harf karşılıklarının birbirini belli bir düzlemde takip etme ilkesi -ritim ve ezgisi ile açıklanmaktadır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 121
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Birbirini tamamlayan yazma gayretimizle buradayız. Merhaba Sizleri üzerinde uğraş verdiğimiz yazı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster