Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '14

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Burun estetiği (10 adımda estetik cerrah bulma rehberi)

Burun estetiği (10 adımda estetik cerrah bulma rehberi)
 

burun estetiği


Burun estetiği Plastik ve Estetik cerrahinin çok yapılan ameliyatlarındandır. Ülkemizde de en çok yapılan estetik cerrahi ameliyatıdır. Çok yapıldığına göre tecrübeli estetik cerrah sayısının fazla olduğunu düşünebiliriz. Peki, bu tecrübeli estetik cerrahlardan hangisine gidip ameliyat olmalıyız? Estetik Cerrah seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Hadi hep beraber kendimize bir estetik cerrah bulalım.

1. Adım: İnternetten araştırma yaparak işe başlayabiliriz. Google veya benzeri bir arama motoru açarak burun estetiği, estetik burun veya benzeri bir arama yapın. Sırasıyla karşınıza bir sürü internet sitesi ve estetik burun yapan estetik cerrah adı çıkacaktır. İlla aramada çıkan ilk sayfalara takılıp kalmayın. İlk sayfalarda yer almak mutlaka estetik cerrahın mükemmel olduğunu göstermez. Sabrınız yettiğince sitelere göz atın. Daha şimdiden estetik burun ameliyatı ve estetik cerrahlarla ilgili bilgi sahibi olmaya başladınız.

2. Adım: İnternet aramalarıyla kendinize birkaç isim belirlediniz. Aramalarınızı bu isimler üzerine yoğunlaştırın, hasta tavsiyelerine bakın. Ülkemizde internet sitelerinde hastaların ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarının konulması yasak olduğundan burun estetiği yapan estetik cerrahların hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarını bulamazsınız. Bu yüzden belki biraz, hastaların seçtiğiniz doktorlarla ilgili yazdıklarına bakabilirsiniz. Ama unutmayın bu yazılanların ne kadar da gerçek olduğunu anlamak, ne kadarının danışıklı olduğunu bilmek güçtür.

3. Adım: Seçtiğiniz estetik cerrahların özgeçmişlerini, tecrübelerini internetten araştırın. Unutmayın burun estetiğinde tecrübe çok önemlidir.

4. Adım: Seçtiğiniz doktorların çoğu kendi internet sitelerinde sizi yönlendirerek e-mail, telefon, whatsapp yoluyla soru sormanıza izin verecektir. Hatta bir kısmına burnunuzun resmini gönderip neler yapılabileceği ile ilgili ayrıntılı görüş bile alabilirsiniz. Bu konularda çekinmeyin görüş isteyin.

5. Adım: Ayrıca yakın veya uzak çevrenizde estetik burun ameliyatı olmuş, memnun olan veya hiç memnun olmayan yakın tanıdıklarınız veya arkadaşlarınız vardır. Bu kişilerin de görüşlerine başvurup olası estetik cerrah sayısını arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Ama unutmayın her burun estetiği hastasını kendi şartlarıyla değerlendirmek gerektiği gibi, her estetik cerrahtan da çok memnun olanlar olduğu gibi memnun olmayan hastalar da olacaktır. Bu sizi yıldırmasın, mutlaka iyi bir estetik cerrah bulacaksınız.

6. Adım: Aynı şehirde olan estetik cerrahlarla yüz yüze görüşmeye gidebilirsiniz. Günümüzde çoğu estetik cerrah danışma veya görüşme için ücret almamaktadır. Bu doktorlardan randevu alın gidin sıkıntılarınızı anlatın.

7. Adım: Estetik Plastik cerrahlarla görüşmeye gittiğinizde size daha önce ameliyat ettikleri hastalardan örnekler göstereceklerdir. Bu fotoğraflar sayesinde doktorunuzla ilgili aşağı yukarı bir fikre sahip olursunuz. Ama unutmayın bunlar genelde o estetik cerrahın ortalamanın üzerinde sonuç aldığı vakalardır. Kimsenin size en problemli vakalarını göstermesini beklemeyin.

8. Adım: Tüm estetik cerrahlar sizin çeşitli açılardan resimlerinizi çekecektir. Bu resimler üzerinde olası burun şekliyle ilgili karşılıklı konuşup karar verilebilir. Bazı cerrahlar burun tasarımı denilen, hastalarımızın çok sevdiği bence aslında o kadar da uygun olmayan ve yapmadığım bir uygulamayla çeşitli bilgisayar programlarından yaralanarak burnunuzun ameliyat sonucunda nasıl olacağının görüntüsünü size verirler. Böyle programlar günümüzde mobil telefon uygulamalarında bile mevcuttur.

9. Adım: Burun tasarımındaki asıl problem, ameliyat edilen burnun bir heykel gibi cansız olmaması, iyileşen bir doku olması, kemik ve kıkırdaklara verilen şeklin bazen çok kalın derili hastalarda tam ortaya çıkamaması, yanıltıcı olmasıdır. Ama burnun genel görünüşüyle ilgili bir fikir verebilir. Ortaya çıkacak burun şeklinin size verilen tasarımdan farklılıklar içerebileceğini unutmayın.

10. Adım: Tüm bunlar yanında en önemlisi estetik cerrahınızla yüz yüze konuştuğunuzda ona karşı duyduğunuz güvendir. Hasta doktor arasındaki bu güven ilişkisi çok önemlidir. Eğer doktorunuza güven duymadınız, ısınamadı iseniz bir başkasını bulun. Bu şekilde ameliyat sonrası mutlu olma olasılığınız artacaktır. Ama yapmamanız gereken şey doktor doktor gezip bir türlü karar verememektir.


Twitter:@drgurcanaslan

facebook: Dr. Gürcan Aslan Estetik Cerrahi

www.drgurcanaslan.com

 
Toplam blog
: 11
: 1979
Kayıt tarihi
: 29.11.13
 
 

Yaklaşık 30 yıldır Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahım.  İlgi alanlarım daha çok estetik ce..